فهرست

فراخوان

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

شهرستان زرقان

به همت کتابخانه‌های عمومی زرقان؛

برگزاری کارگاه‌های آموزشی ترویجی در زرقان

کتابخانه‌های عمومی زرقان، برنامه‌های صبحانه سلامت، دو کارگاه آموزشی و اهدای مجلات برگزار کردند.

به گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان زرقان؛  در راستای ارتقای فرهنگ و دانش عمومی، برنامه‌های صبحانه سلامت، کارگاه‌های آموزشی «طراحی پوستر در پابلیشر»، «تغذیه سالم برای کودکان» و اهدای مجلات در زرقان برگزار شد.
 
صبحانه سلامت                                                                                                          
روز جمعه 29 مهرماه، برنامه ای با عنوان صبحانه سلامت با همکاری کتابخانه عمومی امام سجاد(ع)، مرکز بهداشت و مدرسه ابتدایی شهید استخری در پارک دهستان مهریان برگزار گردید.                 
    در این برنامه صبحانه دانش آموزان که به شکل آراسته روی میز چیده شده بود از لحاظ کیفیت و شکل   ظاهری مورد ارزیابی کارشناس تغذیه قرار گرفت و توضیحاتی راجع به تغذیه سالم به دانش آموزان ارائه گردید. همچنین؛ کتابدار کتابخانه به معرفی کتابخانه، نحوه عضویت، امانت و بخشهای مختلف کتابخانه پرداخت.     
 
كارگاه آموزشي «طراحي پوستردر پابليشر»
نخستین کارگاه آموزشی «طراحی پوستر در پابلیشر» به همت کتابخانه‌های عمومی شهرستان زرقان در راستای رشد و شکوفایی خلاقیت‌ها، جذب و حفظ ارتباط با علاقه مندان کتاب و کتابخوانی و افزایش کیفیت تبلیغات فعالیت‌های فرهنگی در فضای مجازی برگزار شد.
این کارگاه با حضور کتابداران با تدریس مرضیه سعیدی‌زاده، کتابدار کتابخانه استاد شهریار برگزار شد.
سعیدی‌زاده در این کارگاه پس از ارائه تاریخچه، ویژگی ها و دسته‌بندی انواع پوسترها برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی (تبلیغاتی، تلفیقی و انگیزشی، رویدادها، آموزشی و مسافرتی)، بر نقش موثر پوستر در جذب مخاطب برای شرکت دربرنامه‌های فرهنگی در بستر فضای مجازی تاکید کرد.
وی تصریح کرد: با توجه به تنوع مخاطبان کتابخانه‌های عمومی، شناخت ویژگی‌های شخصیتی مخاطب پوستر تاثیر بسزایی در انتخاب رنگ، قالب، فونت، طرح بندی و تایپوگرافی و در نهایت در جذب مخاطب دارد.
سعیدی زاده در ادامه به آموزش چگونگی جستجو و آماده‌سازی و استفاده از پس زمینه‌های کودکانه و خلاقانه، چیستی وکتور نحوه جستجو و استفاده از آن در طراحی و نیز به معرفی ترفند و عملگرهای پرکاربرد در محیط نرم افزار پابلیشر پرداخت. گفتنی است، این کارگاه یک ساعته دوشنبه های هر هفته برگزار می گردد.
 
اهدا مجلات
همزمان با انجام طرح معاینات غربالگری دانش آموزان کلاس هفتم، روز شنبه ۲۳ مهر ماه، مسئول کتابخانه عمومی امام سجاد علیه السلام با حضور در مرکز بهداشت روستای مهریان، جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، مجلات سلامت، دنیای بازنشسته، دنیای تغذیه و خانواده را به مرکز بهداشت اهدا کرد.
 
کارگاه تغذیه سالم
روز یکشنبه ۲۴ مهرماه، کلاس آموزشی با عنوان «تغذیه سالم برای کودکان ۷ تا ۱۲ سال» با تدریس اسماعیلی کارشناس تغذیه و با حضور دانش آموزان ابتدایی مدرسه شهید استخری در محل کتابخانه عمومی امام سجاد علیه السلام برگزار گردید.
در این برنامه نکاتی راجع به تغذیه سالم و ارزش غذایی صبحانه برای رشد کودکان توسط کارشناس تغذیه  ارائه گردید و سوالات مطرح شده از سوی دانش آموزان توسط کارشناس پاسخ داده شد.

بازدید کودکان از کتابخانه
به مناسبت هفته کودک، کودکان مهد کودک فرزندان ایران زمین و کودکان فرهنگسرای سرو از کتابخانه بازدید کردند. همچنین؛ جمع‌خوانی از کتاب «لطفا تمساح به مدرسه نبرید» و قصه‌گویی از کتاب «من صندلی نیستم» انجام شد.