منو1
Untitled
1395/11/2 شنبه مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در گفت‌و‌گو با تسنیم: کتابخانه شهید دستغیب شیراز به «موزه – کتابخانه» تبدیل می‌شود مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس از تبدیل کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز به موزه – کتابخانه خبر داد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس از تبدیل کتابخانه عمومی  شهید دستغیب شیراز به موزه کتابخانه خبر داد و اظهار داشت: کتابخانه دستغیب با قدمت بیش از 70 سال قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی استان فارس است که توسط طراح آرامگاه حافظیه، آندره گدار طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر قدمت بنا این کتابخانه نماد قدمت کتابخوانی در شهر شیراز و استان فارس است، گفت: طرحی برای تبدیل این کتابخانه به موزه کتابخوانی با هدف حفظ هویت، به‌سازی و مرمت این کتابخانه مطرح شده است که براساس این طرح کتابخانه دستغیب با موزه پارس تبدیل به یک مجموعه شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس با بیان اینکه منبع کمیاب و نسخ خطی استان به صورت پراکنده در کتابخانه‌های مختلف نگه‌داری می‌شود، افزود: با توجه به اینکه حفظ نسخ خطی نیاز به شرایط ویژه و دیجیتال دارد، تبدیل کتابخانه دستغیب به موزه می‌تواند مکان مناسبی برای حفظ این نسخ باشد.

ابراهیمی با بیان اینکه انجمن خیرین کتابخانه‌ساز و مسئولان ارشد استان فارس برای تبدیل کتابخانه به موزه و مرمت آن اعلام آمادگی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: علاوه‌بر این نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز مبالغی برای مرمت و به‌سازی آن در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه بخش کتابخانه‌ای این بنا پس از تبدیل به موزه حفظ می‌شود، تصریح کرد: مرمت و به‌سازی این بنا علاوه بر اینکه در تقویت بنیان‌های فرهنگی مؤثر است می‌تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری نیز مطرح شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس با اشاره به آرشیو غنی روزنامه‌های ایران در این کتابخانه، بیان کرد: محل کنونی نگه‌داری آرشیو روزنامه‌ها چندان مناسب نیست و حتی قفسه‌های این منابع استاندارد نیست. اما با تبدیل کتابخانه به موزه می‌توان این آرشیو را حفظ کرد و در معرض دید عموم قرار داد.
منبع: خبرگزاری تسنیم

 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]