منو1
Untitled
1396/3/17 چهارشنبه جشنواره ای که خانواده ها را کتابخوان می کند کتاب هایی که برای جشنواره امسال در نظر گرفته شده است، هم به صورت چاپی، هم به صورت گویا(صوتی)، هم با خط بریل و هم در قالب فایل های پی.دی. اف قابل دانلود از روی سایت کتابخانه های عمومی فارس در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در قالب پانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام در حالی با اعلام فراخوان رسمی علاقه مندان به کتابخوانی و مطالعه را به شرکت در این جشنواره دعوت کرد که بنا به گفته کارشناس فرهنگی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس، افراد مختلف -از 4 سال به بالا- هم به صورت فردی و هم به صورت خانوادگی می توانند در آن شرکت کنند و از جوایز مادی و معنوی آن برخوردار شوند. این جشنواره که در راستای ترویج فرهنگ رضوی و گسترش مطالعه کتاب های مناسب توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود، در 4 بخش کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال و خانوادگی فراخوان خود را ارائه داده و به معرفی کتاب های مورد نظر خود پرداخته است. براین اساس شرکت کنندگان جوان و بزرگسال با مطالعه منابع معرفی شده به سؤالات مربوطه پاسخ می دهند و کودکان نیز با نقاشی بخشی از کتاب ها و یا ارسال فایل ویدئویی در مورد آن کتاب می توانند در مسابقه شرکت کنند.

به گزارش خبر جنوب، براساس اعلام مسئولان برگزار کننده، آخرین مهلت ارسال آثار توسط کسانی که علاقه مندند به صورت مکتوب در این جشنواره شرکت کنند اول تیرماه 96 می باشد، همچنین کسانی که تمایل دارند به صورت آنلاین پرسشنامه های خود را به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند می‌توانند تا 20 تیرماه سال جاری از طریق آدرسwww.farspl.ir در این خصوص اقدام کنند. این در حالی است که علاقه مندان به حضور در این جشنواره می توانند از همین آدرس فایل کتاب های مسابقه را دریافت کنند.

در همین ارتباط کارشناس فرهنگی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس به خبرنگار خبرجنوب گفت: کسانی که می خواهند به صورت مکتوب در این جشنواره شرکت کنند می توانند تا اول تیرماه به یکی از کتابخانه های عمومی استان مراجعه و نسبت به تحویل پاسخ های خود اقدام کنند.

محمد سمیعی با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته با افزایش چشمگیر مخاطبان مواجه بودیم، اظهارداشت: در ماه اول اعلام فراخوان بالغ بر 2هزار پرسشنامه به دبیرخانه تحویل داده شده و با توجه به اینکه سال گذشته 10هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند، پیش بینی می کنیم که این رقم در سال جاری به بیش از 20 هزار نفر برسد.

وی با اشاره به همکاری های صورت گرفته در برگزاری این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی ابرازداشت: خوشبختانه امسال به لحاظ مشارکت دستگاه های اجرایی و سازمان های مختلف وضعیت خوبی را شاهد بودیم به طوریکه نسبت به سال گذشته -که تنها یکی دو دستگاه همکاری کردند- امسال با همکاری حدود 12 دستگاه دیگر کارها را به پیش می بریم.

سمیعی همچنین با بیان اینکه دستگاه های مختلف در قالب های مادی و معنوی با اداره کل کتابخانه های عمومی همکاری دارند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال آستان  مقدس احمدی و محمدی(ع) به همراه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در تامین منابع مالی و سازمان زندان ها و اقدامات تامینی استان با ارایه مشوق های معنوی مانند مرخصی به زندانیانی که در این جشنواره مقام می آورند ما را در هرچه بهتر برگزار شدن این رویداد فرهنگی یاری کردند.

وی در خصوص جوایز در نظر گرفته شده برای برندگان این دوره از مسابقه کتابخوانی جشواره رضوی نیز اظهارداشت: علاوه بر ارایه تندیس و بسته های فرهنگی، جوایزی هم به صورت نقدی برای برندگان در نظر گرفته شده که در قالب فردی و خانوادگی به برگزیدگان اهدا می شود، براین اساس در بخش فردی به 313 نفر از شرکت کنندگانی که نامشان به عنوان برنده معرفی شود جایزه یک میلیون ریالی اهدا می شود و برگزیدگان اول و دوم بخش خانوادگی نیز در گروه خانواده های 2 نفره، 3 نفره، 4 نفره و 5 نفره به بالا از 5 میلیون تا 15 میلیون ریال جوایز نقدی را دریافت خواهند کرد.

کارشناس فرهنگی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس در بخش دیگری از گفتگوی خود با دعوت شرکت کنندگان در جشنواره به دقت در تکمیل پرسشنامه هایشان ابرازداشت: سال گذشته به رغم اینکه بیش از 10 هزار پرسشنامه به دبیرخانه جشنواره رسیده بود اما بالغ بر 1500 پرسشنامه به دلیل بی دقتی در تکمیل مشخصات فردی از دور رقابت خارج شد، برهمین اساس از شرکت کنندگان می خواهیم که در تکمیل پرسشنامه های خود دقت لازم را مد نظر قرار دهند.

سمیعی در ادامه گفتگوی خود از تسهیل روند شرکت در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده، تمام افراد بالای 4 سال -حتی در صورت برخورداری از معلولیت های جسمی، ذهنی و حرکتی- می توانند در این جشنواره شرکت کنند. وی در توضیح بیشتر این موضوع خاطرنشان کرد: کتاب هایی که برای جشنواره امسال در نظر گرفته شده اند هم به صورت چاپی، هم به صورت گویا(صوتی)، هم با خط بریل و هم در قالب فایل های پی.دی. اف قابل دانلود از روی سایت کتابخانه های عمومی فارس در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد و افراد با وضعیت های مختلف می توانند از آنها برای شرکت در جشنواره و پاسخ دادن به پرسشنامه ها استفاده کنند. این در حالی است که کودکان نیز می توانند به وسیله نقاشی و یا ساخت فیلم از کتاب های معرفی شده برای آنها شانس حضور در این رقابت را داشته باشند.

وی یکی از ویژگی های جشنواره امسال را در نظر گرفتن 4 عنوان کتاب برای افراد 17 سال به بالا عنوان کرد و افزود: در این رده سنی علاقه مندان می توانند کتاب هایی در حوزه سبک زندگی، تاریخی، مذهبی-روایی و پژوهشی را مورد مطالعه قرار دهند و در هر چهار قسمت با پر کردن پرسشنامه های مربوط به آن در جشنواره مشارکت کنند.

گفتنی است در این دوره از جشواره، کتاب «10 قصه از امام رضا (ع)» ویژه گروه سنی (4 تا 10 سال)، کتاب «ماه غریب من» ویژه گروه سنی نوجوانان (11 تا 17 سال) و چهار کتاب ویژه گروه سنی جوان و بزرگسال (17 سال به بالا) در نظر گفته شده است.

منبع: روزنامه خبرجنوب

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]