منو1
Untitled
1399/3/7 چهارشنبه کتابداری تعطیل نیست؛ کتابداران فارس در روزهای کرونایی شوق خواندن را بیشتر می کنند در روزهای جدال با بحران شیوع بیماری کووید 19، فعالیت‌های فرهنگی و کتاب‌محور کتابداران کتابخانه‌های عمومی فارس در فضای مجازی ادامه دارد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، این روزها با توجه به نیمه تعطیل بودن کتابخانه‌ها، اهالی کتاب و کتاب‌دوستان روزهای متفاوتی را تجربه می‌کنند. این دغدغه‌ کتابداران کتابخانه‌های عمومی است تا بتوانند ارتباط کتابخانه‌های عمومی را با اعضای کتاب‌دوست خود حفظ کنند و حال خوش خواندن را برای روح و جان یاران یار مهربان به ارمغان بیاورند.
 
خدمات کتابخانه های عمومی باید با نیازهای مخاطبان منطبق باشد
 سعیده دهقانی کتابدار کتابخانه عمومی شهید آیت الله مدنی کازرون در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های فارس بیان کرد: برای کسب موفقیت و پیروزی در جوامع، کتابخانه های عمومی باید بتوانند خدمات خود را منطبق با نیازهای مخاطبین و شرایط جامعه در برهه های زمانی مختلف به صورت و شکل های متفاوتی ارائه کنند تا بتوانند به رسالت خود عمل کنند.
دهقانی ادامه داد: در این شرایط بحرانی که اکنون در جامعه با آن مواجه هستیم نقش کتابداران و کتابخانه ها به صورت پر رنگ تری آشکار می شود. در وضعیت فعلی کتابدار باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا بتواند مسئولیت و وظایف خود را در راستای اهداف نهایی کتابخانه  انجام دهد.  سعی من بر این بوده است تا ضمن اطلاع رسانی در خصوص این بیماری  و لزوم اهمیت ماندن در خانه در این ایام، مطالبی در خصوص نحوه ی انتقال این بیماری  و راه پیشگیری از آن در فضای مجازی منتشر کنیم تا در این خصوص فرهنگ سازی صورت گیرد.
این کتابدار فعال در فضای مجازی تصریح کرد: ارسال فایل های  معرفی کتاب به همراه فایل صوتی، آموزش کاردستی، ارسال فیلم آموزشی بازی های ساده با وسایل دور ریز و و با امکانات حداقلی در خانه جهت بازی  و سرگرمی کودکان  جهت تقویت حس خلاقیت واعتماد به نفس آنان، ارسال فیلم آموزشی ساخت اوریگامی، شعر و قصه گویی، معرفی کتابهایی در زمینه علاقه مند کردن کودکان و راه های ایجاد ترغیب آنان به مطالعه برای والدین آنان در گروه های ویژه کودکان و نوجوانان از دیگر فعالیت های انجام شده در فضای مجازی بوده است.
 
فعالیت در فضای مجازی برای ایجاد انگیزه مطالعه حد و مرز نمی‌شناسد
در همین راستا پریسا کشاورز کتابدار کتابخانه شهید علی برات برنده روستای محمدآباد شهرستان مرودشت نیز در خصوص فعالیت مجازی با عنوان اینکه در ایام تعطیلات، فعالیت‌های مختلفی را در حوزه کتاب و کتابخوانی انجام داده است، گفت: ارتباط اعضا با کتابخانه های عمومی در ایام بحران باید حفظ شود و فضای مجازی فرصت خوبی است تا فعالیت های کتابخوانی به حاشیه نروند.
 این کتابدار فعال در فضای مجازی، معرفی و تبلیغ جشنواره های کتابخوانی از جمله  رضوی را از جمله فعالیت های خود دانست و گفت:  اعضای کتابخانه به ویژه کودکان از این فرصت بسیار استقبال کردند که این موجب دلگرمی ما کتابداران است.
 
استفاده از تکنولوژی، کتابخوانی را متحول می کند
ملیحه وهابی کتابدار کتابخانه عمومی روزبه شهر فیروزآباد نیز با بیان اینکه فعالیت کتابداران باید همگام با نیازهای جامعه بروز شود، گفت: با پیشرفت تکنولوژی، کتاب و کتابخوانی نیز متحول گردیده است. با توجه به تقاضای مخاطب و نیاز جوامع به خصوص قشر جوان به روش های نو، رسالت کتابخانه ها نیز با حفظ اهداف، به شکل متفاوت تری عرضه می گردد.
او با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی روزبه در ایام تعطیلی اجباری ارتباط خود را با مخاطبان بیشتر کرده است، اضافه کرد: فعالیت در فضای مجازی در قالب نمایش عروسکی، آموزش کاردستی، ارسال قصه های گویا، پی دی اف کتابهای منتخب، ارسال هایکو، معرفی منابع کتابخانه ، معرفی و سعی در ترغیب شرکت در جشنواره رضوی برخی از این فعالیت ها انجام شده است.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]