منو1
Untitled

1399/3/21 چهارشنبه احمداکبرپور در دومین جلسه آموزش داستان نویسی مطرح کرد: شناخت داستان معاصر در گرو آشنایی با افسانه هاست دومین جلسه آموزش داستان نویسی احمداکبرپور از صفحه رسمی اینستاگرام اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس پخش شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، احمد اکبر پور در دومین جلسه آموزش آنلاین داستان نویسی فارس که روز دوشنبه 19 خردادماه برگزار شد، به ویژگی های داستان پرداخت و تفاوت داستان را با افسانه و اسطوره بیان کرد.
احمداکبرپور در ابتدای بحث خود به تأثیر نامگذاری داستان ها اشاره کرد و گفت: انتخاب درست و مناسب «عنوان» کتاب و داستان اهمیت بسیاری دارد و نیمی از موفقیت یک داستان به اسمی است که برای آن انتخاب می شود. عنوان داستان و کتاب همواره مخاطب را به سوی آن جذب می کند. «تکراری نبودن»، «مرتبط بودن با موضوع»، «فاش نکردن موضوع داستان» و «ایجاد تعلیق» از ویژگی های یک عنوان مناسب برای داستان است.
این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان  با اشاره به سیر تحول داستان گفت: در خط داستان نخست اسطورها و سپس افسانه ها جا دارند و پس از این دو ما با داستان به مفهوم امروزی آن می رسیم. اسطوره ها درباره خلقت و خدایان و موجودات فرازمینی است در حالیکه افسانه ها درباره مردم عادی و زمینی است.
به گفته او، اگر افسانه ها را بشناسیم داستان معاصر را به خوبی درک خواهیم کرد. افسانه ها با ذهن ما آشناست.
نویسنده کتاب «شب بخیر فرمانده» به ویژگی های افسانه ها اشاره و خاطرنشان کرد:  تمامی افسانه های جهان پایان خوش و مشخص  دارند. افسانه ها مؤلف خاصی ندارند ودر جهان در دو قرن اخیر مکتوب شده اند. عدم پیرنگ و رابطه علی و معلولی مهم ترین ویژگی افسانه هاست استفاده از عنصر سحر و جادو،  تغییر و تحول سریع شخصیت ها  و عدم شخصیت پردازی و ایستایی شخصیت ها نیز از دیگر عناصر اساسی در داستان های افسانه ای است. در افسانه ها شخصیت خاکستری نداریم و در جدال خیر و شر مطلق است. مشخص نبودن فضا و مکان نیز ویژگی دیگر افسانه هاست.
او ادامه داد: افسانه ها سرشار از تکرار است و مضامین و حوادث  افسانه ها در تمامی دنیا به هم شبیه است.
اکبرپور در پایان کتاب «28 اشتباه نویسندگان» اثر  جودی دلتون را معرفی کرد و گفت: خواندن این کتاب برای علاقه مندان به داستان نویسی ضروری است. همچنین برای آشنایی بیشتر با افسانه ها و داستان های افسانه ای خواندن کتاب «ریخت شناسی افسانه پریان»  نوشته ولادیمیر پراپ منبع کامل و ارزشمندی است.
 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]