منو1
Untitled
1396/3/2 سه‌شنبه سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس در گفت‌و‌گو با شیرازنوین: خدمات رسانی کتابخانه‌های عمومی فارس به نابینایان کاملاَ رایگان است روح‌الله منوچهری گفت: بیش از 2500 کتاب بریل و 7500 کتاب گویای سازماندهی شده در کتابخانه‌های عمومی فارس وجود دارد

بهترین مرجع دسترسی به کتاب برای نابینایان در فارس کتابخانه‌های عمومی است. بنابر گفته سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی در استان، بیش از 2500 کتاب بریل و 7500 کتاب گویای سازماندهی شده در کتابخانه‌های عمومی فارس وجود دارد. حتی خدمات رسانی به نابینایان نیز کاملاَ رایگان بوده و امکان ارائه خدمات به شکل پستی نیز فراهم است.  با این وجود در حالی که جمعیت نابینایان استان به حدود 11 هزار نفر می‌رسد فقط 400 نابینا در سطح استان در کتابخانه‌های عمومی عضویت دارند.

روح اله منوچهری در گفت و گو با «شیراز نوین» علت این موضوع را ناآگاهی نابینایان استان از وجود چنین خدماتی دانست و اظهار داشت: سازمان هایی مانند بهزیستی که به طور مستقیم با نابینایان در تماس هستند می‌توانند به ما کمک کنند که این خدمات را به بهترین شکل ممکن معرفی کنیم تا افراد بیشتری از آن بهره ببرند.

وی در اشاره به امکانات کتابخانه‌های عمومی فارس برای نابینایان گفت: دستگاه برجسته نگار و چاپگر بریل در کتابخانه وجود دارد و حتی استودیو مجهزی نیز برای تولید کتاب‌های گویا در اختیار داریم. کتاب‌های گویایی که با استفاده از صدای نویسندگان، افراد فرهیخته و در پاره ای از مواقع خود مردم تهیه می‌شود و در اختیار نابینایان قرار می‌گیرد. از سال 93 تا به الان حدود هزار و 500 کتاب گویا در این استودیو تولید شده است.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس بیان کرد: کتاب‌های بریل و گویای کتابخانه در تمامی زمینه‌ها هستند و بیشتر به شکل سفارشی از بین مواردی انتخاب می‌شوند که مورد درخواست و نیاز نابینایان باشد. منوچهری افزود: خدمات رایگان پستی برای نابینایان فارس و چندین استان مجاور انجام می‌شود ولی افراد کمی هستند که از فعالیت‌های ما باخبر باشند.

وی با بیان اینکه تولید کتاب‌های بریل در فارس کاملا محدود است، عنوان کرد: آن قدر بازار فروش برای این کتاب‌ها وجود ندارد که ناشران علاقه‌مند باشند در چنین عرصه ای فعالیت کنند با این وجود هستند نهادهایی دغدغه اقتصادی برای آن‌ها در اولویت نیست و دست به تولید چنین کتاب‌هایی می‌زنند.

به گفته سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس گسترش تولید کتاب‌های گویا، که هم مورد استفاده عادی و هم مورد استفاده افراد نابینا قرار می‌گیرد و بنابراین از نظر اقتصادی قابل توجیه‌تر است، انتخاب مناسبی برای افزایش دسترسی نابینایان به کتاب است. با این حال منوچهری معتقد است که تولید کتاب‌های گویا نیز چندان بدون چالش نیست که علت آن نیز به رسمیت نشناختن حق مولف در کشور است و از این رو این امکان وجود دارد که به خاطر برخی از سوءاستفاده‌ها به ناشران ضرر وارد شود.

وی ادامه داد: باید نحوه جلوگیری سوء استفاده از آثار نویسندگان و ناشران مورد مطالعه قرار بگیرد. علاوه بر این، معرفی ناشر تخصصی رسمی کتاب گویا در استان می‌تواند کمک بزرگی به این عرصه باشد.

منبع: روزنامه شیرازنوین

 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]