منو1
Untitled


همزمان با جشنواره سنتی «کلوخ پز» اقلید؛ ششمین نشست کتابخوان کتابخانه عمومی «صادق آل محمد(ع)» برگزار شد کتابخانه عمومی صادق آل محمد(ع) شهر اقلید همزمان با جشنواره سنتی «کلوخ پز»، ویژه برنامه های کتابخوانی را با حضور اعضا برگزار کرد.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اقلید، کتابخانه صادق آل محمد (ص) همزمان با برگزاری جشنواره «کلوخ پز آیین سنتی شهرستان اقلید» و به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در پارک انقلاب این شهر میزبان ویژه برنامه های کتابخوانی شد.

در این جشنواره ششمین نشست کتابخوان این کتابخانه در سال جاری ویژه نوجوانان و با معرفی شش کتاب برگزار شد. کتاب «زیبا صدایم کن» اثر فرهاد حسن زاده نخستین کتاب این دیدار بود که توسط پریا فارسی معرفی شد. این کتاب برگزیده شورای کتاب کودک است و به معضل اجتماعی کودکان بد سرپرست پرداخته است.

کتاب «عمود 1400» کتاب دیگر این نشست بود که  فاطمه قربانی آن را معرفی کرد و درباره آن گفت: این کتاب اثر کتاب علی اکبر والایی است و کتاب سفرنامه نویسنده درباره اربعین است.

«اسباب بازی عزیزم» اثر مو ویلمِس، «تنور و داستان های دیگر» از هوشنگ مرادی کرمانی، «صرفه جویی در مصرف آب» و «اشیا از چه ساخته شده اند؟» اثر نوریا روکا کتاب های دیگر این نشست بود که به ترتیب به دست مهدیه میرسلیمانی، غزاله مسلمی، مهدیه علی اکبری و محدثه السادت شریفی به اشتراک گذاشته شد.

علاوه بر این، برپایی نمایشگاه تازه های کتاب کودک، اجرای شاهنامه خوانی و گلستان خوانی توسط کودکان مکتب خانه عصر نوین همراه با گریم کودک و نقاشی آزاد و شرکت نوجوانان عضو کتابخانه در برنامه کلوخ پزان از دیگر برنامه های کتابخانه عمومی امام صادق (ع) بود که در این جشنواره با مشارکت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و انجمن اندیشه نیکان زاگرس برگزار شد.

گفتنی است «آیین کلوخ پز» یکی از سنت های قدیمی مردم شهرستان اقلید است که در سازمان میراث فرهنگی ثبت شده است. این آیین هر ساله در این شهرستان برگزار می شود. شهرستان اقلید یکی از قطب‌های کشاورزی است که در اواخر شهریور همزمان با فرارسیدن فصل برداشت سیب زمینی، مردم این خطه به همراه خویشاوندان به شکرانه برداشت این محصول مراسمی به نام کلوخ پز را برپا می کنند.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 829