منو1
Untitled
نسیم دانایی

نسیم دانایی

نسیم دانایی

نسیم دانایی

نسیم دانایی

نسیم دانایی

نسیم دانایی
1397/9/7 چهارشنبه با اجرای طرح نسیم دانایی با کمک خیرین استان؛ 10 میلیارد ریال کتاب به کتابخانه های عمومی فارس می رود در چهارمین روز نمایشگاه کتاب فارس، از «طرح نسیم دانایی، طرح خرید مشارکتی کتاب برای کتابخانه های عمومی استان فارس در حوزه های پرمخاطب» رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، طرح نسیم دانایی به منظور خرید مشارکتی کتاب برای کتابخانه های عمومی فارس با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی و انجمن خیرین کتابخانه ساز در استان فارس کلید خورده است که بعداز ظهر روز دوشنبه 6 آذرماه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، اعضای انجمن خیرین، برخی از علاقه مندان و اصحاب رسانه در نمایشگاه کتاب فارس از این طرح رونمایی شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این نشست از تزریق 10 میلیارد ریال کتاب به کتابخانه های عمومی خبر داد و گفت: در طرح نسیم دانایی که فاز اول آن با همکاری مجموعه کتابخانه های عمومی و انجمن خیرین اجرا شده است، در سه مرحله کتاب های برتر در حوزه های «کودک و نوجوان»، «ادبیات و داستان» و  «روانشناسی و مرجع» برای کتابخانه های عمومی خریداری خواهد شد.

منوچهری با اشاره به نیاز کتابخانه های عمومی به تقویت منابع کتابخانه ها افزود: در بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که حوزه منابع در کتابخانه های عمومی یکی از مشکلات اساسی است و باید در این راستا اقدام ارزشمندی صورت گیرد. از سال گذشته تزریق کتاب به کتابخانه های عمومی استان در اولویت قرار گرفت و مهم ترین طرحی که در این باره انجام شد، طرح نسیم دانایی است.

این مسئول از اجرای  مرحله اول طرح نسیم دانایی و ارسال کتاب ها به کتابخانه های عمومی خبر داد و گفت: مرحله اول این طرح به دلیل اهمیت حوزه کودک و نوجوان به کتاب های این بخش اختصاص یافت که در این مرحله برای کتابخانه های عمومی استان با توجه به توان و تلاش آن ها در حوزه کودک و نوجوان و اعضای کتابخانه ها و همچنین برنامه های ترویجی آن ها کتاب خریداری شده است.

منوچهری با اشاره به اینکه کتابخانه های عمومی در مرحله اول این طرح از نظر دریافت کتاب در پنج گروه طبقه بندی شدند، تصریح کرد: در گروه اول، 310 نسخه کتاب معادل 32 میلیون ریال برای 18کتابخانه، در گروه دوم، 250 کتاب معادل 26 میلیون ریال برای 50کتابخانه و در گروه سوم، 200کتاب معادل 15میلیون ریال برای 67 کتابخانه خریداری شده است. همچنین گروه در چهارم، 54 میلیون ریال در حدود 100 کتاب برای 37کتابخانه و در گروه پنجم 2میلیون و 200 هزار ریال درحدود 50 کتاب برای 8 کتابخانه در نظر گرفته شده است.

وی سهم مرحله نخست نسیم دانایی را در حدود سه میلیارد و 70 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: در مجموع 310 عنوان کتاب به کتابخانه‌های عمومی فارس ارسال شده است و در مجموع 180 کتابخانه عمومی از طرح نسیم دانایی سود جسته‌اند. در این اقدام، بخشی از اعتبار این طرح از طریق خیران کتابخانه‌ ساز تأمین شده است، بخشی از منابع استانی و شهرستانی و در حدود 26 درصد نیز از کارگذار تخفیف گرفته شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بر بررسی بسیار و دقت در خرید کتابخانه تأکید و گفت: برای اجرای این طرح از به‌ روزترین کتاب‌ها از طریق فهرست ارائه‌ شده توسط جشنواره‌های مختلف، فهرست برگزیده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فهرست ارائه شده در جشنواره لاک‌پشت پرنده و تازه‌های نشر کودک و نوجوان بین سال های 94 تا 96 بهره گرفته شده است و پس از تکمیل فهرست ها گروهی متشکل از کتابدار، نویسنده، خیر، ناشر و کارشناسان کتابخانه های عمومی، کتاب هایی نهایی را انتخاب کرده اند.

منوچهری در ادامه با تأکید بر اینکه فاز دوم این طرح به کتاب های رمان و داستان اختصاص دارد گفت: برای این مرحله چهار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است، که انشالله با کمک خیرین دومین مرحله را نیز به زودی آغاز خواهیم کرد.

 

یک کتاب بخرید و برای استفاده مردم آن را وقف کنید

رئیس انجمن خیران کتابخانه ساز استان فارس نیز در این آیین با بیان اینکه معرفت خیران، چاشنی طرح نسیم دانایی بوده است، گفت: اجرای برنامه‌ها برای تجهیز منابع کتابخانه‌های عمومی و ترویج کتابخوانی در گرو کمک‌های مردمی است.

داریوش نویدگویی ادامه داد: جوانان در هیچ برهه زمانی همچون امروز به مطالعه نیاز ندارند، چرا که بسیاری از مسایل جایگزین کتابخوانی شده است و این امر جز تخریب افکار، نابودی و هجمه‌های فرهنگی، حاصلی ندارد.

وی با دعوت از مردم برای اجرای نذر کتاب گفت: از هم اکنون تصمیم بگیرید نذر کتاب کنید و حداقل یک کتاب بخرید و برای استفاده همشهریان و هم‌ استانی‌های خود آن را وقف کنید چرا که این اقدام از ارزشمند‌ترین کارهاست.

مدیر انتشارات نوید شیراز با اشاره به اینکه انجمن خیرین کتابخانه ساز استان فارس در راستای ساخت و تجهیز کتابخانه ها همراه است، گفت: وجود منابع ارزشمند یکی از ضرورت های کتابخانه های عمومی است لذا انجمن خیرین کتابخانه ساز با همکاری مجموعه کتابخانه های عمومی در راستای خرید کتاب اقدام کرده است.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 416