منو1
Untitled
برنامه های 13 آیان
1397/8/13 يكشنبه شرحی از فعالیت کتابخانه های عمومی فارس در مدارس؛ وقتی کتابخانه عمومی، خانه سوم دانش آموزان می شود گرامیداشت مقام دانش آموز مناسبتی است که در برنامه ریزی کتابخانه ها عمومی تنها به سیزدهمین روز آبان خلاصه نمی شود؛ زیرا سنگرهای امن کتابخانه های عمومی با نظر به رسالت خود، در تمامی روزهای سال برای دانش آموزان آغوش گشوده و به استقبال برنامه کتابخوانی در مدارس می روند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، در این میان نشست های کتابخوان مدرسه ای پررنگ ترین برنامه کتاب‌محور کتابخانه های عمومی در کلاس های درسی است. معرفی کتاب‌ های خوانده شده، تشویق هم کلاسی ها به مطالعه کتاب‌ها، همراه با توضیحات کتابداران درباره اوقات خوش کتابخوانی و کتابخانه های عمومی نکته‌ای است که نشست‌ های کتابخوان را هرچه بیشتر به مدرسه ها کشانده است. در استان فارس در یکسال گذشته ۲۸۹ نشست کتابخوان مدرسه ای برگزار شده است که حاصل آن شرکت 1080 دانش‌آموز در این گردهمایی ها و معرفی قریب به هزا و صد کتاب مورد علاقه در کلاس‌های درس بود.

در کنار این، کتابداران کتابخانه های عمومی فارس در یکسال گذشته بیش از یکصد گروه مطالعاتی را در مدارس تشکیل دادند و در این جلسات ۸۴۰ دانش‌آموز کتابدوست حضور داشتند. در این ایام همچنین بیش از ۵۰ نمایشگاه کتاب در مدارس فارس برپا شد.

برگزاری کارگاه های آموزشی بخش دیگری از برنامه های کتابخانه های عمومی فارس در مدارس بود به طوریکه قریب به هزار برنامه آموزشی ویژه دانش آموزان در موضوع‌های داستان نویسی، نویسندگی، خوشنویسی، طراحی و نقاشی، رایانه و کاردستی برگزار شده است.

در کنار این، ۳۵۰ برنامه کتاب محور نیز در مناسبت های مختلف سال مهمان کلاس های درسی و دانش آموزان فارسی بود.

اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این میان سال تحصیلی 97 را با دیدار دانش آموزان اسثنایی مدرسه عدالت شیراز کلید زد. نشست گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی فارس و اداره آموزش و پرورش استثنایی شیراز برگزار شد. که نشست قصه گویی، گلستان خوانی، آموزش اریگامی و اهدای کتاب به کتابخانه هنرستان و تجلیل از دانش آموز ناشنوای این مدرسه از جمله برنامه هایی این دیدار بود.

هفته کتاب سال 1396 نیز با همایش «کتاب، کودک و معلم» در مدرسه استثنایی با هدف افزایش ارتباط میان کودکان و دانش آموزان با کتاب و کتابخانه برپا شد و اهدای بیش از 150جلد کتاب به کودکان، معرفی کتاب توسط دبیران و دانش آموزان این مدرسه و قصه گویی و شعرخوانی کتابداران کودک کتابخانه های عمومی از بخش های این همایش بود.

گفتنی است کتابخانه های عمومی استان فارس، در اقدامی گسترده مهرماه را با برنامه ریزی گسترده برای فعالیت های کتابخانه ای در مدارس آغاز کرده اند و برنامه ریزی کتابداران استان فارس بر این است که گرامیداشت روز دانش آموز را با اجرای برنامه های ترویج کتابخوانی در زمانی به وسعت یکسال برگزار کنند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 152