منو1
Untitled
ناشنوایان
1397/7/16 دوشنبه دست هایی برای خواندن کتاب؛ کتابخانه های عمومی فارس به استقبال ناشنوایان رفتند به مناسبت روز جهانی ناشنوایان، کتابخانه های عمومی استان فارس در ویژه برنامه های کتابخوانی خود پذیرای افراد ناشنوا و کم شنوایی کتابدوست بودند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در تقویم جهانی، روز هشتم مهرماه روز ناشنوایان نامگذاری شده است. این بهترین فرصت است که کتابخانه های عمومی به رسالت خود یعنی خدمات دهی به عموم جامعه و اقشار خاص، یک گام نزدیک تر شوند و روزی را به کتابخوان های ناشنوا و کم شنوا اختصاص دهند.

هفته دوم مهرماه، هفت کتابخانه عمومی در شهرستان های شیراز، جهرم، فسا و استهبان در گامی مشترک، روز جهانی ناشنوایان را پاس داشته و برنامه های کتاب محور خود را به این قشر کتابدوست اختصاص دادند.

 کتابخانه عمومی حافظیه شیراز همزمان با روز جهانی ناشنوایان، برنامه نشست کتابخوان ویژه این گروه را با حضور بیست دانش آموزان مدرسه ناشنوایان باغچه بان برگزار کرد.  در این نشست کتابداران کتابخانه عمومی حافظیه با همکاری مربی ناشنوایان مدرسه پنج کتاب «خرس و کوزه عسل» نوشته منوچهر احترامی، «خزان برگک» اثر لئو بوسکالیا، «کلید دانش»، «دانشنامه علوم» و «دایره المعارف کودکان و نوجوانان» را به دانش آموزان معرفی کردند. مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی نیز از دیگر در بخش های این دیدار بود.کتابخانه عمومی کودکان شقایق شیراز نیز در دیدار دیگر میزبان کودکان دبستان ناشنوایان جبار باغچه بان بود. کودکان ناشنوای این دبستان در مسابقه «آرزوی خود را بکشید» شرکت کردند، کتاب هدیه گرفتند و به عضویت کتابخانه درآمدند.


 
دو کتابخانه عمومی شهرستان فسا نیز در هفته گذشته برنامه های ویژه ناشنوایان را برگزار کردند. در اولین گام جمعی از دانش‌آموزان ناشنوا و کم‌شنوا مدرسه باغ کودک به همراه مربیان و والدین از خانه کتاب کودک و نوجوان کتابخانه عمومی آیت‌الله احمد بهشتی فسا بازدید کردند.

قصه گویی خلاق، قصه‌گویی همراه با عروسک‌گردانی، اهدای کتاب به کودکان، آشنایی با کتابخانه و عضویت در کتابخانه از جمله برنامه های این دیدار بود.

در همین راستا با حضور کتابداران کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) زاهدشهر  فسا در مدرسه کودکان استثنایی شهید علیزاده و اهدای گل و کتاب به دانش آموزان این مدرسه، روز جهانی ناشنوایان گرامی داشته شد.

این برنامه که در راستای ارتقای شناخت کتابخانه و شناساندن اهداف کتابخانه از قبیل گرامی داشتن و ارج نهادن به تمامی افراد جامعه کتابخوان صورت گرفت. معرفی کتاب به کودکان، عضویت رایگان دانش آموزان در کتابخانه و شرکت در مسابقه نقاشی «شهر من زاهدشهر» از برنامه های این دیدار بود.بخش کودک کتابخانه عمومی محقق العلمای استهبان نیز همزمان با روز جهانی ناشنوایان، با حضور در مدرسه استثنایی امید و دیدار با دانش آموزان ناشنوا و کم شنوای این مدرسه، این کودکان کتابدوست را به کتابخانه ها دعوت کردند.کتابخانه عمومی امام صادق (ع) قطب آباد دیگر کتابخانه ای بود که فرش قرمز خود را برای ناشنوایان
پهن کرد. این کتابخانه با ارسال دعوتنامه و با تقدیم شاخه گل از حضور آنان در کتابخانه  استقبال کرد. در این حضور ضمن آشنایی ناشنوایان با کتابخانه و فعالیت های جاری آن، همه آن­ها عضو افتخاری کتابخانه شدند و برنامه ریزی برای  برگزاری اولین نشست کتابخوان ناشنوایان در کتابخانه امام صادق(ع) انجام شد.

کتابخانه عمومی میرزا نصیر جهرمی نیز در دید و بازدید مهرانه خود به سراغ دانش آموزان ناشنوای مدرسه جابری رفت.  در این دیدار ها کتاب های «خاله شاخه نبات»، «قصه پنیرک» قصه گویی شد. در ادامه  مربیان این مدرسه در نشست کتابخوان با کتاب های برتر آشنا شدند.

گفتنی است پیش از این نیز اداره کل کتابخانه های عمومی فارس نشست گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان را با همکاری اداره آموزش و پرورش استثنایی شیراز و با حضور  کتابداران شیرازی و جمعی از هنرجویان استثنایی هنرستان عدالت شیراز برگزار کرد. 

 

 

 

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 338