منو1
Untitled
نمار جمعه

نمار جمعه

نمار جمعه

نمار جمعه
1397/8/18 جمعه مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در جمع نمازگزاران شیراز اعلام کرد: برگزاری پرشور هفته کتاب در کتابخانه های عمومی فارس روح الله منوچهری از تریبون نماز جمعه شیراز به تشریح برنامه های هفته کتاب کتابخانه های عمومی فارس پرداخت و از عموم مردم برای همراهی در این هفته دعوت کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، روح الله منوچهری روز جمعه ۱۸ آبان ماه در جمع   ‌‌‌نمازگزاران نماز سیاسی- عبادی جمعه با تبریک فرارسیدن ماه ربیع الاول، به ضرورت اهمیت کتاب و کتابخوانی پرداخت و عنوان کرد: افتخار داریم که در دین اسلام بزرگترین معجزه کتاب است و قرآن به عنوان معجزه ختم نبوت اعلام شده است. قرآنی که در اولین آیه های نزولش بر پیامبر(ص)، خداوند تبارک و تعالی امر به خواندن و امر به دانش و افزایش آگاهی داده است.

وی با تصریح اینکه جای بسی خوشبختی است که کار ما کتابداران نیز ترویج امر خواندن و تشویق مردم به دانایی است، گفت: در حال حاضر ۲۳۳ کتابخانه عمومی در استان فارس وجود دارد که بیش از ۱۳۰ هزا نفر در آن ها عضو هستند و از خدمات کتابخانه های عمومی که برای همه اقشار فراهم شده و محدودیتی ندارد، استفاده می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه به هفته کتاب اشاره کرد و گفت: از سال 1362، روز 24 آبان ماه به مناسبت درگذشت علامه سید محمدحسین طباطبایی در تقویم رسمی کشور، روز بزرگداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» نامگذاری شده است و هر ساله برنامه های متنوعی برای بزرگداشت این روز برگزار می شود؛ این برنامه ها امسال با قوت و هم افزایی بیشتری پیگیری شده است و دستگاه های فرهنگی استان همصدا و هماهنگ برای گرامیداشت این روز برنامه ریزی کرده اند.

منوچهری در ادامه به تشریح برنامه های هفته کتاب در کتابخانه های عمومی پرداخت و با بیان اینکه برنامه های مجموعه کتابخانه های عمومی از 19 آبان تا 3 آذر برگزار می شود، خاطرنشان کرد: در این مدت زمانی، ۱۸۳۲ ویژه برنامه خرد و کلان برگزار می شود، پس از آن نیز مجموعه کتابخانه ها در نمایشگاه کتاب فارس به ترویج کتابخوانی می پردازند.

وی از افتتاح سه کتابخانه عمومی در این هفته خبر داد و گفت: در هفته کتاب کتابخانه های عمومی «ام الخیر» شهر اوز، «خرد» در روستای جلیان و «خیام» در شهر دبیران افتتاح و پروژه کتابخانه عمومی شهر نوبندگان فسا نیز کلنگ زنی می شود؛ این در حالی است که دو باب از این کتابخانه ها خیرساز است.

منوچهری از عموم مردم برای همراهی در برنامه های روز 24 آبان ماه دعوت کرد و گفت: روز پنج شنبه 24 آبان عضویت در تمامی کتابخانه های عمومی فارس رایگان است. در کنار این، دو طرح «اهدای خون، اهدای زندگی و اهدای کتاب، اهدای دانایی» و « همایش پیاده روی مردمی به همراه فرش قرمز کتابخوانی» نیز در شیراز برگزار می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه سخنان خود به حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس در برنامه های گرامیداشت هفته کتاب اشاره کرد و گفت: روز شنبه 19 آبان با حضور آیت الله دژکام از هفت کتاب آیت الله احمد بهشتی در فسا رونمایی می شود. افزون براین نشست های متعدد کتابخوانی و نقد و بررسی و رونمایی کتاب نیز در این ایام در کتابخانه های عمومی فارس اجرا می شود.

وی با تصریح اینکه برنامه های امسال با تأکید بر تمرکز زدایی، در جای جای استان برپا می شود، نشست های کتابخوان صلح، بند و پاکبان، رونمایی از طرح ماندگاران با هدف تجلیل از اهدای مجموعه های شخصی به کتابخانه های عمومی، برگزاری همایش «کتاب، دانش‌آموز، معلم» به منظور نزدیک تر کردن دانش آموزان به کتاب، اجرای مسابقه کتابخوانی آنلاین تا 15 آذرماه با همکاری کتابخانه تخصصی آستان شاهچراغ(ع)، و قدردانی از فعالان کتابخوانی و کتابداران برتر استان در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار را برنامه های دیگر پیش بینی شده هفته کتاب در کتابخانه های عمومی برشمرد.

منوچهری در پایان از تمامی مردم استان درخواست کرد که به مناسبت هفته کتاب به نزدیک ترین کتابخانه محل زندگی خود سر بزنند و خواسته های خود را مطالبه کنند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 195