منو1
Untitled
1398/2/9 دوشنبه با تبیین شرایط نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی؛ جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد نخستین جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی فارس با دستور کار تبیین شرایط جشنواره کتابخوانی رضوی و ارائه راهکارهایی برای مشارکت حداکثری مردم در این رویداد ملی تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، روح الله منوچهری روز شنبه 7 اردیبهشت ماه در جمع رؤسا و مسئولان اداره کل کتابخانه های عمومی فارس ضمن قدردانی از خدمات کتابخانه های عمومی در سال گذشته، برنامه های پیش روی این اداره کل در سال جاری را تبیین کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اعلام آغاز نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، عنوان کرد: جشنواره رضوی یکی از مهم ترین برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که علاوه بر ترویج کتابخوانی، سیره و فرهنگ رضوی را نیز تبلیغ کند؛ لذا باید برای باشکوه تر برگزار شدن این جشنواره برنامه ریزی برنامه داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه کتابخانه های عمومی باید از حداکثر توان خود برای معرفی جشنواره به مردم و جلب مشارکت بهره ببرند، گفت: در این راستا کتابخانه های عمومی روستایی می توانند فعالیت گسترده ای داشته باشند و با وجود 50 کتابخانه روستایی در فارس، این شرایط مهیاست.

منوچهری در ادامه اولویت های اداره کل کتابخانه های عمومی در سال جاری را عنوان کرد و افزود: برنامه اصلی کتابخانه های عمومی در سال جای راه اندازی کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه است. همچنین ترویج فرهنگ کتابخوانی، ارتقای شاخص های کتابخانه های عمومی همچون عضویت، امانت و زیربنا، تعمیرات کتابخانه های عمومی و تلاش برای جذب حداکثری اعتبارات از دیگر اولویت های کتابخانه های عمومی است.

وی با ضروری شمردن اقدامات فرهنگی در کتابخانه ها، خاطرنشان کرد: شاید نتوانیم تمامی شهرها و روستاها را کتابخانه دار کنیم؛ اما با ترویج فرهنگ کتابخوانی و برگزاری برنامه های فرهنگی، کتاب را می توان در دست تمام علاقه مندان قرار داد. کتابخانه های عمومی باید به فرهنگسراهای اجتماعی تبدیل شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه به برخی از دستاوردهای این مجموعه در سال 97 اشاره کرد و گفت: در سال گذشته در حدود 20 درصد اعضای کتابخانه های عمومی افزایش یافته، همچنین تعمیرات 65 کتابخانه عمومی انجام شده است؛ در کنار این قریب به 12 هزار برنامه خرد و کلان فرهنگی نیز در سطح کتابخانه ها برگزار شده است.

منوچهری همچنین ضمن قدردانی از همراهی کارمندان کتابخانه های عمومی در پویش بهار مهربانی، اضافه کرد: خوشبختانه هیچ یک از کتابخانه های عمومی فارس در حادثه سیل اخیر دچار آسیب نشده است. این در حالی است که با همیاری کتابداران کتابخانه های عمومی و اعضا نخستین بسته کمک های فرهنگی کتابخانه های عمومی به ارزش 220میلیون ریال آماده شده است که بخش هایی از آن ها در منطقه سیل زده شیراز و شهرستان پلدختر لرستان توزیع شد.

گفتنی است در کنار این نشست، نخستین جلسه شوراهای امر به معروف و نهی از منکر و حجاب و عفاف استان فارس نیز با حضور اعضای هر یک از شوراها تشکیل شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 145