منو1
Untitled
1397/7/21 شنبه تجلی حافظ در قاب های کاغذی؛ نشست کتابخوان ویژه حافظ شناسی در شیراز برگزار شد همزمان با سالروز گرامیداشت لسان الغیب شیرازی، کتابخانه عمومی حافظیه شیراز نشست کتابخوان ویژه حافظ شناسی را برگزار کرد.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز، روز جمعه 20 مهرماه همزمان با سالروز گرامیداشت حافظ شیرازی، کتابخانه عمومی حافظیه با همکاری انجمن بهارنارنج و جمعی از دانش آموختگان دانشگاه شیراز میزبان نشست کتابخوان ویژه حافظ شناسی با معرفی هفت کتاب تخصصی درباره این شاعر نامدار پارسی شد.

محمدرضا راهنما نخستین کتابخوان این دیدار بود که کتاب «شیراز در روزگار حافظ» را معرفی کرد و در باره این کتاب گفت: «شیراز در روزگار حافظ» اثر جان لیمبرت با ترجمه همایون صنعتی زاده توسط دانشنامه فارس در سال ۱۳۸۶ به چاپ رسیده است. بخش اول کتاب تاریخ شیراز از بنیانگذاری تا استیلای تیمور لنگ را به صورت کامل شرح می دهد. بخش دوم کتاب با عنوان شهر گل و بلبل به توصیف فرهنگ کوچه و بازار و زندگی مردم در دوره های مختلف می پردازد .

پروین زیلائی کتابدار کتابخانه عمومی حافظیه شیراز در ادامه از کتاب «چشمه خورشید» گفت و عنوان کرد: کتاب «چشمه خورشید» که توسط کاووس حسن ولی نوشته و به همت نشر نوید شیراز منتشرشده، می کوشد ه سؤال های اساسی درباره فلسفه حافظ پاسخ دهد. کتابی که با بازخوانی زندگی، اندیشه و سخن حافظ شیرازی در جهت بازگشایی این گره نوشته شده است.

در بخش بعدی برنامه سودابه رضایی مسئول کتابخانه عمومی حافظیه به معرفی کتاب «دیوان حافظ» نسخه فریدون میرزایی تیموری پرداخت. به گفته رضایی در این کتاب که به همت احمد مجاهد توسط انتشارات دانشگاه تهران چاپ شده است، نویسنده پانصد نسخه دیوان را که در کلمات متن غزلیات حافظ با هم اختلاف نظر دارند، بررسی کرده است.

افروز نجابتیان دیگر کتابخوان این دیدار بود که کتاب «مکتب حافظ» نوشته منوچهر مرتضوی را معرفی کرد. نجابیان درباره این کتاب گفت: «مکتب حافظ» یا مقدمه بر حافظ‌شناسی مشهورترین تألیف منوچهر مرتضوی که اغلب وی را با این اثر می‌شناسند. همانگونه که استاد بهاءالدین خرمشاهی درباره این کتاب نوشته است «در عالم حافظ‌پژوهی سه اثر قدیمی است که ارزش ماندگار و خدشه‌ناپذیری دارد: تاریخ عصر حاضر اثر شادروان غنی، حافظ شیرین‌سخن اثر شادروان معین و مکتب حافظ که هرگز هیچ حافظ‌پژوهی از آنها بی‌نیاز نیست».

در ادامه این دیدار مصطفی همت آبادی ضمن معرفی کتاب «دیوان غربی شرقی گوته»، از دو کتاب «لطیفه غیبی» و «نقشی از حافظ» نیز نام برد. به گفته وی کتاب «لطیفه غیبی» اثر محمدبی محمد الدارابی شامل توضیح اشعار مشکل حافظ به ضمیمه اصطلاحات اهل عرفان و مطابقت ابیات با آیات قرآن مجید است. کتاب «نقشی از حافظ» نوشته علی دشتی نیز مباحث علمی دلایل علاقه مندی مردم به حافظ، ارتباط اندیشه های حافظ با فلسفه های مختلف و شاخصه های ادبی و لفظی دیوان حافظ را بررسی کرده است.

توضیحات احمدعلی مشکسار درباره اعجاز بیان در غزلیات حافظ، گفت و گو اعضا درباره رندی در شعر حافظ و شعر خوانی چندین غزل از دیوان حفظ از دیگر برنامه ها این نشست بود.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 640