منو1
Untitled
نشست کتابخوان یاوران کتابخانه
1397/11/15 دوشنبه نشست کتابخوان ویژه همکاران خدمات کتابخانه ها برگزار شد پیشنهاد و معرفی کتاب از سوی «یاوران کتابخانه‌ها» نخستین نشست «کتابخوان یاوران کتابخانه» ویژه همکاران خدمات کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز برگزار شد.

 به گزارش اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز، نشست کتابخوان یاوران کتابخانه به مناست دهه فجر و با حضور  کارشناسان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، رئیس و کارشناسان اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز  و مسئولان کتابخانههای عمومی در شیراز برگزار شد.
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز در ابتدای این نشست، ضمن تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی، با اشاره به ضرورت مطالعه همه کارکنان کتابخانه‌ها از جمله کارکنان خدوم خدمات، کارکردن در محیطی همچون کتابخانه را فرصتی خوب و نوعی تکلیف حرفه‌ای برشمرد که همکاران همواره باید به آن توجه داشته باشند.

 فاطمه صفری‌راد ادامه داد: نخستین نشست «کتابخوان یاوران کتابخانه» فرصتی مغتنم برای همکاران خدمات است که به خواندن بیشتر و بهتر علاقه‌مند شوند و با معرفی و پیشنهاد کتاب‌، ضمن بهره‌مندساختن دیگران از محتوای کتاب‌های خوبِ خوانده‌شده، فن بیان خود را بهبود بخشند و توان و اعتماد به نفس خود را تقویت کنند.

در ادامه ، معرفی و پیشنهاد شش کتاب از سوی همکاران خدمات آغاز شد؛کتاب «100 راه برای آسایش زندگی» نوشته جویس میر نخستین کتابی بود که از سوی بهروز اللهیاری معرفی شد. الهیاری کتاب را درباره راه و رسم زندگی سالم، ساده و بهتر، و آرامش و آسایش در طول زندگی دانست و به بیان نمونه‌هایی از صد راه‌کار پیشنهادی نویسنده برای زندگی بهتر پرداخت..

«ماهی؛ با کار زندگی کنیم، از کار لذت ببریم» نوشته استفان لاندین و دیگران، دومین کتاب بود که از سوی حمیدرضا دانا معرفی شد. وی درباره کتاب گفت: ماهی داستان زنی است که کارمند یکی از بدترین و کسل‌کننده‌ترین بخش‌های یک شرکت می‌شود و در ابتدا مانند بسیاری از کارمندان شرکت، کارها را با بی‌میلی تمام انجام می‌دهد تا این‌که با ماهی‌فروشی به نام «لونی» آشنا می‌شود و لونی او را با لذت‌بردن از کار آشنا می‌کند.

حسین حق‌شناس سومین کتابخوان این نشست بود که کتاب «منتخب شاهنامه فردوسی» به اهتمام محمدعلی فروغی را برای مطالعه پیشنهاد کرد. حق‌شناس با بیان این‌که شاهنامه کتاب ملی و میهنی ماست گفت: مقدمه و شرح محمدعلی فروغی (از نخستین شاهنامه‌پژوهان معاصر) بر شاهنامه بسیار خوب و ارزشمند است که باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و سپس، به معرفی و شرح زندگی فردوسی پرداخت و از حاضران خواست تا این اثر فاخر را به همراه خانواده خود مطالعه کنند.

در ادامه، جلال موسوی‌زاده کتاب «چهار میثاق؛ کتاب خِرَد سرخپوستان تولتِک» نوشته دون میگوئیل روئیز را برای مطالعه پیشنهاد کرد و چهار میثاق مذکور را بدین‌گونه برشمرد: «با کلام خود گناه نکنید»، «هیچ‌چیز را به خود نگیرید»، «تصورات باطل نکنید» و  «همیشه بیشترین تلاشتان را انجام دهید». وی پس از آن، درباره هر یک از موارد مذکور در کتاب، به ارائه توضیح پرداخت.

مهران رسته آخرین کتابخوان این نشست بود که دو کتاب را به حاضران معرفی کرد. نخست کتاب «در ستایش کتاب» تألیف ایوب بهنام شامل سخنان بزرگان، مشاهیر و نوابغ جهان در ستایش کتاب، و دیگری کتاب «فرمانده من» نوشته رحیم مخدومی و دیگران باموضوع جنگ ایران و عراق و رشادت شهدای کشور.

 این همکار کتاب «فرمانده من» را شامل هفت خاطره و داستان از جنگ دانست و افزود: نخستین خاطره با عنوان «من روز عاشورا برمی‌گردم» نوشته رحیم مخدومی درباره رشادت‌ و از خودگذشتگی فرمانده‌ای آذری‌زبان به نام مدنی است، دومین خاطره به نام «شب هور» نوشته احمد کاوری است و خاطره سوم «رمز یا زهرا (س)» نام دارد و نویسنده آن، داوود امیریان است، چهارمین خاطره «فستیوال انفجار و گلوله» به قلم علی‌اکبر خاوری‌نژاد و خاطره پنجمِ با نام «مثل گل سرخ» است که از سوی حسن گلچین به نگارش درآمده است. «عقد آسمانی» نوشته هادی جمشیدیان خاطره ششم، و خاطره پایانی کتاب با نام «مسیح کردستان» نوشته عباس پاسیار است.

 

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 324