منو1
Untitled
انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس

انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس
1397/8/1 سه‌شنبه به منظور هم اندیشی درباره کتابخانه های عمومی چهار شهرستان؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس برگزار شد اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان های آباده، اقلید، خرمبید و بوانات فارس در نشستی مشترک، مسائل کتابخانه های عمومی منطقه شمال فارس را بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس شامل چهار شهرستان آباده، اقلید، بوانات و خرمبید به میزبانی شهرستان آباده صبح روز دوشنبه 30 مهرماه و با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس؛ محمد اسدالهی، فرماندار آباده؛ محسن پورزارعی، فرماندار بوانات و جمعی از بخشداران، شهرداران، اعضای شورای شهر، رؤسای ادارات کتابخانه های عمومی و رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد این چهار شهرستان و دیگر اعضای انجمن شهرستان ها تشکیل شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این نشست با بیان اینکه این جلسه به منظور هم اندیشی و همکاری بیشتر شهرستان های شمال فارس در زمینه کتابخانه های عمومی تشکیل شده است، خواستار اهتمام ویژه مسئولان هر چهار شهرستان به وضعیت کتابخانه های عمومی و پرداخت اعتبارات نیم درصد در این منطقه شد.

روح الله منوچهری با تصریح اینکه از جمله دستورجلسه این نشست بررسی وضعیت کتابخانه مرکزی در چهار شهرستان است، خاطرنشان کرد: کتابخانه مرکزی دو شهرستان آباده و اقلید در دهه 80 کلید خورد؛ اما چند سال است که روند ساخت آن متوقف شده. کتابخانه مرکزی شهرستان خرمبید در مرحله تأمین زمین است و در شهرستان بوانات نیز باوجود نیاز این شهرستان به کتابخانه مرکزی و و آماده بودن زمین، ساخت کتابخانه مرکزی آن هنوز آغاز نشده است.

وی در ادامه پرداختن به تعمیرات و تجهیزات کتابخانه ها را دستور جلسه دیگر این نشست دانست و گفت: شهرستان های آباده و اقلید هر کدام یازده کتابخانه عمومی و دو شهرستان خرمبید و بوانات هر کدام چهار کتابخانه عمومی دارند که با توجه به قدمت بسیاری از کتابخانه ها و نیاز به توسعه فضای کتابخانه ای در این شهرستان ها باید به بحث تعمیر و تجهیز کتابخانه ها توجه بیشتری شود.

منوچهری این چهار شهرستان را از منظر شاخص های زیربنا، عضو و نسخه کتاب بررسی کرد و با اشاره به اینکه بسیاری از شاخص های کتابخوانی به سرانه زیربنای کتابخانه ای در شهرستان مرتبط است، ذکر کرد: معمولاً در مناطقی که سرانه زیربنایی کتابخانه های عمومی آن ها بیشتر است، شاخص های کتابخانه ای نیز افزایش چشمگیری دارد، زیرا فضای کافی برای افزودن منابع و ظرفیت کتابداران برای برگزاری برنامه های فرهنگی و جذب عضو بیشتر می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در  ادامه ضمن قدردانی از مجموعه کتابخانه های عمومی و کتابداران هر چهار شهرستان شمال فارس، گفت: در سال گذشته اتفاق های مثبتی در این شهرستان ها در حیطه کتابخوانی رقم خورد که نمونه آن برگزیده شدن روستای امامزاده بزم بوانات به عنوان روستای دوستدار کتاب کشور، اجرای طرح با هم بخوانیم در روستای حشمتیه آباده و راه اندازی نخستین کتابخانه عمومی سیار در شهرستان اقلید بود.

وی با تأکید براینکه رسالت کتابخانه های عمومی علاوه بر توسعه فیزیکی کتابخانه ها، ترویج فرهنگ کتابخوانی و تسهیل دسترسی مردم به کتاب است، گفت: برنامه های فرهنگی بسیاری در کتابخانه های عمومی استان در حال برگزاری است و نهاد کتابخانه های عمومی نیز طرح های همچون کتابخوان و معرفی کتاب را به صورت گسترده دنبال می کند.

فرماندار آباده نیز در این دیدار با تصریح اینکه شهرستان های شمال فارس اشتراک بسیاری با هم دارند، گفت: هدف گردهمایی، این است که بتوانیم مسائل فرهنگی و امور مربوط به کتابخانه های عمومی این چهار شهرستان را با تعامل بیشتری پیش ببریم.

محمد اسدالهی با بیان اینکه در آباده واحدهای نظامی و صنعتی نیز حامی کتابخانه های عمومی هستند، به همکاری گسترده کارخانه کاشی و سرایک آباده و پادگان آموزشی ولیعصر (عج) آباده در مباحث کتابخوانی اشاره کرد.

فرماندار بوانات نیز در ادامه با تصریح اینکه در سال های اخیر در حوزه کتابخوانی اتفاق های خوبی رخ داد گفت: مهم ترین آن توسعه فضای کتابخانه ای در شهرها و روستاها است که دسترسی همه اقشار مردم به کتاب را تسهیل کرده است.

محسن پورزارعی همچنین با دعوت از تمامی اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شمال فارس گفت: شهرستان بوانات آمادگی دارد که میزبان جلسات بعدی این نشست ها و همچنین برنامه های فرهنگی برای معرفی چهره های علمی و نخبه شمال فارس باشد.

گفتنی است در انتهای این دیدار از سمیه دهقانی مسئول کتابخانه عمومی «پرفسور شهریاری» روستای حشمتیه به خاطر همکاری در طرح کشوری «با هم بخوانیم» با اهدای لوح سپاس تجلیل شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 252