منو1
Untitled
جلسه انجمن استان

جلسه انجمن استان

جلسه انجمن استان

جلسه انجمن استان

جلسه انجمن استان

جلسه انجمن استان

جلسه انجمن استان
1397/9/9 جمعه تأکید جدی مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان: تکلیف زمین کتابخانه مرکزی شیراز باید مشخص شود دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس در سال جاری با بررسی چند موضوع مهم در حوزه کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس به منظور بررسی مصوبات جلسه پیشین و پیگیری چند دستورکار مهم همچون تعیین تکلیف زمین کتابخانه مرکزی شیراز با حضور روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، بتول معلم مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری استان، کورش کمالی سروستانی رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و دیگر اعضای انجمن برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این نشست ضمن بررسی مصوبات پیشین این انجمن و ارائه گزارش عملکرد مجموعه، به برگزاری پرشور هفته کتاب اشاره و خاطر نشان کرد: در آیین ملی گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی ملی هشت جایزه نصیب استان فارس شد. اما در این میان جای تقدیر از انجمن کتابخانه های عمومی استان خالی بود؛ بر این اساس لازم است جلسات انجمن کتابخانه های عمومی به صورت منظم‌تر تشکیل گرد .

روح الله منوچهری به موضوع کتابخانه مرکزی شیراز نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع یکی از دغدعه های اصلی کتابخانه‌های عمومی است و تاکنون مکاتبات و پیگیری های بسیاری با دستگاه‌های مرتبط انجام شده ولی هنوز به سرانجام نرسیده و با وجود اینکه کتابخانه مرکزی پروژه ملی است؛ اما بیش از سه سال است که پیگیری های ما برای یافتن زمین به نتیجه نرسیده است.

منوچهری از اقدامات جدی برای شهرهای بدون کتابخانه فارس خبر داد و گفت: رسیدگی به شهرهای فاقد کتابخانه یکی از مصوبات انجمن استان است، در این خصوص کلنگ کتابخانه در شهرهای نوبندگان فسا و هماشهر سپیدان به زمین خورده است و کتابخانه شهر دبیران نیز در همین ماه افتتاح می شود.

وی ادامه داد: در دو شهر خان‌زنیان و داریون شهرستان شیراز نیز به زودی با قول مساعد اداره کل فرهنگ و ارشاد کتابخانه عمومی آنها در ساختمان خانه فرهنگ برپا خواهد شد.

منوچهری با تصریح اینکه در دیگر شهرها فاقد کتابخانه نیز لازم است سازمان ها، ساختمان‌های‌ بی‌استفاده را در اختیار کتابخانه قرار دهند، اضافه کرد: در شهر لطفی لار، ساختمان کتابخانه در دست آموزش و پرورش است و در شهر قطرویه نی‌ریز نیز ساختمانی متعلق به علوم پزشکی موجود است که در حال رایزنی با این دستگاه ها هستیم.

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی استان، پرداخت اعتبارات نیم درصد را یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و گفت: با وجود تأکید بسیار در این خصوص و همکاری دفتر امور شهری همچنان بخش بیشتری از مطالبات کتابخانه های عمومی در استان پرداخت نمی شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس در ادامه از بلاتکلیفی چند ساله مشخص شدن زمین کتابخانه مرکزی گلایه کرد و عنوان کرد: بحث کتابخانه مرکزی شیراز سه سال است که همواره در تمامی جلسات مطرح شده اما اتفاقی شایسته انجام نمی شود. شیراز به عنوان شهر فرهنگی شناخته می شود و برنامه های کلانی نیز در حوزه فرهنگ در این شهر رقم خورده است. و با این همه القاب شهر شیراز، شایسته نیست که کتابخانه مرکزی این کلانشهر بلاتکلیف باشد.

بتول معلم خواستار برگزاری جلسه‌‌ای با حضور مدیران کلیه دستگاه‌های مسئول شد و ادامه داد: در این جلسه باید مشکلات یافتن زمین مناسب برای کتابخانه مرکزی بررسی شود، تا هرچه زودتر زمین مناسب مشخص شده و کلنگ کتابخانه مرکزی شیراز به زمین بخورد.

وی همچنین از پیگیری برگزاری جلسه‌ای با حضور استاندار و مدیران سازمان برنامه و بودجه برای تأمین بخشی از اعتبارات بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب خبر داد.

معلم در پایان نیز از تلاش‌های مجموعه کتابخانه های عمومی برای اجرای برنامه‌های تأثیرگذار ترویج کتابخوانی در استان و همکاری در برگزاری کنگره صلح و سلامت قدردانی کرد.

گفتنی است پیگیری تحویل ساختمان اداری اداره کتابخانه های عمومی و بازسازی کتابخانه عمومی دستغیب از دیگر دستورجلسات این نشست بود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 488