منو1
Untitled
پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان

نشست کتابخوان پاکبانان
1397/9/8 پنجشنبه تورق کتاب ها با دست های پاک؛ پاکبانان شیرازی حال خوش خواندن را تجربه کردند نشست کتابخوان ویژه پاکبانان با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس و سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در ادامه ویژه برنامه های شهر شیراز برای گرامیداشت هفته کتاب نشست کتابخوان ویژه پاکبانان با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس و سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار شد. در این نشست که با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس؛ ابراهیم گشتاسبی راد، رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز؛ نوذر امامی و لیلا دودمان اعضای شورای شهر شیراز؛ مسعود طهماسبی، شهردار منطقه پنج شیراز؛ روح الله خوشبخت، رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز و جمعی از پاکبانان شیراز همراه بود، نه پاکبان کتابدوست شیرازی به معرفی کتاب پرداختند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در جمع پاکبانان شیرازی با بیان اینکه برنامه کتابخوان، سلسله نشست های به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده است، عنوان کرد: تاکنون نشست های کتابخوان تخصصی و ویژه بسیاری در استان برای اقشار گوناگون برپا شده است؛ اما نشست کتابخوان پاکبانان یکی از بهترین این نشست هاست.

روح الله منوچهری با اشاره به اینکه این دومین نشست کتابخوان ویژه پاکبانان در استان است، عنوان کرد: پیش از این نیز با همکاری شهرداری فسا، نشست کتابخوان ویژه پاکبانان و باغبانان در این شهر برگزار شد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه در دوره جدید مدیریت شورای شهر و شهرداری شیراز اتفاق های مثبت و ارزشمندی در حوزه فرهنگی رقم خورده است، اضافه کرد: برگزاری برنامه های مشترک شهرداری با سازمان فرهنگی برنامه پابه پای کتاب، کتابخوان پاکبانان، تبسم کتاب، اهدای کتاب به مناطق محروم... از جمله این اقدامات است و مجموعه کتابخانه های عمومی آماده ادامه همکاری و هم افزایی در اجرای برنامه های مشترک کتاب محور است.

رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز نیز در این دیدار با بیان اینکه من در جمعی هستم که درس‌های بزرگی به من داده اند، عنوان کرد: عموماً تصور بر این است که مدیران و کارمندان به دلیل اشتغالشان نباید کتاب بخوانند یا حتی پاکبانان قشری هستند که به دلیل سختی کار کمتر به سراغ کتاب می روند و انتظار نیست شما کتاب بخوانید، اما با حضور در این جمع به همه ثابت می شود که این تصورات اشتباه است و کتاب خواندن فقط مخصوص پژوهشگران و افراد خانه دار با اوقات فراغت بسیار نیست.

ابراهیم گشتاسبی راد با قدردانی از این اقدام پاکبانان گفت: شما به دلخواه خودتان کتاب می خوانید نه از روی اجبار و برای دانستن می خوانید و این مقوله بسیار ارزشمند است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه امروز نیاز داریم کتاب بخوانیم، گفت: اگر این شهر می خواهد شهر خلاق ادبی در جهان یا پایتخت کتاب ایران باشد، باید همه شهروندان این شهر با کتاب انس بگیرند و  ادبیات در تمام اقشار نفود کند، شیراز ظرفیت پذیرش این رویدادهای فرهنگی را دارد. در هفته کتاب، باید کتاب بیشتر بخوانیم و در تمام دوران با کتاب محشور باشیم.

روح الله خوشبخت رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز نیز در ادامه این نشست با تصریح اینکه زحمات پاکبانان باعث سربلندی حوزه شهری است، اولین نقطه تماس مجموع شهرداری با شهروندان، پاکبانان هستند. لذا باید بر فرهنگ سازی در این حوزه اهتمام داشت و برگزاری این چنین برنامه هایی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه هیچ حوزه شهرداری تأثیرگذاری پاکبانان را ندارند، گفت: در شهرداری از طرح یکسال با کتاب رونمایی شده است که بر اساس آن تلاش می شود هر فرد روزی ده صفحه کتاب بخواند.

به گفته خوشبخت پاکبان برای بهتر عمل کردن، باید برنامه کتابخوانی را در برنامه خود داشته باشند.  

لیلا دودمان، عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در ادامه این برنامه ضمن قدردانی از زحمات پاکبانان گفت: سلامتی و زیبایی این شهر و مردم به دست شماست و این مسئولیت کمی نیست. مردم معمولاً افراد فرهیخته را طبقه روشن فکر جامعه می دانند، در حالیکه این جمع نشان می دهد که ساختار روشن فکری در شیراز در همه اقشار وجود دارد.

دودمان با تأکید بر اینکه جامعه ما باید از فرهیختگی شما آگاه باشد، اضافه کرد: جامعه باید ارزش همه شغل ها و طبقه ها را بداند، مردم باید ارزش بگذارند و به وجود شما افتخار کنند.

نوذز امامی دیگر عضو شورای شهر شیراز نیز در ادامه با بیان اینکه «کشور مردم آگاه می خواهد»، اضافه کرد: فرهنگ مطالعه  باید در طبقه کارمند و کارگر نهادینه شوند و تمام مردم ما اهل مطالعه بشوند.

در ادامه این نشست پاکبان شیرازی به معرفی کتاب های خوانده شده خود پرداختند. جان علی کشاورز کتاب «خورشید فروزان» ، هومن رحمانی کتاب «استاد محمد بهمن بیگی»، اسماعیل عبدالهی کتاب «1100 ترانه محلی»، میلاد جمشیدی کتاب «قله ها و دره ها» نوشته اسپنسر جانسون، مهدی زارعی کتاب «از پسماند تا بازیافت» نوشته هلن اورم، امین زارع کتاب «مقتضیات زمان»، ساسان رحمانی نژاد کتاب «بر مدار آفتاب» نوشته محمدحسین پورامینی، علی نصیری کتاب «مدیر مدرسه» اثر جلال آل احمد و جعفر احمدی کتاب «آیین زندگی، روزی حلال» نوشته احمدحسین شریفی را معرفی کردند؛ همچنین صمد فتحی پاکبان شاعر شیرازی برخی اشعار خودر را در جمع همکارانش خواند.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 414