منو1
Untitled
جلسه شورای اداری

جلسه شورای اداری

جلسه شورای اداری

جلسه شورای اداری
1397/9/30 جمعه در جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی استان فارس مطرح شد: اجرای مرحله دوم طرح نسیم دانایی/ برنامه‌ریزی کتابخانه‌ها برای چهل سالگی انقلاب اسلامی پنجمین نشست مسئولان و رؤسای ادارات کتابخانه‌های عمومی استان فارس در سال جاری به همراه نشست شورای امربه معروف و نهی از منکر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، پنجمین جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی استان فارس، به منظور بررسی عملکرد این مجموعه در هفته کتاب، برنامه ریزی گسترده برای برگزاری دهه فجرو چند دستورکار در حوزه فرهنگی، امور کتابخانه ها و همکاری‌ها و امور مالی و اداری تشکیل شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در این نشست ضمن قدردانی از تلاش‌های تمامی مجموعه کتابخانه های عمومی در هفته کتاب، عنوان کرد: باتلاش جمعی مجموعه کتابخانه‌های عمومی، هفته کتاب پرباری را در استان پشت سر گذاشتیم و برنامه‌های بسیار خوبی در جای جای استان برگزار شد که با توجه به در پیش بودن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، انتظار بر این است که برنامه ریزی برای دهه فجر نیز با همین کیفیت انجام شود.

روح‌الله منوچهری به ضرورت تغییر رویکرد کتابخانه‌های عمومی اشاره و عنوان کرد: با توجه به تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیاست نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه‌های عمومی درتلاش است کارکرد خود را از حالت سنتی و قدیمی خارج کرده و در قالب فرهنگسراهای اجتماعی قرار گیرد.

وی افزوود: نمی‌توانیم ساکت بنشینیم و منتظر این باشیم که مردم به کتابخانه‌های عمومی بیایند؛ باید برنامه‌ داشته باشیم و افراد را به سوی کتاب و کتابخوانی بکشانیم؛ در این راستا لازم است در هر شهرستان بسته به نیازهای منطقه‌ای برنامه‌ریزی شود و به این سمت پیش برویم.

منوچهری در ادامه از اجرایی شدن فاز دوم طرح نسیم دانایی خبر داد و گفت: مرحله دوم این طرح با موضوع «رمان و داستان» آغاز شده است که در این مرحله 4 میلیارد ریال کتاب رمان و داستان برگزیده شامل ادبیات کلاسیک، داستان ترجمه، رمان‌های برگزیده معاصر ایرانی، ادبیات عامه پسند و ادبیات کوتاه برای کتابخانه‌های عمومی خریداری خواهد شد؛ لذا ادارات شهرستان باید در اجرایی شدن این طرح همکاری لازم را داشته باشند.

به گفته وی در مرحله اول این طرح که به کتاب های کودک و نوجوان اختصاص داشت، در حدود 35 هزار نسخه کتاب از 29 ناشر برتر ادبیات کودک برای 180 کتابخانه عمومی خریداری و ارسال شد که با استقبال کتابداران و اعضا همراه بود.

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس در بخش دیگر سخنان خود به ضرورت برگزاری انجمن کتابخانه‌ها تأکید کرد و گفت: انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی علاوه بر اینکه یک تکلیف قانونی است، فرصت بسیار مناسبی برای تبیین جایگاه، معرفی خدمات و فعالیت‌ها و جذب امتیاز‌های گوناگون برای کتابخانه‌های عمومی در شهرستان‌هاست که باید در برگزاری منظم این جلسات اهتمام ویژه وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در شهرستان هایی که به صورت منظم جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی تشکیل می‌شود، اقبال عمومی و توجه مسئولان به ویژه فرمانداران به کتابخانه های عمومی، همچنین تأمین اعتبار برای توسعه و تجهیز کتابخانه‌های عمومی بیشتر است.

منوچهری در ادامه خواستار حضور کتابداران در جشنواره قصه‌گویی و توجه بیشتر به ثبت فعالیت های فرهنگی در سامانه نهاد شد و خاطرنشان کرد: نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز شده است که این جشنواره به زودی در شیراز به میزبانی چهار استان جنوبی کشور برگزار می‌شود؛ لازم است که کتابداران استان فارس در این جشنواره حضور گسترده داشته باشند و توانمندی‌ها و پتانسیل حرفه‌ای خود را نشان دهند.

گفتنی است در ادامه این دیدار مسئولان اداره کل کتابخانه‌های عمومی به بیان نکاتی در حوزه فرهنگی، امور کتابخانه‌ها، اداری و مالی و مشارکت ها و انجمن ها پرداختند و رؤسای شهرستان ها نیز در قالب گفت‌و گو مسائل و مشکلات حوزه کاری خود را بیان کردند.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 439