منو1
Untitled

1397/11/28 يكشنبه با حضور نوجوانان مددجوی کانون اصلاح و تربیت؛ «نشست کتابخوان اصلاح و تربیت» در شیراز برگزار شد نخستین نشست کتابخوان ویژه مددجویان اصلاح و تربیت در شیراز با حضور بیش از یکصد نوجوان مددجوی این کانون برگزار شد.

به گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز، نخستین «نشست کتابخوان اصلاح و تربیت» ویژه مددجویان کانون اصلاح و تربیت با همکاری اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز و کانون اصلاح و تربیت استان فارس، و به‌اهتمام کتابخانه‌های عمومی ابوریحان و کودکان آفتاب شیراز در محل سالن همایش کانون اصلاح و تربیت برگزار شد.

در این نشست که به‌مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور فاطمه صفری‌راد، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز؛ حامد کریمی، رئیس اداره فرهنگی زندان‌های فارس؛ یوسف آفرینی، رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز؛ شکرالله آسیایی، مدیر کانون اصلاح و تربیت استان فارس؛ مسئولان فرهنگی و داخلی کانون و مسئولان کتابخانه‌های عمومی «ابوریحان» و «کودکان آفتاب» برگزار شد، بیش از صد تن از مددجویان کانون شرکت داشتند.

در ابتدای این نشست، محمدرضا ابراهیمی مسئول کتابخانه عمومی ابوریحان به تبیین اهداف و روند برگزاری نشست‌های «کتابخوان» پرداخت و بهره‌برداری از کتاب و مطالعه را یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌های بهبود و اصلاح شخصیت افراد علی‌الخصوص کودکان و نوجوانان دانست. وی توجه به نیازهای مددجویان در این زمینه، تقویت کتابخانه کانون و برگزاری کارگاه‌های آموزشی مناسب را از اولویت‌هایی دانست که باید هر چه بیشتر و با همکاری دستگاه‌های مسئول بدان پرداخته شود.

پس از آن، حامد کریمی، رئیس اداره فرهنگی زندان‌های فارس با ابراز خشنودی از برگزاری این برنامه و امیدواری فواید متعدد کتاب و کتاب‌خوانی همچون افزایش آگاهی و ارتقای نگرش، تقویت ذهن و حافظه، افزایش آرامش و کاهش استرس، افزایش همدلی، افزایش تمرکز را برشمرد و در ادامه سخنان خود، کتاب «هفت عادت مردمان مؤثر» از استفان کاوی در زمینه روان‌شناسی و موفقیت را برای مطالعه پیشنهاد کرد. یادآوری و خوانش شعر «یار مهربان» از عباس یمینی شریف پایان‌بخش سخنان کریمی بود.

یوسف آفرینی دیگر سخنران این نشست بود که با اشاره به لزوم پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و مقدم‌بودن آن بر درمان، به بیان راه‌های کنترل خشم و هیجان پرداخت. وی ضمن پیشنهاد برگزاری کارگاه‌ برای آموزش مهارت‌ کنترل خشم و دیگر مهارت‌های زندگی برای مددجویان کانون، «شعر و شعرخوانی» را یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تلطیف‌گری خلق و خوی افراد و مؤثر در پیشگیری از خشم و فرونشاندن آن دانست و در این باره توضیحاتی ارائه کرد.

پس از آن، کتاب‌های مورد نظر در موضوعات مختلف از سوی ارائه‌دهندگان معرفی و پیشنهاد شد؛ کتاب‌های: «چهل فکر سمی» از آرنولد لازاروس و دیگران درباره راه‌ و ‌رسم زندگی و روان‌شناسی، «قوانین زندگی» از ریچارد تمپلار درباره راه ‌و ‌رسم زندگی و موفقیت، «واپسین هدیه» از جیم استوال با موضوع داستان و کتاب سه جلدی «ماجراهای پری دریایی» از لیز کسلر آثاری بود که از سوی چهار تن از نوجوانان مددجو به اشتراک گذاشته شد. همچنین کتاب «مهارت‌های زندگی برای نوجوان‌ها» از جی مک گرا را محمدرضا ابراهیمی و «فوت کوزه‌گری؛ مثل‌های فارسی و داستان‌های آن» را صدیقه صمصامی، مسئول کتابخانه کودکان آفتاب معرفی کردند.

در بخش پایانی، سیدمهدی میرعظیمی فعال فرهنگی و بنیان‌گذار و نویسنده «کتاب‌های یک‌صفحه‌ای» به خوانش چند شعر با لهجه شیرازی و تعریف چند داستان آموزنده برای مددجویان پرداخت و به آنان گفت:  شرایطی چون نبود آموزش، زندگی سخت، بودن در شرایط محیطیی بد، هیجان‌های آنی و... باعث کار بد می شود؛ اما آن‌که کار بد بکند الزاماً آدمی بد نیست و باید برای تغییر تلاش کرد.

اجرای موسیقی از سوی یکی از مددجویان هنرمند کانون، تقدیر از نوجوانان معرفی‌کننده کتاب و تقدیر از نوجوانان برگزیده مسابقه نقاشی کانون اصلاح و تربیت (به مناسبت دهه فجر) از دیگر بخش‌های نخستین «نشست کتابخوان اصلاح و تربیت» بود که توانست مددجویان را جذب کتاب کند.

گفتنی‌ست پس از پایان نشست، از بخش‌های مختلف کانون اصلاح و تربیت فارس مانند کتابخانه، کارگاه آموزش فنی و حرفه‌ای و بخش فرهنگی با حضور رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز بازدید شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 477