منو1
Untitled

1398/2/16 دوشنبه بررسی نیازهای کتابخانه های عمومی اقلید در نشست مسئولان؛ انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اقلید تشکیل جلسه داد در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی اقلید با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، نیازها و مشکلات کتابخانه های عمومی اقلید بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اقلید در سال جاری به ریاست خلیل بزرگی، فرماندار اقلید  و با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و همراهی بخشداران، شهرداران، اعضای شوراهای شهر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد، مسئولان کتابخانه های شهرستان اقلید و دیگر اعضای این انجمن روز یکشنبه 15 اردیبهشت ماه تشکیل شد. ارائه عملکرد یکساله مجموعه کتابخانه های عمومی اقلید، توضیح و تبیین نحوه برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، بررسی سهم اعتبارات کتابخانه های عمومی و پیگیری مسائل و مشکلات کتابخانه های شهرستان از مهم ترین دستورکارهای این دیدار بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در جمع مسئولان اقلید به  بیان آمارها و شاخص های کتابخانه ای در شهرستان پرداخت و عنوان کرد: شاخص های کتابخانه ای و فعالیت کتابخانه های عمومی شهرستان اقلید در راستای ترویج کتابخوانی و برگزاری برنامه  های فرهنگی مطلوب و رضایت بخش است.

روح الله منوچهری با تصریح اینکه درآمد نیم درصد شهرداری ها تنها اعتبارات مصوب برای کتابخانه های عمومی است، بر همکاری شهرداران بر این زمینه تأکید کرد و افزود: در تلاشیم برای توسعه کتابخانه های عمومی از مشارکت و همکاری خیرین به ویژه در امور واگذاری زمین و حق انتفاع ساختمان به کتابخانه ها کمک بگیریم. اعتبارات نیم درصد کتابخانه های عمومی نیز در صورت پرداخت منظم، در مسیر رشد و توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی قرار خواهد گرفت.

منوچهری در این نشست همچنین با اشاره به  مشکلات ساختمانی و آسیب دیدن کتابخانه عمومی «آلاله» در حادثه سیل، از برنامه ریزی برای جابه جایی این کتابخانه و مستقر شدن آن در مکان جدید خبر داد.

خلیل بزرگی فرماندار شهرستان اقلید نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت بالای فرهنگی و علمی این شهرستان، لزوم همکاری مجموعه کتابخانه های عمومی در راستای توسعه فضاها و امکانات کتابخوانی اقلید و  گسترش کتابخانه ها را خواستار شد.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی اقلید نیز اعتبارات نیم درصد را مطالبات به حق و ضروری کتابخانه ها دانست با تأکید بر پرداخت آن توسط شهرداران، اضافه کرد: پرداخت به موقع سهم کتابخانه های عمومی در نحوه اداره و تجهیز و پیشرفت  کتابخانه ها، ترویج کتابخوانی، اجرای برنامه های مفید فرهنگی و بازخورد و نقش آن در توسعه فرهنگی شهرستان تأثیر بسزایی دارد.

در ادامه این نشست همچنین مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی توسط مسئولین کتابخانه ها و اعضای انجمن پیگیری و راه های همکاری بیشتر ادارات اقلید در زمینه ترویج فرهنگی کتابخوانی بررسی شد.

گفتنی است این نشست در پایان سفر دو روزه مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس به شهرستان اقلید برگزار شد که پیش از آن نیز روح الله منوچهری ضمن بازدید از کتابخانه های عمومی «صادق آل محمد(ص)» و «آیت الله محسنی»  شهر اقلید، «فرزانگان» شهر سده،  «صالحین» شهر حسن آباد، «بهارستان» شهر دژکرد و کتابخانه های عمومی روستایی عرفان، زکریای رازی، علامه دهخدا و آلاله شهرستان اقلید و «آیت الله مهدوی» شهرستان خرم بید با کتابداران دیدار و گفت و گو کرد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 154