منو1
Untitled

1398/2/10 سه‌شنبه مشارکت همگانی فارسی ها در مسابقه برای امام رضا (ع)؛ سازمان های فارس برای مشارکت در جشنواره کتابخوانی رضوی بسیج شدند در نشستی که با موضوع جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور نمایندگان دستگاه های استانی برگزار شد، بیست اداره کل و سازمان فارس آمادگی خود را برای همکاری در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اعلام کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، صبح امروز سه شنبه 10اردیبهشت ماه گردهمایی سازمان ها و ادارات استان فارس ویژه برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد. در این نشست که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و نمایندگان استانداری،  صداوسیما، شهرداری شیراز، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، بهزیستی فارس، جهاد دانشگاهی، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، زندان ها، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و ... ، راه های همکاری در جشنواره رضوی و ظرفیت های هر دستگاه برای مشارکت تبیین شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این دیدار با اشاره به اینکه امسال برای چهارمین دوره نهاد کتابخانه های عمومی کشور متولی برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی است، عنوان کرد: این جشنواره با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور، بنیاد بین المللی امام رضا (ع) و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برگزار می شود که از دو جنبه مقدس؛ هم سیره رضوی را ترویج می کند هم  فرهنگ کتابخوانی را.

روح الله منوچهری با تصریح اینکه از زمان سپردن جشنواره به نهاد شاهد رشد چشمگیر مشارکت کننده بوده ایم، اضافه کرد: بنیاد بین المللی امام رضا(ع) از دوره ششم در سال ۹۵ با هدف استفاده از ظرفیت عظیم نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پتانسیل کتابداران و اعضا، برگزاری جشنواره کتابخوانی را به نهاد سپرد که رشد چندین برابری مشارکت کننده جشنواره را در پی داشت؛ به طوریکه در سال گذشته با تعامل بین دستگاه ها 630  هزار نفر در این رقابت در کشور شرکت کردند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 39 هزار نفر از فارس در این رویداد ملی حضور یافتند، گفت: سال گذشته 1441 نفر شرکت کننده در استان برگزیده شدند و جایزه دریافت کردند که علاوه بر برگزیدگان استانی، در تمامی کتابخانه  های عمومی برگزیده معرفی شده است. پنج برگزیده نیز در سطح ملی داشتیم.

منوچهری مشارکت سازمان و ادارت فارس در دوره پیشین را از دلایل موفقیت جشنواره دانست و اضافه کرد: در سال گذشته شش سازمان به عنوان دستگاه های مشارکت کننده تقدیر شدند.

هر دستگاه و کتابخانه کد اختصاصی می گیرد

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه با تأکید بر اینکه در این جشنواره به دنبال مشارکت حداکثری دستگاه های استانی هستیم، عنوان کرد: در این دوره این امکان وجود دارد که تمامی دستگاه های مشارکت کننده کد اختصاصی دریافت کنند.

وی با تصریح اینکه پیشنهادهای همکاری هر دستگاهی در جشنواره رضوی ارائه شده است، افزود: انتظار داریم اگر سازمان ها ظرفیت بیشتری برای پرشکوه تر شدن جشنواره دارند، اعلام کنند؛ زیرا مشارکت در این جشنواره علاوه بر بحث ترویج کتاب، به خاطر وجود امام رضا(ع) مسئله اعتقادی است و باید با اعتقاد قلبی ورود کرد.

این مقام مسئول از تمامی دستگاه ها خواست که ظرفیت های تبلیغی و فضای مجازی خود را به این جشنواره اختصاص دهند، و اضافه کرد: مشارکت مالی برای تأمین منابع و جوایز و ایجاد شرایط حضور تمامی کارمندان و خانواده آن ها، همچنین کاربران هر دستگاه از جمله راه ها مشارکت در این جشنواره است.

منوچهری در جمع نمایندگان نهادهای حاضر در جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: با کمک همه شما یک مشارکت خوب و جشنواره قوی در سطح استان خواهیم داشت.

 

کتاب های جشنواره رضوی در فارس گویا می شود

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی فارس در بخش دیگر سخنان خود با تصریح اینکه امسال دوازده کتاب در بخش های کودک، نوجوان و بزرگسال معرفی شده است، گفت: ویژگی مهم این دوره؛ وجود کتابی در سطح ملی با موضوع حضرت شاهچراغ هست؛ این حضرت به واسطه این جشنواره می‌تواند در استان‌ها بیشتر شناخته شود و ما باید کار شایسته ای در این خصوص انجام دهیم.

وی اضافه کرد: منابع این جشنواره علاوه بر کتابحانه های عمومی در سایت جشنواره وجود دارد. به زودی چهار کتاب بخش کودک جشنواره در فارس گویا می شود؛ همچنین در تلاش برای تهیه یک کتاب تصویری از منابع جشنواره  برای ناشنوایان هستیم.

در ادامه معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  فارس نیز با تأکید بر اینکه این اداره کل، دستگاه همیار در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی است، عنوان کرد:  جشنواره کتابخوانی رضوی در جامعه تثبیت شده است.

مهدی امید بخش با اشاره به اینکه بنیاد بین المللی امام رضا(ع) حمایت های مالی تمامی رویدادهای دهه کرامت و سیره رضوی را انجام می دهد، اضافه کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند در راستای تأمین اعتبار مالی برای این جشنواره از وزارت ارشاد و بنیاد امام رضا (ع) رایزنی کند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 180