اخبار ویژه1398/1/25 يكشنبه در اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان صورت گرفت: فرصت دو هفته ای استاندار فارس برای تعیین زمین کتابخانه مرکزی شیراز عنایت الله رحیمی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس از شهرداری شیراز، سازمان اوقاف، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی و سایر نهادها و دستگاه‌های مربوطه خواست طی دو هفته آینده زمین مناسب برای احداث کتابخانه مرکزی شیراز را مشخص و اعلام کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس در سال جاری، بعداز ظهر شنبه 24 فروردین ماه به ریاست عنایت رحیمی استاندار فارس و با حضور سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس؛ مدیران کل کتابخانه های عمومی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، اوقاف و امور خیریه فارس، شهردار شیراز ، مدیر عامل مخابرات فارس، نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه و شهرداری شیراز و دیگر اعضای انجمن کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد که بررسی وضعیت کتابخانه مرکزی شیراز، بازسازی کتابخانه دستغیب و پرداخت نیم درصد کتابخانه های عمومی از جمله دستورکارهای این نشست بود.

دکتر عنایت الله رحیمی در این جلسه با اشاره به سابقه فرهنگی و ادبی شهر شیراز عنوان کرد: گذشتگان این دیار میراث متعدد و گرانبهایی در حوزه‌های ادبی و فرهنگی برای ما به جا گذاشته‌اند از این رو غنای فرهنگی این گذشتگان باید با برجای گذاشتن آثاری برای آیندگان تداوم یابد که بی تردید توسعه کتابخانه‌ها یکی از این آثار ارزشمند تلقی خواهد شد.

استاندار فارس ادامه داد: از همه ادوار تاریخی ما نمادهای کالبدی و فیزیکی باقی مانده و امروز باید این سوال را از خود بپرسیم که ما چه اثر برجسته‌ای برای آیندگان از دوران خود برجای خواهیم گذاشت.

وی با اشاره به اهمیت ساخت کتابخانه مرکزی شیراز، تأکید کرد: توجه به ساخت این کتابخانه باید با توجه به آینده باشد.

نماینده عالی دولت در استان فارس در این جلسه از شهرداری شیراز، سازمان اوقاف، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی و سایر نهادها و دستگاه‌های مربوطه خواست طی دو هفته آینده زمین مناسب برای احداث کتابخانه مرکزی شیراز را مشخص و اعلام کنند.

رحیمی همچنین بر لزوم  بازسازی کتابخانه آیت الله دستغیب تأکید کرد و در ادامه با اشاره به سهم نیم درصدی کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: شهرداری ها باید این سهم را پرداخت کنند و می توانند این سهم را با انجام مستقیم امور عمرانی کتابخانه‌ها هزینه کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در شهرستان ها باید به ریاست فرمانداران برگزار شود و در آن مسائل مربوط به کتابخانه های عمومی از جمله پرداخت نیم درصد مطرح شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در ادامه این نشست، وضعیت پیگیری کتابخانه های عمومی برای یافتن زمین کتابخانه مرکزی در چند سال اخیر را تشریح کرد و به رایزنی ها و نامه نگاری های گسترده این مجموعه با شهرداری شیراز، راه و شهرسازی، شهرداری و شورای شهر شیراز، نمایندگان مردم شیراز در مجلس، سازمان اوقاف، دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

روح الله منوچهری با تأکید بر اینکه زمین های که تاکنون برای ساخت کتابخانه مرکزی معرفی شده اند، مناسب نبوده اند، اضافه کرد: مکان نامناسب و زیربنای کم، عدم آشنایی دستگاه های واگذار کننده به مکان ها مناسب برای کتابخانه، نداشتن اطلاع از قوانین واگذاری زمین و  عدم احساس نیاز به وجود کتابخانه مرکزی توسط برخی از دستگاه ها از جمله آسیب شناسی حل نشدن مسئله زمین کتابخانه مرکزی شیراز است.

وی به بازسازی کتابخانه عمومی دستغیب نیز اشاره کرد و گفت: این کتابخانه در سال 1329 افتتاح شد و در هفتاد سال گذشته بدون بازسازی خدمات خود را انجام داده است. با توجه به شرایط، بازسازی کتابخانه ضروری است؛ بررسی های کارشناسی آن انجام شده و باید تأمین اعتبار آن انجام شود.

منوچهری خاطرنشان کرد: نیم درصد تنها محل اعتبار کتابخانه های عمومی است و پرداخت آن باید با اهتمام بیشتری انجام شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه به بیان آمارهای این مجموعه پرداخت و با بیان اینکه 234 کتابخانه عمومی در استان وجود دارد گفت: در حال حاضر 150 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند که این آمار در مقایسه با سال گذشته 20 درصد رشد داشته است. همچنین 2میلیون و 760 هزار جلد کتاب در کتابخانه ها موجود است و در مجموع 73 هزار 500 متر مربع یربنای کتابخانه های عمومی استان است.

به گفته منوچهری در سال گذشته در مجموع تعمیرات 95 کتابخانه انجام شده است و علاوه بر منابع ارسالی از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، 3میلیارد و 300 میلیون  ریال کتاب کودک و نوجوان به کتابخانه ها تزریق شده است.