اخبار ویژه


1398/2/15 يكشنبه روح الله منوچهری در جمع رابطین فرهنگی کتابخانه های عمومی فارس: رسالت کتابخانه های عمومی، ترویج کار فرهنگی است نخستین نشست رابطین فرهنگی کتابخانه های عمومی استان فارس به منظور تشریح وظایف فرهنگی کتابخانه ها و تبیین برنامه های نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در نخستین گردهمایی رابطین فرهنگی کتابخانه های عمومی فارس که روز پنج شنبه 12 اردیبهشت با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد، علاوه بر تبیین وظایف رابطان فرهنگی و بیان برخی از تجربه های فرهنگی در استان، دستورکار برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به صورت ویژه بررسی شد.

روح الله منوچهری در این جمع  با تأکید بر اینکه رسالت کتابخانه های عمومی، انجام کارهای فرهنگی است، عنوان کرد: در کتابخانه های عمومی به تلاش بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم رسالت فرهنگی خود را به صورت کامل  انجام دهیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه با تصریح اینکه یکی از وظایفی که در سطح بین المللی برای کتابخانه های عمومی تعریف شده، توجه به گسترش فرهنگ در جامعه است، گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی، پر کردن اوقات فراغت و آموزش های مادام العمر از جمله وظایف ذاتی کتابخانه های عمومی است که هیچ یک از آنها بدون وجود برنامه های فرهنگی ممکن نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: رابطین فرهنگی باید بر برنامه های فرهنگی و ترویجی کتابخانه های عمومی در سطح شهرستان را نظارت کنند. ضروری است که از این پس اجرای برنامه های فرهنگی در سطح کتابخانه ها نمود بیشتری داشته باشد.

منوچهری در ادامه، جشنواره کتابخوانی رضوی را مهم ترین برنامه در پیش روی نهاد کتابخانه های عمومی عنوان و اضافه کرد: نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی آغاز شده و  برای برگزاری پرشور این جشنواره در استان برنامه ریزی های گسترده ای انجام شده است. لازم است رابطین فرهنگی به برگزاری مطلوب این جشنواره و اقدامات کتابخانه ها در این رویداد ملی در سطح شهرستان ها توجه ویژه داشته باشند.

معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل نیز در ادامه این دیدار با تصریح اینکه نهاد کتابخانه های عمومی کشور سازمانی گسترده است، خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم و مسئولان شاید در نگاه اول عمق و حساسیت کار های فرهنگی در کتابخانه ها را درنیابند؛ اما پتانسیل کتابخانه های عمومی در حدی است که می توانند فرهنگ یک شهر و مردم را تغییر دهند. این وظیفه ماست که نشان دهیم که کتابخانه های عمومی چقدر فعالیت دارد و چه کارهایی را می توانیم در کتابخانه ها انجام دهیم.

مهدی ظهرابی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) کتابخانه های عمومی را «یک نهاد صددرصد فرهنگی» می دانند، گفت: از نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز «کتابخانه ها، پاتوق های فرهنگی هستند». اگر از این ظرفیت ها استفاده نکنیم، این پتانسیل را هدر داده ایم.

شایان ذکر است در پایان این دیدار احکام رابطین فرهنگی کتابخانه های عمومی فارس به آنها اعطا شد.