منو1
Untitled
کارگاه آینده پژوهی
1397/11/14 يكشنبه ارائه سناریوهایی برای آینده های کتابخانه های عمومی؛ کارگاه آموزشی «آینده نگاری کتابخانه های عمومی کشور» در شیراز برگزار شد با حضور کتابداران و اعضای کتابخانه های عمومی فارس، کارگاه آموزشی آینده نگاری کتابخانه های عمومی کشور به مدت دو روز در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، کارگاه آموزشی آینده نگاری کتابخانه های عمومی کشور، با حضور کتابداران منتخب کتابخانه های عمومی استان فارس همراه با جمعی از اعضای کتابخانه های عمومی استان و با هدف ترسیم آینده کتابخانه های عمومی از دید کتابداران و بررسی جایگاه کتابخانه های عمومی و خدمات دهی آن ها در آینده، به میزبانی کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز در دو روز برگزار شد.

بیست کتابدار کتابخانه های عمومی روستایی در روز اول و بیست کتابدار منتخب کتابخانه های عمومی درجه شش، هفت و هشت نیز در دومین روز از این کارگاه که به صورت کارگاهی و با تدریس محمد مهدی ذوالفقازاده عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و علی ذاکری دانش آموخته دکتری رشته آینده پژوهی برگزار شد.

کتابداران منتخب و اعضاب فعال کتابخانه های عمومی در این دوره در قالب گروه های پنج نفره، به طرح سوالاتی درباره آینده کتابخانه های عمومی و چالش های کتابخانه ها پرداختند و  سناریوهایی را که برای آینده کتابخانه های عمومی تصور می شود، بررسی کرده اند.

محمد مهدی ذوالفقازاده مدرس این دوره در این خصوص عنوان کرد: این کارگاه در راستای ترسیم چشم انداز 1420 کتابخانه های عمومی کشور است که در این راه از تجربه ها و ظزفیت های کتابداران و کارشناسان نهاد کتابخانه های عمومی بهره خواهیم برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: پروژه «آینده نگاری کتابخانه هیا عمومی» با همکاری دانشگاه تهران و نهاد کتابخانه های عمومی آغاز شده است که در این راستا، کارگاه های آموزشی را برای کشف، رصد و ترسیم آینده ممکن و محتمل از آینده کتابخانه های کشور در حال برگزاری است. این کارگاه ها در استان های تهران فارس و مازندران با حضور کتابداران برگزار می شود و یک دوره آموزشی نیز ویژه مدیران نهاد برگزار شده است.

ذوالفقار زاده توانمندسازی کتابداران برای مواجه با تغیرات کتابخانه های عمومی در آینده را هدف این پروژه دانست و گفت: در این پروژه در تلاشیم که پس از رصد نقاط قوت و ضعف و تهدید و فرصت کتابخانه، بهترین سناریو را برای آینده کتابخانه های عمومی ترسیم کنیم. این فرایندی از پایین به بالاست که با حضور کتابداران رقم می خورد.

گفتنی است در این کارگاه تغییرات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، محیطی و فرهنگی؛ تغییر سخت افزاری کتابخانه ها، روندهای آموزشی، روند های علم و فناوری، مهماری و ساختمان کتابخانه ها و... مورد توجه کتابداران قرار گرفت.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 272