منو1
Untitled
سرشار
1397/11/18 پنجشنبه در راستای طرح ملی چهل قلم؛ از استاد محمدرضا سرشار در شیراز تجلیل شد در راستای طرح ملی چهل قلم،‌آیین تجلیل از استاد محمدرضا سرشار و رونمایی از آخرین اثر این نویسنده برجسته در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، آیین تقدیر از استاد محمدرضا سرشار نویسنده و پژوهشگر استان فارس و گوینده محبوب برنامه «قصه ظهر جمعه» به همراه رونمایی از آخرین کتاب این نویسنده،‌ با شرکت مسئولان استانی، نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر امروز پنج شنبه 18 بهمن ماه در شیراز برگزار شد.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در آغاز این نشست با بیان اینکه سرشار 40 سال نام نیک از خود در انقلاب بجا گذاشته است، گفت: برنامه چهل قلم برای تقدیر از نویسندگان برجسته و متعهد برگزار می شود. این برنامه در شیراز نیز با تقدیر از کسی برگزار می‌شود که متعلق به استان فارس است.

روح الله منوچهری با بیان اینکه سرشار بیش از 150 کتاب ارزشمند دارد، اضافه کرد: کتاب های محمدرضا سرشار در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، ادبیان انقلاب و نقد از آثار ماندگار ادبیات کشور است.

وی  با بیان اینکه محمدرضا سرشار در قالب طرح کتابخانه‌گردی از سه کتابخانه عمومی شهر شیراز بازدید کرده است،‌ گفت: حضور ایشان موجب شادمانی اعضا کتابخانه های عمومی شد.

قصه‌های سرشار ما را از همه چیز باخبر می کرد

سپس مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس گفت: ظهرهای با طراوت جمعه با محمدرضا سرشار و قصه ظهر جمعه، صدای مرد قصه گو و آرامش صدا او با دل ها پیوند می خورد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس در ادامه عنوان کرد: قصه های سرشار ما را از همه چیز باخبر می کرد. گاهی گفتن های عین نگفتن بود. او با ابزار تربیتی متناسب با مخاطب ایجاد پرسش می کرد.

وی افزود: او شنیدن و خواندن را آموخت و محبت را در کودکان و نوجوانان رویاند و کمک کرد رویاهایمان را بسازیم.

مهمترین ویژگی سرشار قصه گویی و صداپیشگی است

سپس مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با بیان اینکه محمدرضا سرشار خاطرات کودکی و فرهنگ کشور را حمل و نقل کرد، مهمترین ویژگی سرشار قصه گویی و صداپیشگی دانست و افزود: اگر قصه نبود انسان دیگرگونه تعریف می شد.

کورش کمالی سروستانی قصه را روایت دین، خدا و مردم دانست و عنوان کرد: استاد سرشار با خوش آوایی بزرگترین عنصر ارتباط یعنی قصه را با صدا همراه کرد تا بخشی از تاریخ شفاهی انقلاب را به ما منتقل و حفظ کند.

سرشار معلم حقیقی نسل ماست

در ادامه رییس حوزه هنری فارس با بیان اینکه رضا سرشار معلم حقیقی نسل ماست، به شهر کازرون زادگاه محمدرضا سرشار اشاره کرد و افزود: کازرون شهر عاشق و اندیشه پروری است؛ کازرون سند پذیرش متفکرانه پیام ناب اسلام برای دین مداری است.

وی با بیان اینکه ابواسحاق تبلیغ اسلام را در کازرون آغاز کرد و گفت: به تعبیری طی دو سال 24 هزار کازرونی مسلمان شدند و وقتی به اسلام پیوستند، بالیدند.

کرم الهی ادامه داد: ندای حق طلبی و حق گزینی وقتی از کام امام شنیده شد مردم کازرون از معدود شهرهایی است که سایه می گسترانند.

وی اضافه کرد: به تعبیر رهبری، سرشار حق کبیری بر انقلاب اسلامی دارد؛ جام اندیشه وی از تفکر امام(ره) برخاست. رییس حوزه هنری در پایان قلم سرشار را با نرگس زارها کازرون مقایسه کرد که در ایران زبانزد است.

گفتنی است در ادامه محمدرضا سرشار از خاطرات نوجوانی خود در شهر شیراز و تجربیات نویسندگی ‌اش گفت.  در پایان نیز از پوستر معرفی «برخی از آثار محمدرضا سرشار» و آخرین اثر این نویسنده با عنوان «مجموعه  میزگردهای نقد ادبیات داستانی» رونمایی شد. همچنین ضمن قرائت لوح تقدیر علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، این لوح سپاس به محمدرضا سرشار اهدا شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 225