منو1
Untitled
کتابخوان علوم پزشکی

کتابخوان علوم پزشکی
1397/12/10 جمعه به همت کتابخانه عمومی ابوریحان شیراز انجام شد؛ نشست کتابخوان «نوروزگاه» در مجتمع آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آستانه عید نوروز، «نشست فرهنگی و ادبی نوروزگاه» با همکاری کتابخانه عمومی ابوریحان و دبیرستان دخترانه دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

 به‌گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز، «نشست فرهنگی و ادبی نوروزگاه» با بخش‌های گوناگون همچون معرفی کتاب، شعرخوانی، سخنرانی، شاهنامه‌خوانی و قصه‌گویی،  با حضور نصرالله کیانی، مدیر مجتمع دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاونان وی؛ منیژه غیبی، مدیر دبیرستان؛ دکتر محمد حبیبی، عضو هیئت امناء دانشگاه علوم پزشکی؛ فاطمه صفری‌راد، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز؛ فاطمه زارع مهذبیه، مشاور امور بانوان و خانواده فرمانداری شیراز، رضا طبیب‌زاده، شاعر و فعال فرهنگی و ادبی؛ فاطمه زارعی نویسنده استان فارس، دانش‌آموزان و معلمان و مسئول و کتابداران کتابخانه عمومی ابوریحان برگزار شد.

در ابتدای نشست، مدیر مجتمع دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سخنانی ضمن تبریک تولد حضرت فاطمه (س)، از برگزاری این نشست در مجتمع دانشگاه علوم پزشکی شیراز استقبال کرد و با اشاره به تفاهم‌نامه میان ادارات کل کتابخانه‌های عمومی و آموزش و پرورش، برگزاری چنین برنامه‌هایی را بسیار ارزنده و باعث پویایی مدارس و کتابخانه‌های عمومی دانست.

محمدرضا ابراهیمی مسئول کتابخانه ابوریحان نیز در این دیدار به سخنرانی با موضوع «نوروز فراتر از مرز؛ نوروز و نگاهی به آیین‌های نوروز در افغانستان، تاجیکستان و آذربایجان» و ارائه تصاویر در پرده‌نگار پرداخت. وی نوروز را از مهم‌ترین جشن‌های باستانی در تاریخ تمدن بشر دانست که سازمان یونسکوآن را با مشارکت دوازده کشور با مدیریت ایران به‌عنوان میراث فرهنگی و معنوی بشر به ثبت رسانده است.

ابراهیمی با اشاره به گسترش عید نوروز در کشورهایی چون روسیه، چین، سوریه، آلبانی و به بیان آیین‌های نوروز در کشورهای افغانستان، تاجیکستان و آذربایجان و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با ایران امروز پرداخت و در پایان، کتاب «نوروز جشن نوزایی آفرینش» از دکتر علی بلوکباشی را برای مطالعه پیشنهاد کرد.

پس از آن، کتاب‌های «نوروز و فلسفه هفت‌سین» از سیدمحدعلی دادخواه از سوی زهرا شاه‌نظرنژاد مسئول کتابخانه دبیرستان، «نوروز باستانی؛ جشن‌ها و آیین‌های ایرانی» از ابوعثمان جاحظ از سوی نرجس هاشمی، و کتاب‌های «نوروز در فارس» و «آداب و رسوم نوروزی در فارس» از ابوالقاسم فقیری به‌ترتیب از سوی ملیکا متانت و فاطمه منصوری دانش‌آموزان دبیرستان به حاضران معرفی شد و سپس، معرفی کتاب «یک جایی تو را گم‌ کرده ام» از سیده ثنا ناصحی دانش‌آموز دبیرستان دخترانه علوم پزشکی شیراز از سوی او همراه با خوانش شعری درباره نوروز انجام شد.

اجرای شاهنامه‌خوانی به فارسی و انگلیسی با موضوعات «ریشه نوروز در شاهنامه» و «داستان گردآفرید» از سوی کودک خردسال ساینا شکیبانسب، دانش‌‌آموز پایه دوم ابتدایی دبستان دانشگاه شیراز انجام قصه‌گویی و شعرخوانی طنز از سوی فاطمه زارعی نویسنده، شاعر، طنزپرداز شیرازی؛ شعرخوانی رضا طبیب‌زاده شاعر استان فارس از کتاب شعر تازه انتشاریافته خود با نام «گریه بیدارمان نکرده هنوز» از دیگر بخش های این دیدار بوده است.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 241