منو1
Untitled1398/5/19 شنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی کازرون مطرح شد: کتابخانه سیار به ترویج کتابخوانی در روستاهای کازرون کمک می کند جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کازرون با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کازرون با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و به ریاست داریوش دهقان فرماندار این شهرستان برگزار شد که برنامه ریزی برای توسعه کتابخانه های عمومی و ترویج کتابخوانی این شهرستان از مهم ترین محورهای گفت وگوی این جلسه بود.

روح الله منوچهری در این دیدار با تأکید بر اینکه کارکرد اصلی جلسات انجمن کتابخانه های عمومی ترویج فرهنگ کتابخوانی است، گفت: از سال گذشته سعی شد که در جلسات انجمن به سمت کیفی شدن مباحث پیش برویم تا در کنار توسعه کتابخانه های عمومی شاهد رونق کتابخوانی در شهرستان ها باشیم.

او با تصریح اینکه اقبال مردم به کتاب و کتابخوانی بیشتر شده  و این حاصل هم اندیشی در جلسات است، اضافه کرد: کتابخانه های عمومی فارس، امسال در مقایسه با سال گذشته  رشد  ۲۰ درصدی اعضا و بیش  از ۵۰ درصد امانت را تجربه کرده اند. همچنین نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز با مشارکت بیش از ۷۷هزار نفر در فارس و رشد دوبرابری نسبت به سال گذشته برگزار شد که این نشان می دهد برنامه ریزی ها و تصمیمات در سطح انجمن ها تأثیرگذار بوده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه به وضعیت کتابخانه های عمومی کازرون اشاره کرد و افزود: در شهرستان کازرون 8 کتابخانه نهادی و دو کتابخانه مشارکتی فعالیت دارد که در مجموع بیش از 4500 متر فضای کتابخانه ای، هشت هزار عضو و ۱۴۰ هزار نسخه کتاب در شهرستان موجود است. کازرون در برخی شاخص های کتابخوانی از میانگین استانی بالاتر و در برخی دیگر پایین تر است.

او با تأکید بر اینکه توسعه بعضی از کتابخانه کازرون ضروری است، گفت:  کتابخانه عمومی شهرهای بالاده و قائمیه  باید توسعه یابد که در این خصوص اقداماتی انجام شده است. اعتبارات کتابخانه مرکزی کازرون نیز محقق شده و لازم است هرچه سریع تر برای تکمیل این کتابخانه به صورت فازبندی اقدام شود.

این مقام مسئول با تصریح اینکه کتابخانه سیار مشکلات روستاهای کازرون را حل می کند، بیان کرد: ایجاد کتابخانه سیار برای روستاها تجربه بسیار موفقس است؛ زیرا یک کتابخانه به چند روستا خدمات ارایه می هد. این در حالی است که میزان استقبال مردم به کتاب در جوامع روستایی نیز بیشتر هست.

منوچهری خاطرنشان کرد: در صورت تأمین خودرو کتابخانه سیار در شهرستان، تجهیز و راه اندازی کتابخانه به سرعت انجام خواهد شد.

داریوش دهقان، فرماندار شهرستان کازرون نیز در این دیدار با بیان بر اینکه خود ما دغدعه مطالعه نداریم که آن را به دیگران انتقال دهیم، از مسئولان شهرستان انتقاد کرد و گفت: نشست انجمن تنها به توسعه فضای فیزیکی و کمبود امکانات اختصاص یافته است در صورتی که مبحث اصل این جلسات باید ارائه راهکارهایی برای ترویج کتابخوانی باشد.

او با تصریح اینکه فراهم کردن زیرساخت های کتابخوانی از جمله وظایف انجمن است، اما فرهنگ سازی برای مطالعه اساس کار است، اضافه کرد: اگر متولیان امر در حوزه کاری خود برای مطالعه وقت بگذارند و خود به آن عمل کنند، مردم هم آن کار را رعایت می کنند.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کازرون از اعضای انجمن خواست که اولین دستور کار جلسه بعد انجمن، ارائه راهکارهایی برای  ترویج فرهنگ مطالعه در شهرستان باشد.

به گفته وی  اگر دو مقوله «مطالعه و ورزش کردن» به فرهنگ تبدیل شود، قانون مداری، احترام به حقوق دیگران و نشاط در جامعه افزایش می یابد.

 

 

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 24