منو1
Untitled


1398/8/20 دوشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در نشست خبری هفته کتاب عنوان کرد: 1300 ویژه برنامه سهم کتابخانه های عمومی فارس در هفته کتاب/ طرح کتاب رسانی به عشایر در فارس کلید می خورد روح الله منوچهری در نشست خبری بیست و هفتمین هفته کتاب استان فارس که با حضور مسئولان چهار دستگاه فرهنگی استان در کتابخانه عمومی عبدالله خفیف شیراز برگزار شد، به تشریح برنامه های هفته کتاب کتابخانه های عمومی پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ ابراهیم گشتاسبی راد، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز؛ سعیدرضا کامرانی، معاون اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس و روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در نشستی مشترک با اصحاب رسانه که در کتابخانه عمومی عبدالله خفیف شیراز برگزار شد، از تلاش‌ها برای برگزاری هفته کتابی پربار سخن گفتند تا استان فارس و شهر شیراز در برنامه های مسنجم در بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، حال خوش خواندن را تجربه کنند.

منوچهری در این دیدار ضمن گرامیداشت ایام کتاب، کتابخوانی و کتابدار با اشاره به برنامه ریزی گسترده کتابخانه های عمومی در هفته کتاب عنوان کرد: برنامه های هفته کتاب در کتابخانه های عمومی از 18 آبان ماه آغاز می شود که در این ایام 1308 ویژه برنامه در سطح کتابخانه های عمومی فارس برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول از اجرای یک طرح ویژه برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: طرح سفیر کتاب از برنامه های مهم هفته کتاب است که با هدف تسهیل دسترسی جامعه عشایر به کتاب در استان فارس اجرا می شود. این طرح روز  ۲۱آبان‌ماه با حضور سفیران کتاب و مسئولان استانی در سالن کتابدار رونمایی خواهد شد.

 

بهره برداری از پنج کتابخانه عمومی فارس در هفته کتاب

منوچهری در ادامه به طرح های عمرانی کتابخانه ها در هفته کتاب اشاره کرد و با تصریح اینکه یکی دیگر از شهرهای فاقد کتابخانه فارس، کتابخانه دار خواهد شد، گفت: چهار کتابخانه عمومی همزمان با هفته کتاب در استان فارس افتتاح خواهد شد که یکی در بوستان کتاب فسا و دیگری در شهر فاقد کتابخانه قره بلاغ فسا خواهد بود، این برنامه روز 2 آذرماه انجام می شود. همچنین کتابخانه مشارکتی استاد مهندسی در شهر آباده 20 آبان و ساختمان خیرساز کتابخانه عظیمی در شهر گراش 29 آبان به بهره برداری می رسند.

او درحوزه عمرانی از دو کلنگ زنی دو طرح خیرساز در استان خبر داد و گفت: عملیات توسعه کتابخانه عمومی «یادگاران امام خمینی (ره)» شهر بهمن آباده و پروژه ساخت کتابخانه عمومی روستای فدشکویه فسا در هفته کتاب آغاز می شود. همچنین کتابخانه عمومی پردیس مرودشت نیز که با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال بهسازی و تعمیر شده است، به‌مناسبت هفته کتاب بازگشایی می‌شود.

 

ادای احترام به خیرین کتابخانه ساز در هفته کتاب

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با تصریح اینکه در هفته کتاب امسال به صورت ویژه از حمایت های خیرین کتابخانه ساز قدردانی خواهیم کرد گفت:  برنامه های استانی هفته کتاب با تقدیر از خیرین کتابخانه ساز شمال فارس شروع می شود. همایش خیرین کتابخانه ساز شامل شهرهای آباده، اقلید، بوانات و خرم بید است که روز شنبه 20 آبان ماه در شهر آباده برگزار می شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: همایش خیرین کتابخانه ساز شهرستان فسا نیز به طور جداگانه 2 آذرماه برپا خواهد شد که پایان بخش برنامه های هفته کتاب استان است.

میزبانی شیراز از کتابخوانی فرهیختگان فارس

روح الله منوچهری در ادامه این دیدار از برگزاری آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس خبر داد و  گفت: به روال هرسال برگزاری جشن کتاب با تقدیر از برگزیدگان حوزه کتابخانه های عمومی، از برنامه های هفته کتاب در استان فارس است. این رویداد با حضور مسئولان و فرهیختگان استانی و کتابداران فارس روز یکشنبه 26 آبان در سالن همایش فرمانداری شیراز برگزار خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اعلام برگزاری سه نشست کتابخوان ویژه گروه های مختلف، عنوان کرد: کتابخوان فرهیختگان از مهم ترین برنامه های هفته کتاب است با حضور ورزشکاران، هنرمندان، نویسندگان و ادیبان روز 23 آبان اجرا می شود. دومین نشست کتابخوان پاکبان و باغبان در شیراز نیز با همکاری شهرداری شیراز در روز 27 آبان برگزار می شود و کتابخوان «بند» ویژه مددکاران زندان نیز برای سومین سال متوالی همزمان در زندان مرکزی شیراز و دیگر زندان های استان روز 30 آبان ماه برپا خواهد شد.

به گفته وی «چرخ خورشید» برنامه‌ای مشترک میان کتابخانه های عمومی و سازمان فرهنگی شهرداری است که روز 24 آبان ماه برگزار خواهد شد. در این ویژه برنامه، دوچرخه‌سواران حرفه‌ای شیراز با همراهی جمعی از کتابداران در روز کتاب، حدفاصل سه کتابخانه عمومی سعدی، حافظیه و عبدالله خفیف، کتابخانه های تاریخی شهر شیراز را رکاب زده و به این کتابخانه ها، کتاب اهدا خواهند کرد.

منوچهری با اشاره به اینکه برنامه های کتابخانه های عمومی امسال در مرکز استان متمرکز نخواهد بود، گفت: ویژه برنامه های نقد و رونمایی نیز در شهرستان ها برگزار می شود که از جمله آن رونمایی از سه کتاب محمدرضا آل ابراهیم در شهرستان استهبان روز 27 آبان است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در پایان با بیان اینکه علاقه مندان می توانند روز شنبه 25 آبان به صورت رایگان عضو کتابخانه های عمومی شوند، به طرح بخشودگی جرایم دیرکرد امانت کتاب در کتابخانه های عمومی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی کسانی که کتابی به امانت برده و به علت دیرکرد مشمول جریمه شده‌اند، با آغاز این هفته، از ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه می‌توانند از بخشودگی جرائم برخوردار شوند.

گفتنی است در پایان این نشست از پوستر بیست و هفتمین هفته کتاب در استان فارس رونمایی شد.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 107