منو1
Untitled


1398/8/21 سه‌شنبه همایش تجلیل از خیرین کتابخانه ساز شمال فارس برگزار شد قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه های هفته کتاب فارس سومین همایش خیرین کتابخانه ساز استان فارس به مناسبت هفته کتاب در شهرستان آباده و با محوریت تجلیل از خیرین کتابخانه ساز شمال فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در نخستین ویژه برنامه های هفته کتاب استان فارس، صبح دیروز (20 آبان ماه) همایش تجلیل از خیرین کتابخانه ساز شمال فارس در شهر آباده و با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس؛ زین العابدین نیک مرام، فرماندار شهرستان آباده و مسئولان و خیران برجسته چهار شهرستان آباده اقلید، بوانات و خرم‌بید برگزار شد. در این مراسم از 18فرد و سازمان خیر کتابخانه یار برجسته منطقه شمال فارس که با اهدای کتاب، زمین و وجوه نقدی از کتابخانه های عمومی این چهار شهرستان حمایت کرده بودند، قدردانی شد.

روح الله منوچهری در آغاز برنامه سخن خود را با اهمیت کار خیر در فرهنگ ایرانی و ادبیات فارسی آغازکرد و با تقدیم اشعاری از خواجه اهل راز شیراز به مقام خیرین، گفت: حافظ در اشعار خود بارها از اهمیت کار نیک یاد کرده است و در ستایش آن می گوید «ده روزه مهر گردون افسانه هست و افسون/ نیکی به جای یاران فرصت شمار یارا» که این بیت، مصداق بارز نیت خیر نیک اندیشان حوزه فرهنگی است.

وی با اعلام اینکه امسال آغاز و حسن ختام برنامه های هفته کتاب فارس قدردانی از خدمات خیرین کتابخانه ساز استانی است، اضافه کرد: خیرین کتابخانه ساز استان فارس بازوی توانمند کتابخانه های عمومی استان هستند. دین و اندیشه اسلامی و فرهنگ ایرانی همواره ما را به کار نیک تشویق کرده است اما خیراندیشی در حوزه دانایی از هر اقدامی مهم تر و تأثیرگذارتر است.

منوچهری با تصریح اینکه کمک خیرین فقط در حوزه مالی نیست، بیان کرد: اندیشه و نیت خیر خیرین به کار ما برکت می دهد و خیلی از پروژه ها را به ثمر می رساند تاکنون هرجا از خیرین کمک گرفتیم، کار پیشرفت کرده و بخشی از اهداف ما برای مخاطبان فراهم شده  است.

او کمک های خیرین شمال فارس از سال 95 تاکنون را قریب به چهارمیلیارد و هشتصد و هفتاد میلیون ریال عنوان کرد و گفت: در شهرستان آباده قریب به سه میلیارد و هشتصد میلیون ریال، در شهرستان اقلید هشتصد میلیون ریال، در خرم‌بید یکصد و هشتاد میلیون ریال و سهم شهرستان بوانات نیز نود میلیون ریال کمک های نقدی و غیر نقدی بوده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس کتابخانه های عمومی شمال فارس به ویژه شهرستان آباده در حوزه زیربنا عضویت و منابع از میانگین استانی بالاتر است، گفت: این نشان می دهد که نیت خیرین در کنار تلاش های کتابداران قابل توجه بوده و به ثمر رسیده است.

او به تفاهم نامه وزارت ارشاد و استانداری فارس درخصوص تکمیل و ساخت 17 کتابخانه عمومی در استان اشاره و تصریح کرد: در این تفاهم نامه سهم شهرستان آباده دو کتابخانه عمومی است و اعتباراتی برای تکمیل کتابخانه مرکزی آباده و پروژه توسعه کتابخانه ایزدخواست اختصاص داده شده که تا پایان این دولت به بهره برداری برسد.

فرماندار شهرستان آباده نیز در ادامه این همایش آباده را دروازه تمدن فارس نامید و با اشاره به سابقه تمدنی این شهرستان گفت: آباده به عنوان شهر فرهنگ و هنر شناخته می شود و نشان آن، عمر یکصد ساله آموزش و پرورش و وجود بیش از 50 سال کتابخانه عمومی در این شهرستان است.

زین العابدین نیک مرام با تصریح اینکه قریب به 50 درصد کتابخانه های عمومی این شهرستان خیرساز است، گفت: تقدیم کتاب به کتابخانه از دیگر اقدامات خیرین این شهرستان است.

او با بیان اینکه افزایش سطح فرهنگ عمومی نیاز جامعه امروز است که با بهبود زیرساخت های کتابخانه ای میسر می شود، خاطرنشان مرد: در آباده یازده کتابخانه عمومی با مساحت بیش از 3200 متر وجود دارد و یک کتابخانه نیز امروز در این شهرستان افتتاح می شود.   ۱۶۶۰۰ نفر عضو کتابخانه های عمومی این شهرستان است که با این میزان باید تعداد منابع کتابخانه ها حداقل دو برابر شود.

فرماندار آباده خواستار توسعه زیرساخت های کتابخانه های عمومی شد و خاطرنشان کرد که این مهم باید با همکاری فرمانداری و مجموعه کتابخانه های عمومی صورت گیرد.

در حاشیه این همایش فرم های «همت عالی» توزیع شد و عموم مردم با تکمیل این فرم و کمک های نقدی و غیر نقدی از کتابخانه های عمومی حمایت کردند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 80