منو1
Untitled


1398/9/3 يكشنبه کتابگردی فرهنگوران فارس در یک بعد ازظهر پاییزی؛ کتابخانه عمومی ابوریحان مقصد برنامه کتابگردی شیراز شد مدیران فرهنگی استان و اصحاب رسانه در طرح کتابگردی از کتابخانه عمومی ابوریحان و دو کتابفروشی شیراز بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در ادامه برنامه‌های هفته کتاب در شیراز، بعداز ظهر دیروز شنبه دوم آذرماه، صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ ابراهیم گشتاسبی راد، رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز؛ روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و داریوش نویدگویی، رئیس هئیت مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز فارس به همراه خبرنگاران و عکاسان خبری در طرح کتابگردی به دو کتابفروشی «بوک‌لند» و «دنیای کتاب خرد» رفتند و سپس با حضور در کتابخانه عمومی ابوریحان شیراز، تلاش‌های خادمان یار مهربان را پاس داشتند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این برنامه  با بیان اینکه تشابهی میان کتابفروشی ها و کتابخانه های عمومی وجود دارد، عنوان کرد: وجه اشتراک آن‌ها این است که هر دو کتاب را به دست مشتریان و خوانندگان آن‌ها می رسانند و شاید از این بابت نزدیک ترین همزیستی را با هم داشته باشند.

منوچهری کافه کتاب‌ها و مراکز کتاب را فضاهایی مناسب برای ارائه خدمات فوق برنامه در حوزه کتتاب توصیف کرد و گفت: نشست‌های خوانش،‌نقد و بررسی کتاب و برنامه هایی از این دست بخشی از این برنامه هاست.

او با بیان اینکه لازم است فضاهای این چنینی در شهر افزایش یابد، افزود: مهمترین ماموریت ما، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این دیدارها با تقدیر از حضور اهالی رسانه در برنامه های کتاب محور و تأکید بر معرفی فعالان حوزه کتاب توسط مطبوعات و خبرگزاری ها، گفت: در سال‌های گذشته مدیران وزارت ارشاد تلاش کرده اند با اجرای طرح کتابگردی به رونق و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک کنند تا علاوه بر تأکید بر نقش کتاب در بهبود زندگی انسان‌ها، زمینه تشویق و ترغیب دوستداران و دست اندرکاران کتاب برای حضور در کنار یکدیگر را فراهم کنند.

صابر سهرابی فعالیت دست اندرکاران کتاب را به نوعی ترویج فرهنگ و هنر توصیف کرد و گفت: آن‌ها به رونق و افزایش سرانه مطالعه در کشور کمک می‌کند و به جرأت می توان گفت که این حرکت بزرگ و تأثیرگذار در این زمینه است.

وی همچنین عنوان کرد که اداره کل فرهنگ و اراد اسلامی استان فارس از مکان‌ها هنری و فرهنگی به وجود آمده حمایت می‌کند.

سهرابی با تأکید بر اینکه مقامات ارشد فرهنگی کشور و استان مکلف به حمایت از فعالیت‌های حوزه کتاب هستند، ابراز داشت: ما وظیفه داریم در هر زمان و مکان و موقعیتی که برای توزیع، نشر،‌ چاپ کتاب، رونق سواد و دانش تلاش می شود حضور پیدا کنیم  و در کنار این فعالان باشیم.

او با تصریح اینکه افرادی که در حوزه فرهنگی وارد می شوند اگر عاشق کار نباشند نمی توانند ادامه فعالیت دهند، تأکید کرد: هدف از اجرای کتابگردی این بود که به خدمت افرادی که در حوزه نشر و کتاب فعالیت دارند برسیم و با آن‌ها به گفت‌وگو بنشینیم.

رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز نیز در این دیدار راه اندازی باغ فرهنگ و تبدیل آن به مکانی برای مطالعه و ایجاد کافه کتاب را وعده داد و گفت: در این مجموعه های فرهنگی، جوانان کتابخوان جذب می شوند و محلی برای گفت‌وگو و نقد کتاب خواهد شد.

ابراهیم گشتاسبی راد اظهار داشت: شب های شعر و کتابخوانی و داستان خوانی نیز از جمله اتفاق‌های خوب فرهنگی است که اجرای آن در مراکز کتاب لازم است. همچنین داستان های مربوط به فرهنگ و محلات شیراز قدیم را می توان با حضور خود نویسندگان و در همان محلات قدیم برگزار کرد و از همین راه کتابخوان ها را دور هم جمع کرد.

داریوش نویدگویی مسئول انتشارات نوید شیراز با بیان اینکه در میان کتاب و علاقه مندان آن احساس غریبی نمی کنم، گفت: شیراز نیاز دارد تا در مجموعه‌های بزرگی کتاب‌های مورد استفاده و علاقه شهروندان را به گونه ها دائمی ارائه دهد.

رئیس انجمن خیرین کتابخانه ساز استان فارس با تصریح اینکه مراکز کتاب بهتر است به سمت برگزاری برنامه هایی با حضور نویسندگان، شاعران و پدیدآورندگان کتاب بروند،‌ افزود: در حوزه فرهنگ باید تحمل و تلاشمان را برای بازار فروش بالا ببریم و بخش فارس شناسی و شیرازشناسی را در قفسه‌های کتتاب رشد دهیم.

در ادامه این دیدار محمدرضا ابراهیمی مسئول کتابخانه عمومی ابوریحان شیراز نیز در جریان بازدید مسئولان از کتابخانه با اشاره به پیشینه پنجاه ساله این کتابخانه گفت: کتابخانه ابوریحان کتابخانه پویا و فعالی است که امسال نیز به  عنوان یکی از برترین کتابخانه های عمومی کشور شناخته شده است.

وی با اشاره به آمار این کتابخانه خاطرنشان کرد: به طور ماهانه قریب به 3500 جلد کتاب در این کتابخانه به امانت می‌رود و اعضای ثابت و فعال از این کتابخانه استفاده می‌کنند. همچنین به منظور بهبود خدمات مورد نیاز علاقه مندان تلاش کردیم نسبت به شاداب سازی فضای کتابخانه ای اقدام کنیم.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 183