منو1
Untitled1398/9/6 چهارشنبه اهالی قلم و کتابداران شیراز راه های همکاری را بررسی کردند بازتاب «روایت امروز» در کتابخانه های عمومی ویژه برنامه روایت امروز، دیدار مسئولان کتابخانه های عمومی با نویسندگان و شاعران فارس در کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، جمعی از نویسندگان و شاعران استان فارس در نشست «روایت امروز» که به مناسبت ایام گرامیداشت هفته کتاب برگزتر شد، با کتابداران و مسئولان کتابخانه های عمومی دیدار کرده و خواسته ها و زمینه های همکاری را بیان کردند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این نشست ارائه خدمات به عموم را وظیفه کتابخانه های عمومی برشمرد و گفت: کتابخانه عمومی بستر خوبی است تا منابع راحت تر در اختیار مردم قرار گیرد. کتابخانه های عمومی در تمامی دنیا از صاحبان اثر حمایت می کند و آثارشان را به دست مردم می رساند. به ویژه افرادی که در ابتدای مسیر هستند و کمتر شناخته شده اند.

روح الله منوچهری با بیان اینکه از چند سال پیش برای ارتباط نویسندگان با کتابخانه های عمومی برنامه ریزی شده است، گفت: این طرح  با اجرای برنامه مسیر کودکی آغاز شد و پس از آن برنامه های بسیاری برای هم اندیشی کتابداران با نویسندگان استانی اجرا شده است.

او با تاکید بر اینکه کمیته خرید منابع استانی در اداره کل فارس تشکیل شده و از سال گذشته بسته های اهدایی کتابخانه های عمومی، کتاب های نویسندگان استانی بوده است، خاطرنشان کرد: ما بر حمایت از نویسندگان بومی مصمم هستیم. نقد و رونمایی و نشست های کتابخوان و معرفی آثار نویسندگان برای ما خیلی اهمیت دارد .تاکنون برنامه های بسیاری برای نقد و معرفی آثار نویسندگان در شیراز و دیگر شهرستان ها برگزار شده و آمادگی داریم که برای تمامی نویسندگان این نشست ها را برگزار کنیم.

این مقام فرهنگی همچنین به اجرای طرح نسیم دانایی در کتابخانه ها اشاره و خاطرنشان کرد: فاز اول آن به حوزه ادبیات کودک و نوجوان اختصاص داشت که سال گذشته اجرا شد و بخشی از این کتاب ها، آثار نویسندگان استانی بود. امسال نیز در تلاشیم مرحله دوم این طرح با موضوع رمان و داستان اجرایی شود.

منوچهری از تصمیم کتابخانه های عمومی بر تهیه بانک اطلاعاتی جامع از فعالان ادبیات در استان خبر داد و گفت: ما در برنامه مسیر کودکی، بانک اطلاعاتی از فعالان حوزه ادبیات کودک را جمع آوری کردیم که کامل نیست و لازم است که با همراهی نویسندگان و فعالان این اطلاعات کامل شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه با تأکید بر اینکه 241 کتابخانه در استان فعال است، گفت: در حال حاضر بیش از 160 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند و در سال جاری میزان استفاده مردم از کتابخانه ها ی عموم بیشتر شده و آمار امانت کتابخانه های استان 50 درصد رشد داشته است.

او با تصریح اینکه سامانه مدیریت کتابخانه ها راهنمای خوبی برای نویسندگان است، خاطرنشان کرد: با استفاده از آمار کتابخانه می توان مشخص کرد که کدام کتاب ها پرطرفدارترند و نویسندگان از این طریق می تواند ذائقه مخاطب را درباره آثارشان محک بزنند.

 منوچهری در ادامه مشکلات مالی و کمبود فضای کتابخانه ها را محدودیت های مجموعه  برای خرید تمامی آثار نویسندگان استانی دانست و گفت: اهل قلم در استان بسیار زیاد است و تمامی آن ها انتظار دارند که کتاب هایشان در کتابخانه های عمومی موجود باشد که متاسفانه این امکان فراهم نیست. بخش عمده اعتبارات کتابخانه های عمومی سهم نیم درصد کتابخانه هاست که آن هم به تمامی محقق نمی شود. با این حال سعی بر این بوده که از بیشتر نویسندگان فارس آثاری را برای کتابخانه ها ی عمومی تهیه کنیم.

وی وجود بخش استان شناسی را در کتابخانه های شیراز ضروری دانست و گفت: در تلاشیم مجموعه ای از کلیه آثار تمامی نویسندگان را گردآوری کنیم که در این راه به کمک نویسندگان نیاز داریم.

 

آثار نویسندگان فارس در کتاب خانه های عمومی استان  باشد

احمد اکبرپور نویسنده ادبیات کودک و نوجوان فارس نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ارائه بانک اطلاعاتی جامع از نویسندگان و ادیبان استان سال هاست مطرح شده گفت: متاسفانه ما هنوز در استان این اطلاعات را نداریم و نه تنها مخاطب بیرونی بلکه بسیاری از فعالان این حوزه یکدیگر را نمی شناسند. باید همه ما شناخت کاملی از دیگر نویسندگان، شاعران، مترجمان، تصویرگران، ناشران و .. داشته باشیم.

این نویسنده با تأکید بر اینکه بگذاریم بچه هایمان رمان و شعر بخوانند، اضافه کرد: اصل مشکل ما، عدم آگاهی است مسئولان ما باید متوجه شوند که ادبیات سرچشمه تخیل و تخیل سرچشمه علم است. لازم است که مدیران و معلمان با اهمیت کتاب خوانی آشنا شوند؛ در هرجایی که این ارتباط با مدارس شکل گرفته، نتیجه گرفتیم.

خالق کتاب «شب بخیر فرمانده» با انتقاد از اینکه لازم است که مسئولان فرهنگی در این دورهمی ها حضور داشته باشند گفت: باید این چنین برنامه های با حضور مسئولان ارشاد، شهرداری، آموزش و پرورش و ... برگزار شود.

اکبرپور از کتابخانه های عمومی برای برگزاری این نشست ها تشکر و اضافه کرد:  این دورهمایی ها تأثیر خودش را می گذارد و می تواند فرهنگ و شناخت مخاطب را بالا ببرد هم به کتابداران کمک کند.

وی در پایان به نقد جامعه نویسندگان و شاعران پرداخت و گفت: هیچ قشری مغرورتر از ما نیست. ما نویسندگان و شاعران بیشترین نیاز را به نقد داریم؛ چرا فکر می کنیم که به آموزش نیاز نداریم. باید جلسات آموزشی شعر و داستان شرکت کنیم و ئتوری های ادبی را بخوانیم.

بهمن پگاه راد دیگر نویسنده ادبیات کودک و نوجوان و روزنامه نگار شیراز ی نیز گفت: نظام آموزش باتوجه به اینکه خاستگاه کتاب به شمار می رود متاسفانه در طول سالهای اخیر برنامه شاخصی برای افزایش میزان مطالعه دانش آموزان نداشته است.

این نویسنده که آثار پرشماری در معرفی مفاخر استان دارد، میزان مطالعه مردم به ویژه دانش آموزان را نامطلوب عنوان کرد و گفت: نهاد تعلیم و تربیت کشور بهتر است نگاهی تازه و توجهی ویژه به کتاب داشته باشد.

گفتنی است در ادامه دیگر نویسندگان و شاعران حاضر در این نشست نیز به بیان نقطه نظرات خویش پرداختند.

 

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 102