منو1
Untitled

1398/9/9 شنبه تجلیل از زهرا یاربی در نخستین جشنواره «کتاب افراد معلول ایران»؛ زندگی نامه یک فعال ناشنوای فارس برگزیده جشنواره ملی کاما شد زهرا یاربی عضو ناشنوا و فعال کتابخانه های عمومی استان فارس، با گردآوری زندگینامه خود در نخستین دوره جشنواره ملی کاما، برگزیده شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، اختتامیه نخستین جشنواره ملی «کاما» (کتاب افراد معلول ایران) با شعار شهروند معلول، جامعه فراگیر، با معرفی افراد و آثار برگزیده در تهران برگزار شد. در این جشنواره، کتاب «زهرا یاربی،  توانمند ناشنوا» در بخش زندگینامه از جمله آثار شایسته تقدیر شناخته شد. این کتاب به زندگی زهرا یاربی داستان نویس ناشنوا و عضو فعال کتابخانه عمومی استان فارس پرداخته است که توسط زهرا یاربی و مادر وی گردآوری و تألیف شده است. این کتاب به‌اهتمام دفتر فرهنگ معلولین در سال 1397 منتشر شده است.

این در حالی است که در نخستین جشنواره کاما، در مجموع ۱۳۵ عنوان کتاب در دبیرخانه جایزه کتاب سال مورد ارزیابی قرار گرفت که پس از داوری مرحله اول ۲۰ عنوان کتاب به مرحله دوم راه‌ یافت که از میان آثار یاد شده، پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران، ۱۱ عنوان کتاب، «برگزیده» و ۸ عنوان کتاب «شایستۀ تقدیر» شناخته شدند.

آثار رسیده در این جشنواره در موضوعات، اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی مربوط به انواع‌ معلولیت‌ها؛ توانبخشی افراد دارای معلولیت؛ روان‌شناسی مشاوره و پیشگیری از انواع معلولیت‌ها؛ شهرسازی و فضاهای شهری و مناسب‌سازی آن‌ها برای افراد دارای معلولیت؛ تربیت‌بدنی و فضاهای ورزشی و مناسب‌سازی آن‌ها برای افراد دارای معلولیت؛ پزشکی مرتبط با افراد دارای معلولیت؛ ادبیات داستانی، شعر، هنر، تاریخ، ‌ کلیات و(آثار افراد دارای معلولیت)؛ کودک و نوجوان (آثار افراد دارای معلولیت) از سوی داوری ارزیابی، تفکیک و موضوع‌بندی شد.

گفتنی است اختتامیه این رویداد با حضور اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، علی‌اکبر جمالی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن نابینایان کشور، منصور برجیان، مدیرعامل انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران، منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور و دبیر اجرایی جشنواره کاما، در تالار قلم مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

 

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 159