منو1
Untitled
1398/9/11 دوشنبه یار مهریان هم‌نشین دست‌های پاک شهر شیراز؛ نشست کتاب‌خوان پاکبانان و باغبانان در شیراز برگزار شد دومین نشست کتاب‌خوان پاکبانان و باغبانان همراه با مراسم افتتاح شبکه پاکبانان و باغبانان دوستدار کتاب شهر شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در ادامه برنامه های گرامیداشت ایام کتاب و کتاب‌خوانی، شهر شیراز در آیینی میزبان پاکبانان و باغبانان دوستدار کتاب بود تا هم‌نشینی دست های پاک با یار مهربان بیشتر شود. این دیدار امروز دوشنبه ۱۱ آذرماه با حضور روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، ابراهیم گشتاسبی راد معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی شیراز و جمعی از پاکبان و باغبانان شیرازی برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در جمع پاکبانان دوستدار کتاب، از زحمات این قشر قدردانی کرد و افزود: شما گرد زنگار و غبار را از چهره شهر می زدایید و همان کاری را انجام می دهید که کتاب با ذهن بشر می کند.

او با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب از کتاب به عنوان «جویبار دائمی دانش» یاد می کنند، ادامه داد: کتاب گنجینه دانش الهی و بشری است و این فرصت را فراهم می کند تا از افکار دیگران بهره ببریم. چیزی که اهمیت دارد اهتمام به کتاب خوانی است اگر کتاب داشته باشیم و نخوانیم فایده ای ندارد.

منوچهری با تأکید بر اینکه باید اهتمام بورزیم به خواندن کتاب، گفت: امیدوارم امسال این توفیق نصیب شود که فعالیت های گسترده کتاب‌خوانی در شهر شیراز ثمربخش باشد تا عنوان پایتختی کتاب را به جشن بنشینیم و این برازنده شهر شیراز است.

او  همچنین نوید داد که پاکبانان و باغبانان شهر شیراز و  خانواده های آنها در دو روز آتی ۱۲ و ۱۳ آذرماه می توانند به صورت رایگان عضو کتابخانه های عمومی شوند.

معاون شهردار شیراز نیز در این دیدار با بیان اینکه برگزاری چنین نشست هایی از فرهیختگی مردم شیراز نشان دارد، گفت: شبکه های گوناگون کتابخوانی در شیراز راه اندازی شده است که امیدوارم با ایجاد این شبکه ها برای اقشار مختلف، کتاب هرچه بیشتر در دست مردم شیراز قرار گیرد.

ابراهیم گشتاسبی راد با تصریح اینکه کسب عنوان پایتختی کتاب برای شیراز مهم است اما مهم تر  این است که کتاب رواج پیدا کند، افزود: شیراز از قدیم با کتاب و کتاب‌خوانی عجین بوده است، از نخستین کتابخانه عمومی کشور که توسط عضد الدوله دیلمی و بیش از هزار و صد سال پیش در شیراز ایجاد شد تا وجود فرهیختگان و بزرگانی در دوران معاصر گویای این است.

او توسعه کتاب‌خوانی را محور توسعه یافتگی جوامع دانست و گفت: خواندن غذای روح است و مغز ما به خوراک نیاز دارد؛ قطعا کسی که با کتاب همنشین باشد و کتاب به همراه داشته باشد هیچ وقت تنها نمی شود.

این مقام فرهنگی همچنین از پاکبانان و باغبان شیرازی درخواست کرد: هرگاه از کار خسته شدید و زیر سایه درختی نشستید کتابی ورق بزنید تا هم خستگی درکنید و هم دانش‌تان، ذره ای اضافه کنید.

گشتاسبی راد در ادامه ضمن قدردانی از ایجاد شبکه پاکبانان و باغبانان دوستدار کتاب شیراز عنوان کرد: با ایجاد این شبکه ها و همکاری کتابخانه های عمومی، این فعالیت ها به رشد و توسعه و آگاهی در شیراز منجر شود.

گفتنی است نشست پاکبانان و باغبانان دوستدار کتاب در ادامه با معرفی چهار کتاب همراه شد. بهمن پادبان پاکبان شیرازی کتاب «ایل من، بخارای من»، اسکندر انتخابی دیگر پاکبان کتاب دوست شیراز کتاب «پاک زیستن» و سپهدار درویشی و اسکندرانتخابی باغبانان شیرازی کلیات سعدی و دیوان حافظ را معرفی کردند. افزون بر این، شبکه پاکبانان و باغبانان دوستدار کتاب شیراز نیز با معرفی و اهدای لوح به اعضای شبکه کار خود را آغاز کرد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 83