منو1
Untitled
1398/9/30 شنبه با حضور هیئت داوری جشنواره های کتاب محور کشوری انجام شد؛ آغاز ارزیابی امکانات فارس برای پایتختی کتاب هئیت ارزیابی دو جشنواره کتاب محور کشوری در جریان سفر دو روزه به شیراز و استان فارس از فعالیت کتابخانه های عمومی و دستاوردها، شاخص ها و امکانات ترویج کتاب و کتابخوانی در استان بازدید کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، سکینه خاتون مهدیان‌پور، مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های کشور به همراه علی اصغر سیدآبادی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ رضا برزگر، معاون دفتر مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری؛ سعید سعادتی، سرپرست دبیرخانه کانون عالی فرهنگی هنری مساجد کشور؛ مجید عبدالهی؛ مدیر دفتر مطالعات سازمان دهیاری ها و همیاری های وزارت کشور با حضور در استان فارس از کتابخانه های عمومی و طرح های ترویجی کتاب فارس بازدید کردند.

روح الله منوچهری در حاشیه همراهی با این هیئت فرهنگی با تأکید بر نقش محوری کتابخانه های عمومی در  شهرها و روستاها، خاطرنشان کرد: جشنواره های پایتخت کتاب و عشایر و روستاهای دوستدار کتاب اقداماتی است که تنها با وجود حرکت جمعی و تلاش عمومی به سرانجام می رسد؛ اگر نهادهای دولتی پای کار باشند و با اقبال عمومی همراه نباشد به سرانجام نمی رسد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه در شهر شیراز همه دستگاه ها همگام  هستند، گفت: کسب عناوین برتری در حوزه کتاب مطالبه مردم فارس است. گروه های مردمی هم در این راستا فعال شده اند و کتابخانه های عمومی با وجود شعبه های متعدد در سطح شهر، مهم ترین پایگاه مردمی ترویج کتابخوانی هستند.

او از همراهی کتابخانه های عمومی با دستگاه های فرهنگی خبر داد و گفت: این همراهی نه تنها برای کسب عنوان قهرمانی در جشنواره ها بلکه به منظور انسجام در برنامه های ترویجی کتابخوانی شکل گرفته است و تداوم خواهد یافت. ارتباط دستگاه ها از موازی کاری جلوگیری می کند؛ نمود این رویداد را می تواند در برنامه های هفته کتاب استان فارس مشاهده کرد.

منوچهری کتابخانه های عمومی را ظرفیت گسترده ترویج کتابخوانی دانست و گفت: فعالیت های کتابخانه های در جذب عموم مردم به گونه ای است که در برخی شهرها و روستاها مردم برای حل مشکلات خود به کتابخانه مراجعه می کنند. کتابداران کتابخانه های عمومی، کتاب را به دست مردم دیگر مناطق و روستاها می رسانند و باشگاه های کتابخوانی در بیشتر کتابخانه های عمومی فعال است.

او اضافه کرد: حوزه کتابخانه های عمومی در جلب مشارکت خیرین نیز موفق بوده و طرح های قابل توجهی در حوزه مشارکت خیرین همچون نسیم دانایی و ماندگاران در فارس اجرا شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در جریان این بازدید با اشاره به اینکه در اولین اقدام با توجه به اهمیت موضوع ترویج کتاب خوانی برای شیراز سعی بر این شد تا رویکرد تعاملی فی ما بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تمامی دستگاه های فرهنگی شهر شیراز منعقد گردد، گفت: در اولین گام عقد تفاهم نامه با شهرداری شیراز و شورای اسلامی شهر شیراز می باشد که به مدت دوسال ادامه دار خواهد بود و رویکرد شهروند محور بودن برنامه های ترویجی در اولویت اجرایی این اداره کل است، به گونه ای که با توجه به بحث آسیب های اجتماعی و نقاط محروم شهر شیراز سعی بر این شد تا اجرای برنامه ها به سمت مناطق مختلف شهری و حاشیه نشین شهر در اولویت قرار گیرد.

صابر سهرابی بیان داشت: اهمیت تشکیل تشکل های کتابخوانی نه تنها در شهر شیراز که با نگرش دقیق تر به سمت شهرستان های استان نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ به گونه ای که در سال گذشته ۶ شهرستان در بحث شهرهای دوستدار کتاب گزارش خود را به دبیرخانه پایتختی کتاب ارسال نمودند و در سال ۹۸ با تشکیل کارگروه در هر شهرستان ۲۱ شهرستان نامزدی خود را به این امر اعلام داشته اند.

سهرابی اظهار داشت: عقد تفاهم نامه با تمامی دستگاه ها در بخش های مختلف مانند اداره کل صنعت معدن تجارت شهر شیراز با راه اندازی شبکه دوستداران حوزه های صنعتی، اتاق اصناف با راه اندازی شبکه رستوران داران دوستدار کتاب، سازمان آتش نشانی شهرداری شیراز با راه اندازی شبکه آتش نشانان دوستداران کتاب، اداره ورزش و جوانان شهر شیراز با راه اندازی شبکه ورزشکاران دوستدار کتاب، اداره پست شهر شیراز با راه اندازی نامه رسانان دوستدار کتاب و دیگر دستگاه‌ها از دیگر اقداماتی است که با همراهی این اداره کل می باشد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز نیز در شروع بازدید شورای ارزیابی پایتختی کتاب؛ شهرها و روستاها و عشایر دوستدار کتاب، در استان فارس، گفت: شبکه های دوست دار کتاب و همه فعالیت ها و پروژه های ترویج کتابخوانی در کلان شهر شیراز برای کسب عنوان برتر در این حوزه به میدان آمده اند.

ابراهیم گشتاسبی راد با تصریح اینکه امسال ۴۰ پروژه مستقل در قالب ترویج کتابخوانی در کلان شهر شیراز ارائه شده است، خاطرنشان کرد:  شورای اسلامی شهر شیراز نیز مصوبه ای برای احداث باغ کتاب داشته است که جانمایی آن انجام شده و در حال طراحی می باشد و به زودی کلنگ زنی خواهد شد و همچنین ساخت نمادهای کتاب در سطح شهر شیراز با همکاری سازمان سیما منظر است و شبکه صنعت گران و بازرگانان دوست دار کتاب هست که امسال با جدیت بیشتر به میدان می آیند.

گفتنی است هیئت ارزیاب در این مأموریت از کتابخانه تخصصی کودکان «یار مهربان» و المان شهری به وقت دانایی کتابخانه مکتب جعفری بازدید کردند؛ همچنین ضمن بازدید از طرح های شهر شیراز، گزارش کامل از برنامه های سال ۹۸ تا کنون ارائه گردید. حضور در پایانه کاراندیش و طرح تاکسی کتاب و شبکه تاکسی های دوست دار کتاب، دبیرخانه دائمی پایتختی کتاب شیراز در شهرداری، پانسیون کتاب نوید و پایانه قطار شهری شیراز به منظور رونمایی از طرح مترو کتاب از جمله برنامه های این شورا در شهر شیراز بود.

در ادامه این سفر از کتابخانه های عمومی  روستاهای جایدشت از توابع شهرستان فیروز آباد و فیشور لارستان که سال گذشته برگزیده کشوری شدند؛ همچنین شهر اوز مورد بازدید قرار گرفت.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 121