منو1
Untitled
1398/10/1 يكشنبه مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های کشور؛ کتابخانه های عمومی در کسب عنوان پایتخت کتاب و روستای دوستدار کتاب نقش محوری دارند مهدیان پور اظهار داشت: کتابداران ما به واسطه تجربه بسیار و علاقمندی به کار، طرح های ترویجی گسترده ای را در کتابخانه های عمومی اجرا می کنند و این اقدامات باید بیش از پیش انعکاس یابد تا الگویی برای مروجان دیگر در حوزه کتابخوانی باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، سکینه خاتون مهدیان پور، مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های کشور در قالب شورای برنامه ریزی و انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و عشایر و روستاهای دوستدار کتاب به شهر شیراز و استان فارس سفر کرد.

وی در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، عنوان کرد: براساس مصوبه دبیرخانه جشنواره های پایتخت کتاب ایران و عشایر و روستاهای دوستدار کتاب، از سال گذشته بازدیدهای میدانی قبل از داوری نهایی در دستور کار قرار گرفت.

مهدیان پور اضافه کرد: استان فارس از جمله استان هایی بود که طرح های بسیار زیادی داشت. در چند دوره گذشته علاوه بر نامزدی شیراز در جشنواره پایتخت کتاب ایران، چندین روستای استان در جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب برگزیده شدند؛ بر همین اساس بازدید میدانی از شهر شیراز و اوز و چند روستاهای برگزیده انجام شد تا از نزدیک شاهد اجرای برنامه های ترویجی باشیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در این بررسی از فعالیت چندین کتابخانه عمومی بازدید شد، گفت: از جمله مکان هایی که هم در شیراز و هم در روستاهای دوستدار کتاب بازدید شد، کتابخانه های عمومی بود. علاوه بر امانت کتاب در کتابخانه ها طرح های ترویجی با محوریت کتاب انجام می شود.

 مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های کشور با اشاره به فعالیت های گسترده کتابخانه های عمومی گفت: کتابداران ما به واسطه تجربه بسیار و علاقه به کار، طرح های ترویجی گسترده ای در کتابخانه های عمومی اجرا می کنند اما این فعالیت ها چندان که باید انعکاس داده نشده است.

سکینه خاتون مهدیان پور نقش کتابخانه های عمومی را در کسب عنوان پایتخت کتاب و روستای دوستدار کتاب، نقشی محوری دانست و گفت: کتابخانه در یک روستا تنها پایگاه فرهنگی و محور ترویج فرهنگ روستا است. با بازدید از روستاهایی که سال های گذشته عنوان دوستدار کتاب را کسب کردند، مشخص شد که بیشتر برنامه ریزی ها در کتابخانه روستا شکل گرفته است و فعالیت کتابداران پرتلاش کتابخانه ها سبب کسب این عنوان شده است.

وی با تصریح اینکه فعالیت در حوزه کودک و نوجوان از اولویت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور است، خاطرنشان کرد: فعالیت کتابخانه های عمومی کودک در شیراز و کتابخانه عمومی ویژه کودک «ام الخیر» شهر  اوز نتیجه سیاست های نهاد در حوزه کودک است.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 74