منو1
Untitled
1398/10/3 سه‌شنبه روایت تصویر از حال خوش خواندن در آخرین شب پاییز؛ کتابخانه های عمومی فارس با قصه و داستان «یلدا» را سپری کردند کتابداران کتابخانه های عمومی استان فارس با اجرای ویژه برنامه های متنوع کتاب خوانی با کوله باری از شعر و داستان به استقبال فصل زمستان رفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، آیین یلدا در استان فارس با گرمی چراغ کتاب همراه بود. کتابداران کتابخانه های عمومی در ۳۶ شهرستان فارس خوان کتابخوانی را در شب چله گستردند و ویژه برنامه های را به پاسداشت این آیین کهن ایرانی برگزار کردند.

 

«زایش مهر» و «یلدای مهربانی» در کتابخانه ابوریحان شیراز
کتابخانه عمومی ابوریحان شیراز به‌مناسبت فرارسیدن آیین یلدا، ویژه‌برنامه‌های «زایش مهر» و «یلدای مهربانی» را برگزار کرد. خوانش «یک نکته از یک کتاب و یک شعر از یک شاعر در یک دقیقه»، حافظ‌خوانی، مسابقه مشاعره، و رونمایی از کتاب‌های خریداری‌شده از محل کمک ۳۰ میلیون ریالی شهرام یزدانی خیر نیک‌اندیش و تعدادی از کتاب‌های اهداشده زینب تاجداری به کتابخانه ابوریحان از جمله بخش‌های برنامه «زایش مهر» کتابخانه ابوریحان بود. همچنین، تهیه و ارائه برگه عضویت رایگان در کتابخانه و همکاری در تهیه بسته پذیرایی یلدا برای خانواده‌های نیازمند شیراز در برنامه «یلدای مهربانی»، دیگر اقدام کتابخانه ابوریحان بود که با همکاری «مرکز نیکوکاری جهادگران حرم» انجام شد.

اعضای کتابخانه کودکان آفتاب هدیه های دست ساز یلدایی خود را به شیرخوارگاه هدیه کردند

به مناسبت آیین گرامی داشت شب یلدا جشن کودکانه ای با حضور ده ها تن از کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه به همراه والدینشان برگزار شد. در این مراسم برنامه های نمایش عروسکی، قصه گویی و حافظ خوانی انجام شد. همچنین اعضای کتابخانه کودکان آفتاب ۴۶ هدیه دست ساز یلدایی را برای کودکان شیرخوارگاه حضرت ولی عصر (عج) ارسال کردند تا کودکان شیرخوارگاه در جشن یلدا شریک باشند. همچنین نشست کتاب خوان کودکانه ای با موضوع جشن یلدا و معرفی پنج کتاب در کتابخانه برگزار شد.

قصه گویی مادر بزرگ ها برای کودکان لارستان در شب بلند سال

به مناسبت شب یلدا، جشن یلدا به همت کتابداران در کتابخانه های باغ نشاط، اندیشه، مهد دانش، حسینیه اعظم، کودک و نوجوان ام الخیر، بانو صفیه خضری، آیت الله حقانی، گنج شایگان، ابی احمد و معرفت لارستان برگزار شد. این جشن شامل قصه گویی ننه سرما از کتاب قصه ها، نمایش خلاق، شعر خوانی دسته جمعی کودکان، حافظ خوانی و قصه گویی مادر بزرگ ها و  ساخت کاردستی با موضوع شب یلدا بود.

قصه های ننه سرما در گوش کودکان استهبان پیچید

بخش کودک کتابخانه عمومی محقق العلمای استهبان نیز در ویژه برنامه شب یلدا میزبان ویژه برنامه های شاد برای اعضای بخش کودک بود. در این جشن برنامه های متنوعی اجرا شد تا کودکان در کنار کتاب و کتابخوانی بیشتر با آداب و رسوم ایرانی آشنا شوند. در این مراسم کودکان شنوای قصه های ننه سرما بودند  و مادران حافظ خوانی و قصه گویی کردند.

کودکان کم شنوا مهمان شب یلدای کتابخانه محمدرسول الله(ص) خرامه شدند

جشن شب یلدا ویژه اعضای کودک کتابخانه عمومی محمد رسول الله خرامه با برنامه های قصه گویی، نشست کتابخوان کودک، شاهنامه خوانی، آموزش نقاشی و آموزش کاردستی همراه بود. در این برنامه شاهنامه خوانی «هفت خوان رستم»، قصه گویی داستان عروسکی «مهمان ناخوانده»، شعرخوانی کودکان، نشست کتابخوان با معرفی  پنج کتاب و آموزش کاردستی و نقاشی با موضوع شب یلدا اجرا شد. این ویژه برنامه با موضوع شب یلدا ویژه کودکان کم شنوا نیز برگزار شد.

«یلدا به شیرینی کتاب» در بخش کودک کتابخانه کوثرنور

ویژه برنامه گرامیداشت آیین یلدا با عنوان «یلدا به شیرینی کتاب» در بخش کودک کتابخانه کوثرنور برگزار شد. این برنامه با شعرخوانی یلدا آغاز شد و در ادامه نیز حکایت شب یلدا برای کودکان گفته شد. در پایان این جشن نیز قصه ای از کتاب «قصه های شب چله» قصه گویی شد. همچنین نشست شب یلدا ویژه بزرگسال نیز و برنامه حافظ خوانی برگزار شد.

یلدا با همراهی هنرمندان در دل برف های سپیدان فارس

جشن یلدا همراه با حافظ خوانی در کتابخانه عمومی گنجینه معرفت شهر اردکان فارس با استقبال گسترده هنرمندان برگزار شد.

افزون بر این کتابخانه عمومی قاضی بیضاوی شهر بیضا نیز با حضور دانش آموزان مدرسه شهید باصری ویژه برنامه گرامیداشت شب چله ایرانی را با شعرخوانی، شاهنامه خوان و معرفی کتاب  برگزار کرد.

شاهنامه خوانی عمومی مردم قیر در شب چله

به مناسبت آیین سنتی شب یلدا ویژه برنامه های مختلفی در محل کتابخانه گنجینه دانش شهر قیر برگزار شد. نشست  شاهنامه خوانی ویژه عموم با حضور اساتید ادبیات و بررسی موضوعاتی از جمله نقش زنان در شاهنامه، مزدک از شخصیت های شاهنامه، افسانه سرایی و مطالبی در مورد فردوسی و شاهنامه فردوسی از مهم ترین برنامه های این کتابخانه بود. در نشست دیگری به همین مناسبت، کودکان و مادران عضو کتابخانه در برنامه های شعرخوانی، قصه گویی از کتاب قصه های زمستان ، ساخت کاردستی، شاهنامه خوانی، حافظ خوانی شرکت کردند.

استقبال از زمستان با اجرای یلدانه در کتابخانه‌های میرزانصیرجهرمی و شهدای روستای علویه

همزمان با بلندترین شب سال، کتابخانه‌های میرزانصیرجهرمی و شهدای روستای علویه میزبان اعضا و خانوده‌هایشان شدند تا شبی خاطره‌انگیز با طعم کتاب رقم زنند. در این ویژه‌برنامه‌های یلدایی، کتابداران و اعضای بخش کودک کتابخانه‌ها با اجرای برنامه‌های متنوعی همچون حافظ خوانی، قصه‌گویی، روایتگری، همخوانی شعر و داستان به استقبال زمستان رفتند.

شب یلدایی کتابخانه های عمومی کازرون

کتابخانه عمومی شهید آیت الله مدنی در گرامیداشت آیین یلدا، جشن ویژه خردسالان و نشست قصه گویی را برگزار کرد. نشست جمع خوانی ویژه نوجوانان از کتاب «شب یلدا» نوشته علی بلوک باشی دیگر برنامه ویژه یلدا در کتابخانه شهید آیت الله مدنی بود که در این نشست فصل ششم کتاب با موضوع شب نشینی یلدا، آیین ها و سرگرمی ها توسط نوجوانان عضو کتابخانه جمع خوانی شد.

انجمن ادبی پریشان کازرون نیز به همین مناسبت در آخرین جلسه پاییزی خود نشست ویژه ای برگزار کرد. خوانش اشعاری در وصف شب یلدا توسط اعضای انجمن، حافظ خوانی و گلستان خوانی از برنامه های این نشست دوستانه بود.

در کتابخانه ولیعصر (عج) کنارتخته کازرون نیز ویژه برنامه یلدا همراه با نقالی و نمایش نامه خوانی برپا شد. معرفی  کتاب «کوچه رندان» در شرح روزگار زندگی نامه و افکار و احوال حافظ از دیگر بخش های این برنامه بود.

در همین راستا در آمفی تئاتر کتابخانه حضرت مهدی (عج) نودان نیز گردهمایی یلدایی کودکان عضو کتابخانه همراه با قصه گویی و شعرخوانی و شاهنامه خوانی اجرا شد. مراسم یلدای مهدویت از دیگر برنامه های این کتابخانه بود که با همکاری جامعه القرآن و مهدکودک درخشش اجرا و کتاب هایی با موضوع امام زمان (ع) قصه گویی شد.

گرامیداشت شب چله در کتابخانه های شهرستان آباده

نشست هایی با موضوع  آشنایی خردسالان با شب یلدا و فصل زمستان، مراسم قصه گویی، شعر خوانی دسته جمعی خردسالان بخش کودک، گلستان خوانی توسط مادران و کودکان، ساخت کاردستی، حافظ خوانی، خاطره گویی مادران نیز از برنامه های کتابخانه های عمومی آباده در گرامیداشت آخرین شب پاییز بود.

روایت قصه های هزارویک شب در شب یلدایی کتک

به مناسبت طولانی ترین شب سال و چله زمستان چندین برنامه با حضور فعال ترین اعضای کودک و نوجوان در کتابخانه عمومی ابوذر کتکی ارسنجان برگزار شد. در این برنامه ابتدا بچه ها با حضور در کتابخانه کاردستی هایی با موضوع یلدا درست کردند تا در جشن از آن ها استفاده کنند. اعضا با پوشیدن لباس محلی در کتابخانه حضور یافتند و در برنامه هایی قصه گویی از کتاب قصه های هزارویک شب، خواندن اشعار حافظ و قصه گویی اعضا از داستان های محلی و قدیمی کتک شرکت کردند.

جشن یلدا در مهدکودک گل های مهر با همکاری کتابخانه فرهیختگان فراشبند

در این مراسم که با حضور فرماندار، کارکنان اداره بهزیستی، کتابداران کتابخانه عمومی فرهیختگان و بعضی مسئولان ادارات شهرستان برگزار شد، بچه ها با آیین و مراسم سنتی شب یلدا آشنا شده و به قصه خوانی و شعر خوانی پرداختند.

کتابخانه های عمومی داراب با طعم کتاب به استقبال زمستان رفتند

در کتابخانه آیت الله یحیی انصاری، به منظور آشنایی کودکان و نوجوانان با آداب و رسوم شب  یلدا بخشی از کتاب «باورهای سرزمین مادری ام» گردآوری ابوالقاسم فقیری جمع خوانی شد و سپس تعدادی از کودکان و مادران حافظ خوانی کردند. همچنین کارگاه کاردستی یلدایی برگزار شد. در این کارگاه بیست کاردستی ویژه یلدا با همکاری نوجوانان تهیه و در ویژه برنامه یلدا به کودکان و نوجوانان اهدا شد.

در همین راستا کتابخانه عمومی شهدای جنت شهر نیز با حضور شهردار و بخشدار جنت شهر جشن ویژه یلدا برگزار شد. حافظ خوانی، قصه گویی و نشست کتابخوان از جمله برنامه‌های اجرا شده این جشن بود.

حال خوش خواندن شب یلدا در دیگر کتابخانه های عمومی فارس

در شهرستان مرودشت نیز دانش آموزان در برنامه شب یلدا حکایات گلستان را به صورت نمایش، خوانش کردند.

نشست  قصه گویی ننه سرما و چله بزرگ و کوچک در کتابخانه ولیعصر (عج) نیز برای آشنایی کودکان با شب یلدا برگزار شد.

جشن پایان کلاس قرآن فصل پاییز کتابخانه عمومی گرم آباد مرودشت نیز با برنامه شب یلدا مصادف شد. در همین کتابخانه همچنین نشست قصه گویی نیز برپا بود.

 مسابقه رنگ آمیزی انار یلدایی، مسابقه نقاشی و جشن و سفره یلدا از برنامه کتابخانه های  شهید حسنعلی امیری و شهید حسینعلی امیری مرودشت بود.

نشست های گرامیداشت شب یلدا با موضوع شاهنامه و حافظ خوانی، جمع خوانی کتاب و قصه گویی نیز در سه کتابخانه عمومی  شهدای مرملکی، حضرت زینب (س) و باقرالعلوم (ع) شهر مهر اجرا شد.

کتابخانه آیت الله شیخ محسنی شهر اقلید جشن یلدا  و معرفی کتاب جشن های باستانی ایران، کتابخانه علامه دهخدا روستای خنجشت، برنامه حافظ خوانی وشاهنامه خوانی و کتابخانه عرفان روستای احمدآباد قصه گویی  یلدا را برگزار کردند.

اجرای نشست کتابخوان، قصه گویی و شعرخوانی در کتابخانه عمومی سوریان بوانات

برپایی نشست های کتابخوان و حفظ خوانی در کتابخانه های عمومی خرم‌بید

میزبانی کتابخانه عمومی پیامبر اعظم شهر خنج در برنامه شب یلدا از کودکان کتابدوست

برگزاری نشست شاهنامه خوانی و ضرب المثل شناسی در کتابخانه عمومی آبشار اندیشه گراش 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 188