منو1
Untitled


1398/10/8 يكشنبه برگزاری دوره آموزشی شناخت بانک های اطلاعاتی ویژه کتابداران استان؛ کتابخانه های عمومی فارس از امروز به پایگاه های اطلاعاتی دسترسی دارند کارگاه آموزشی شناخت و شیوه دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ویژه کتابداران کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در پی انعقاد تفاهم نامه همکاری کتابخانه های عمومی فارس و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، کارگاه آموزشی «شناخت و نحوه دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری» امروز (یکشنبه 8دی ماه) با حضور جمعی از کتابداران  فعال در حوزه پژوهش در کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد.

  مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این دیدار ضمن قدردانی از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری برای زمینه سازی این برنامه گفت: از  امروز دسترسی کتابخانه های عمومی فارس به پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری هموار شده است و در مرحله اول برخی از کتابخانه های استان به این پایگاه متصل خواهند شد.

روح الله منوچهری با تصریح اینکه خدمات مرکز منطقه ای در کتابخانه های عمومی به صورت رایگان انجام خواهد شد، اضافه کرد: کتابدارانی که در این طرح انتخاب شده اند در حوزه پژوهش فعالیت دارند؛ این طرح به صورت پایلوت در فارس اجرا شده و درصورت موفقیت در کتابخانه های عمومی سراسر کشور اجرا خواهد شد. موفقیت و عدم موفقیت این کار به تلاش کتابداران بستگی دارد.

او استفاده از پایگاه های اطلاعاتی در کتابخانه های عمومی را تحولی در حوزه ارائه خدمات این مجموعه دانست و بیان کرد: امروز نیازهای کاربران کتابخانه های عمومی منحصربه منابع مکتوب نیست و محمل های دیگری نیز مورد نیاز کابران است که پایگاه های اطلاعاتی بخشی این نیاز است. کتابخانه عمومی باید همگام با تغییر نیازهای مخاطبین، در کارکردهای خود تغییر ایجاد کند.

منوچهری با اشاره به اینکه این طرح با جدیت دنبال خواهد شد، اضافه کرد: تلاش بر این است که نواقص این برنامه رفع شود تا تحول در حوزه ارائه خدمات صورت گیرد. پایگاه اطلاع رسانی علوم و فناوری یکی از پایگاه های مطرح  بین المللی است.  امروز پایگاه های اطلاعاتی بسیار مورد نیاز هست و با توجه به وجود اعضای پژوهشگر و دانشجوی تحصیلات تکمیلی در کتابخانه ها، باید برنامه ریزی داشته باشیم تا دسترسی آن ها به منابع تسهیل گردد.

وی خاطرنشان کرد: اطلاعات کتابخانه های عمومی نیز برای استفاده کاربران مرکز منطقه ای در اختیار مرکز  قرار داده شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه با اشاره به وظایف کتابخانه های عمومی اشاره کرد و با بیان اینکه آموزش، اطلاع رسانی و پرکردن  اوقات فراغت عموم، سه «کارویژه» کتابخانه های عمومی در دنیاست، گفت: آموزش مادام العمر رسالت کتابخانه های عمومی است که از پنج طریق، پشتیبانی از آموزش رسمی، برگزاری دورهای آموزشی مرتبط با نیازهای جامعه، فراهم کردن منابع خودآموز، آموزش سواد رسانه ای و اطلاعاتی و تدارک فضای آموزشی صورت می گیرد.

به گفته وی آموزش رسانه ای و اطلاعاتی از جمله موارد تخصصی است که باید در کتابخانه های عمومی و توسط کتابداران انجام شود.

نورالله کرمی رئیس اداره خدمات اطلاع رسانی مرکز منطقه ای علوم و فناوری در این دوره ضمن آموزش نحوه استفاده از پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای، خبر داد: از امروز کتابخانه های عمومی منتخب در استان فارس به پایگاه های اطلاعاتی متصل خواهند شد. بیش از هشت میلیون داده در این پایگاه هست و این اطلاعات برای کابران کتابخانه های عمومی بسیار کارگشاست.

مرضیه گل تاجی مدیر گروه بررسی های استنادی پایگاه استنادی علوم جهان نیز در این کارگاه با اشاره به اهمیت شناخت پایگاه های اطلاعاتی برای کتابداران عنوان کرد: هدف این است که کاربران کتابخانه های عمومی با نشریات معتبر آشنا شوند. وی در ادامه به معرفی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، فرآورده های پایگاه، جایگاه علمی ایران و دانشگاه ها در سطح بین المللی، رتبه بندی دانشگاه های ایران و جهان،  سامانه بارگزاری نشریات پرداخت.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 171