منو1
Untitled
1398/10/30 دوشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در آیین رونمایی از آخرین اثر نویسنده کودک و نوجوان شیرازی: «کلیله و دمنه در خورجین» بازگوکننده خاطره ما ایرانی هاست کتاب «کلیله و دمنه در خورجین» به قلم نویسنده ادبیات کودک و نوجوان شیرازی، بر اساس زندگی‌نامه ابوالمعالی نصرالله منشی نویسنده کلیله ودمنه در شیراز رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، آیین رونمایی و بررسی کتاب «کلیله و دمنه در خورجین»اثر بهمن پگاه راد نویسنده ادبیات کودک ونوجوان شیرازی شامگاه یکشنبه ۲۹ دی ماه با حضور نویسنده اثر؛ روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس؛مهدی امیدبخش، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اهالی رسانه  برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در این آیین کتاب کلیله و دمنه در خورجین را بازگوکننده زندگی فردی دانست که همه ایرانیان با او خاطره دارند و گفت:  حتی آنها که با کتاب کمتر خو گرفته‌اند نیز کلیله و دمنه را می شناسند؛ زیرا اکثر ما در این دوران با این اثر خاطره داشتیم.

روح الله منوچهری کتاب یادشده را از نظر محتوا و شیوه نگارشی دلنشینی دانست و اظهار کرد: کتاب کلیله و دمنه در خورجین از نظر کیفیت چاپ خوش‌دست و مطلوب است.

او ضمن تبریک سالروز تولد نویسنده اثر گفت: بهمن پگاه راد افتخار مردم شیراز است. نویسنده ای آرام و صبور با قلمی رسا و ماندگار که در کودکی چندین نسل این سرزمین حضور دارد. او در روزگاری که کمتر به ادبیات کودک و نوجوان توجه می شد، نوشتن برای کودکان را آغاز کرد؛ کیهان بچه ها و کتاب های او در یاد تمامی کودکان این سرزمین نشسته است.

بهمن‌ پگاه‌راد نویسنده کتاب «کلیله و دمنه در خورجین» نیز در این دیدار با اشاره به اینکه داستان‌نویسی را پیش از انقلاب اسلامی در حوزه ادبیات بزرگسال پیگیری می‌کرده است، عنوان کرد: بسیاری از داستان‌هایم در مجله فردوسی چاپ می‌شد؛ اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی بنا به ضرورت، به اهمیت ادبیات کودک و نوجوان پی بردم.

او که هم‌اکنون با عنوان روزنامه‌نگار نیز مشغول فعالیت است، ابراز کرد: در بین کارهایم بیشتر به شخصیت های بزرگ ادبی کشورمان علاقه‌مند هستم.

خالق آثاری همچون «کتاب های آب‌گرفته»، «کلاس خبرنگاری» و «سعدی، رئیس جمهور فرانسه»، درباره کلیله و دمنه در خورجین گفت: پیشنهاد نگارش این کتاب از سال ۱۳۹۰ به من داده شد.

پگاه‌راد نوشتن درباره برخی شخصیت‌ها را دشوار توصیف و اظهار کرد: متاسفانه درباره برخی شخصیت‌های ادبی  مستندات کمی وجود دارد و شاید یکی از دیگر علل کشف نشدن این شخصیت‌ها بی‌توجهی نویسندگان و عدم تمایل مؤلفان به جست و جو است

او با اشاره به اینکه شخصیت‌های ادبی هویت ایران به شمار می‌روند، بیان کرد: نویسندگان می‌توانند با پرداختن به زندگی‌نامه این افراد حس هویت را در کودکان و نوجوانان زنده کنند و خوشبختانه آموزش و پرورش به این موضوع پی برده و تلاش می کند گام هایی در این ارتباط بر دارد.

نویسنده و روزنامه‌نگار شیرازی دلیل نوشتن درباره شخصیت ابوالمعالی نصرالله منشی را تمایل به شناختن ابعاد تازه این شخصیت تاریخی عنوان کرد.

گفتنی است در این مراسم که با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد بود، غیاث الدین ملک حسینی ، ابراهیم اژدری، مهدی بذرافکن، علی هاشم پور بختیاری، حسن دهقان و محمدحسین نیکوپور از اهالی رسانه و فرهنگواران فارس به بیان خاطراتی از بهمن پگاه راد پرداختند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 51