منو1
Untitled


1398/11/16 چهارشنبه در نشست رونمایی کتاب «بهمن ۶۵» در شیراز عنوان شد: دفاع مقدس واقعه اصیل و تجربه یک ملت است و باید معرفی شود نشست نقد و رونمایی کتاب «بهمن 65» با حضور نویسنده اثر در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، نشست نقد و رونمایی کتاب «بهمن 65» با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس، عبدالرضا قیصری معاون فرهنگی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس ، سندی مومنی نویسنده اثر، و علاقه مندان حوزه ادبیات دفاع مقدس، همزمان با سومین روز دهه مبارک فجر در سالن کتابدار اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس برگزار  شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این نشست با بیان اینکه تلاش می‌کنیم آثار و نوشته های نویسندگان بومی را معرفی کنیم، گفت: تلاش کتابداران ما در در کتابخانه های عمومی این است که در کنار رساندن کتاب به مخاطبان، به بررسی و معرفی آثار بپردازند تا  کتاب هایی که ارزش خواندن دارند بیشتر معرفی و شناخته شوند. ویژه برنامه های نقد و رونمایی کتاب نیز در همین راستا  برگزار می شود.

او با اشاره به اینکه از ابتدای سال نشست های معرفی و رونمایی بسیاری در کتابخانه های عمومی اجرا شده است، اضافه کرد: بیشتر این نشست ها مربوط به آثار نوسیسندگان استانی است. نویسندگان فارس که در سطح ملی حرف برای گفتن دارند و با همین امکانات موجود در استان همواره حامی کتاب و کتابخانه های عمومی بودند.

روح الله منوچهری همچنین اعلام کرد: این مجموعه آمادگی دارد تا با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و بنیاد حفط آثار و نشر ارزش هاس دفاع مقدس فارس به معرفی آثار تازه منتشر شده در حوزه داستان و خاطرات شهدای دفاع مقدس بپردازد.

عبدالرضا قیصری شاعر و نویسنده ادبیات دفاع مقدس استان فارس نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه کتاب بهمن 65 را حتما بخوانیم، گفت: این بار، با قلم داستانی یک منتقد ادبی مواجه ایم؛ با خواندن این اثر با کتابی روبه رو می شویم که نشان از دقت نگارنده دارد.

معاون فرهنگی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس ، تصریح کرد: نویسنده در این کتاب برخلاف عرف و معمول، به شیوه دخترانه و با استفاده از پدیدها ی زندگی، پیامدهای جنگ را روایت کرد است؛ به جای اینکه به جنبه خشن این واقعه بپردازد. در حقیقت بهمن 65 از این منظر که در تلاش است تا مخاطب  نوجوان را با خود همراه و او را با دغدغه های نوجوانی در دهه های گذشته و میانه جنگ آشنا کند؛ موفق بوده است.

این منتقد ادبی با تصریح اینکه در این کتاب، زندگی جاری است، گفت: ما همیشه منتقد فضای شعار زده و سفارشی نویسی در کتاب های جنگ و دفاع مقدس هستیم؛ ولی اینجا این حس پدید نمی آید. نویسنده بسیار هوشمندانه از زاویه ای به جنگ نزدیک شده که کمتر به آن پرداخته شده است؛ یعنی روایت جنگ از نگاه یک دختر نوجوان.

او انتخاب زاویه بیان و هماهنگی بسیار آن با انتخاب شخصیت راوی را نقطه قوت کتاب برشمرد، و افزود: در این داستان، زمان حال به کار برده شده، با این حال کتاب  به مرز خاطره نویسی وارد نشده و کاملا داستانی است.

قیصری با اشاره به اینکه داستان این کتاب مستند است، گفت: مهم این  است که یک واقعه اصیل مثل دفاع مقدس را معرفی کنیم و به عنوان تجربه یک ملت به شیوه های گوناگون همچون استفاده از هنر و ادبیات به آن بپردازیم.

او اضافه کرد: در ادبیات دفاع مقدس همیشه چهره مردانه ای از جنگ به ما نشان داده شده است حتی اگر بخواهیم نقش زنان را بگوییم به پشتیبانی و وظیفه تدارکات آن ها در جنگ می پردازیم. در این کتاب نویسنده از دری دیگر وارد می شود و به ما نشان می دهد که نیمی از جمعیتی که درگیر جنگ بودند از جامهه زنان بودند.

قیصری با بیان اینکه برای نسل نو امروز و کسانی که خاطره ای از جنگ ندارند، محتوای جذاب کمتر فراهم نشده است، عنوان کرد: برای نوجوانان امروز که در گیر بمباران فرهنگی هستند ما چقدر مطلب خوب فراهم کردیم که بتوانیم توجه آن ها را به حماسه و ارزش دفع مقدس معطوف کنیم. خوشبختانه این کتاب از جمله آثار ادبی است که به نسل نو ما هم خدمات و خاطرات جنگ را ارائه می دهد. امیدوارم چرخه این کتاب با کمک کتابخانه های عمومی کامل شود.

سندی مومنی نویسنده کتاب بهمن 65 نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه این داستان بیش از هر چیز بر نقش خانواده تکیه دارد، گفت: خانواده برای من بسیار اهمیت دارد، خانواده جایی است که من توانستم این داستان را خلق و احساس  کنم بدون اینکه جنگ را از نزدیک دیده باشم. اما متاسفانه خانواده در جامعه امروز نهادی است که بیش از هر چیز دیگر دچار مشکل شده و بسیاری از نقش های خانواده به سازمان دیگری واگذار شده است.

مومنی این کتاب را اثری مستقل توصیف و اضافه کرد: می توان این اثر را ادامه کتاب قسم نخور دانست. در قسم نخور داستان پیش از پیروزی انقلاب این خانواده مد نظر است و در  زمان جنگ روایت می شود.

این منتقد ادبی  با بیان اینکه فضای این کتاب کاملا واقع گرایانه است، گفت: این داستان، خانواده و روابط اعضای آن را نشان می دهد و نیز تأثیری که جنگ بر اعضای خانواده گذاشته است. راوی، نوجوانی به نام فائزه است که بسیار تحت تأثیر برادر بزرگتر خود عباس که اکنون در جبهه است، قرار دارد. فائزه خاطرات خود را می نویسد و کتاب های برادرش را مطالعه می کند؛ اما از هنرهای زنانه بی بهره است. این داستان کتاب در خطی از ارتباط صمیمی فائزه با برادر و درگیری های او با خواهرش در جریان است.

گفتنی است در ادامه این دیدار درخصوص جنبه های مختلف این کتاب و روایت و داستان با ارائه نظرات شرکت کنندگان گفت و گو شد.

 

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 96