منو1
Untitled


1398/11/17 پنجشنبه با ارائه خدمات در 12 مرکز سوادآموزی استان؛ مرحله دوم طرح سفیر کتاب ویژه نوسوادان در فارس آغاز شد همزمان با دهه مبارک فجر مرحله دوم طرح سفیر کتاب در ۱۲ پایگاه سواد آموزی استان فارس آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها عمومی استان فارس، در نشستی که صبح امروز 17 بهمن ماه با حضور  روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس و بهزاد نوروزی معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس و مربیان سوادآموزی در سالن کتابدار برگزار شد. دومین مرحله طرح سفیر کتاب ویژه نوسوادان در فارس با ارائه طرح و آموزش به سفیران کتاب آغاز شد.

روج الله منوچهری در این نشست ضمن تبریک دهه مبارک فجر به تأکیدات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: از فرمایشات امام خمینی (ره) است که فرمودند «باید ایران را مدرسه کنیم». در دوران انقلاب اسلامی شاهد برنامه ریزی گسترده در کشور در این راستا بوده ایم. استان فارس نیز در حوزه نوسوادی پیشرو هست و در کشور جایگاه بالایی دارد.

او با تصریح اینکه از چند سال پیش دغدغه برای جلوگیری از بازگشت به بی سوادی  ایجاد شده است، اضافه کرد:  ما در کتابخانه های عمومی به این مسئله به چشم یک هدف و برنامه کاری  نگاه می کنیم. در فارس طرح هایی در این حوزه اجرا شد که برخی از این طرح ها همچون نشست کتابخوان نوسوادان بعد ملی پیدا کرده است.

وی افزود: امسال در بیشتر کتابخانه های عمومی نشست کتابخوان و ویژه برنامه های برای نوسوادان اجرا شده است

منوچهری با تاکید بر اینکه باید کتاب را در دسترس نوسوادان قرار دهیم، گفت: یکی از راه ها این بود که در مرکز سوادآموزی کتابخانه دایر شود؛  این کار هزینه بسیاری را می طلبد؛ افزون بر این کتاب های زیادی نیز در اختیار هر مرکز نخواهد بود و نمی توان نیازهای همه نوسوادان را پوشش داد.  برهمین اساس مقرر شد که طرح سفیر کتاب را ویژه نوسوادان را اجرا کنیم.

منوچهری با عنوان اینکه کمک به آموزش مادام العمر وظیفه کتابخانه های عمومی است، گفت:  مقدمات کار آماده شده تا مرحله دوم این کار را برای نوسوادان برگزار کنیم. این طرح امسال در دوازده مرکز سواد آموزی آغاز می شود و در ادامه آن را گسترش خواهیم داد. امیدوارم نوسوادان نیز همچون عشایر از این طرح استقبال کنند.

او با اشاره به طرح سفیر کتاب، اضافه کرد این طرح  از هفته کتاب امسال با همکاری آموزش و پرورش عشایری و امور عشایر استان اجرا شد و در این طرح سفیران کتاب های کتابخانه های عمومی را به مناطق عشایر می برند و به دست مخاطبان می رسانند .

به گفته وی طرح سفیر کتاب بسیار استقبال جامعه عشایری بود ؛ در سه ماهه نخست این طرح بیش از ۱۴۰۰ نفر به عضویت کتابخانه ها در آمدند و ماهیانه بیش از دو هزار کتاب خوانده می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس خاطرنشان کرد: در طرح سفیر کتاب نوسوادان علاوه بر عضویت رایگان، به تمامی کتاب های کتابخانه های عمومی بیش از دو میلیون و هشتصد هزار جلد کتاب دسترسی خواهند شد. سفیران می توانند براساس نیازهای مخاطبان کتاب های را انتخاب کنند. همچنین سفیران و نوسوادان با استفاده از نرم افزار سامان می توانند کتاب های دلخواه را انتخاب و سفارش دهند.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس نیز با تاکید بر اینکه معجزه دین ما کتاب است، گفت:  رهبر معظم انقلاب اسلامی بر بحث کتابخوانی بسیار تأکید دارند و باید دغدغه های ایشان در حوزه کتاب برطرف شود.

بهزاد نوروزی با اشاره به اینکه کتاب خوانی باعث کاهش استرس می شود و حافظه  و خلاقیت  را بهبود می بخشد، افزود: کتاب سرگرمی ارزان و قابل حمل هست و هویت جدیدی به مخاطب می دهد.

او با تاکید بر اینکه رجعت به بی سوادی از جمله معضلات حوزه سوادآموزی است که با کتاب خوانی حل می شود، تصریح کرد: حوزه سواداموزی در استان فارس به خاطر گستردگی استان، دشوار است و نیاز به همکاری تمامی دستگاه های فرهنگی دارد.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس خاطرنشان کرد: طرح سفیر کتاب بستر و ظرفیت خوبی است امسال در  ۱۲ مرکز اجرا می شود و سال دیگر به همه مراکز این طرح را گسترش بدهیم.

گفتنی است در ادامه این دیدار مراحل اجرای طرح سفیر کتاب توسط میثم جوان‌ بخت، رئیس اداره امور کتابخانه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس ارائه شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 83