منو1
Untitled

1398/11/20 يكشنبه در مراسم پایانی ششمین جشنواره های پایتخت کتاب و روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران: شیراز به عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران معرفی شد/ موفقیت شهر اوز و سه روستای فارس در سطح ملی مراسم پایانی ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و ششمین جشنواره روستاهای و عشایر دوستدار کتاب ایران با معرفی شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال 1399 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، مراسم پایانی ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و ششمین جشنواره روستاهای و عشایر دوستدار کتاب ایران بعد از ظهر روز شنبه 19 بهمن ماه با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ اشرف بروجردی رئیس کتابخانه ملی؛ علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین بیش از ۳۰۰ فعال و مروج کتاب‌خوانی از سراسر کشور در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد.

در این مراسم، شهر شیراز به دلیل تنوع برنامه‌های کتابخوانی و اهتمام ویژه به فعالیت‌های خلاقانه فرهنگی به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال ۱۳۹۹ معرفی شد و شهر اوز از استان فارس عنوان اولین شهر خلاق در حوزه ترویج کتاب را کسب کرد. شهرری از استان تهران و رفسنجان و بم از استان کرمان دیگر شهرهای خلاق در حوزه کتاب معرفی شدند.

پیش از این شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان و یزد موفق به کسب این عنوان شده‌اند.

همچنین در این مراسم ضمن معرفی ده روستای برگزیده از ده روستای دوستدار کتاب تقدیر به عمل آمد.

روستای علویه شهرستان جهرم فارس امسال به عنوان یکی از ده روستای دوستدار کتاب ایران انتخاب و از سمانه رستمی باباعربی مسئول کتابخانه عمومی شهدای باباعرب این روستا به عنوان مجری طرح قدردانی شد. روستاهای «زوارم» از  خراسان شمالی،  «وادقان» از اصفهان، «سیدآباد» از آذربایجان غربی، «بنه گز» از بوشهر، «خیرآبادجلیل» از کهگیلویه و بویراحمد، «خورشید» از مازندران، «ایسین» از هرمزگان، «سیدشهاب» از همدان و «گردکوه» از یزد دیگر روستاهای دوستدار کتاب این دوره بودند.

در بخش روستاهای تقدیری ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب  نیز دو روستای «اکبرآباد» شهرستان پاسارگاد و «شهرک غدیر» شهرستان داراب برگزدیده و از هاجر زارعی کردشولی مسئول کتابخانه عمومی آل طاها اکبر آباد و سحر اقبالی کتابدار کتابخانه عمومی غلامحسین فرخده شهرک غدیر داراب به عنوان مجریان طرح این دو روستا قدردانی شد.

روستاهای « لج»، « بالو» و «ناچیت» از آذربایجان غربی، «دشت» از خراسان شمالی، «مربچه» از  خوزستان، «کلاگر محله» از مازندران، « داق‌آباد» و «حسین‌آباد آشوری: از همدان دیگر روستاهای تقدیر شده در این بخش بودند.

گفتنی است مبلغ جوایز اهدایی به روستاهای برگزیده این دوره نسبت به دوره پیش افزایش یافت و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبلغ اهدایی خود به برگزیدگان این جشنواره را از ۵۰ میلیون ریال به یک‌صد میلیون ریال افزایش داد. معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ۷۰ میلیون ریال و ۱۰۰ میلیون ریال حواله خرید کتاب و همچنین معاونت توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری نیز مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات کم‌بهره اشتغال‌زایی برای هرکدام از روستاهای برگزیده در نظر گرفته است.

همچنین مقرر شد که سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مبلغ جوایز خود به هر روستای برگزیده را از ۵۰ میلیون ریال به یک‌صد میلیون ریال، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور مبلغ ۵۰ میلیون ریال سال‌های گذشته را به یک‌صد میلیون ریال افزایش دهند.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 112