منو1
Untitled
تفاهم‌نامه جعاد کشاورزی

تفاهم‌نامه جعاد کشاورزی

تفاهم‌نامه جعاد کشاورزی
1397/9/6 سه‌شنبه پیمانی مشترک برای ترویج کتابخوانی در استان؛ تفاهم نامه همکاری کتابخانه های عمومی و جهاد کشاورزی فارس منعقد شد تفاهم نامه همکاری با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین جامعه کشاورزان و باغداران فارس، بین اداره کل کتابخانه های عمومی و سازمان جهاد کشاورزی فارس منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی و محمدمهدی قاسمی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در دیداری همزمان با هفته کتاب، راه های همکاری هرچه بیشتر دو سازمان را بررسی کرده و تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این دیدار با اشاره به اینکه این اتفاق باعث هم افزایی دو حوزه کتابخوانی و کشاورزی خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به گستره مخاطبان سازمان جهاد کشاورزی این حوزه ظرفیت های خوبی برای ترویج کتابخوانی دارد و این تفاهم نامه تأثیر چشمگیری در ترویج کتابخوانی میان جامعه کشاورزان، باغبانان و روستاییان استان خواهد داشت.

روح الله منوچهری ادامه داد: در حال حاضر ۲۳۴ کتابخانه عمومی در استان فارس فعال است که بخشی از این کتابخانه های عمومی  در مناطق روستایی است؛ این کتابخانه ها در ترویج کتابخوانی در جامعه هدف نقش چشمگیری دارند.

وی اضافه کرد: مجموعه کتابخانه های عمومی با انعقاد تفاهم نامه های مختلف، به منظور ترویج کتابخوانی با سایر سازمان ها همکاری می کند. این تفاهم نامه اتفاق بسیار خوبی است که با تحقق اهداف آن می توان به جمعیت کشاورزان استان خدمات کتابخوانی ارائه کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در ادامه این دیدار با بیان اینکه در جامعه ما کمبود علم و دانش یکی از دغدعه های اصلی است، گفت: کتاب به رفع این دغدغه کمک می کند. هر جامعه ای که با کتاب مأنوس شده مسائل و مشکلاتش کمتر است. باید تلاش کنیم این فرهنگ در جامعه ما رواج یابد.

محمدمهدی قاسمی با بیان اینکه این سازمان قشر وسیعی از جامعه فارس را در بر می گیرد، گفت: ترویج فرهنگ مطالعه در این جامعه هدف کار بزرگی است اما با این تفاهم نامه می توان در این راه قدم های مثبتی برداشت

قاسمی با تصریح اینکه این همکاری در قالب یک تفاهم نامه شکل می گیرد، گفت: امیدوارم این تفاهم نامه عملیاتی شده، این اقدام از سطح سازماندهی کتابخانه های مشارکتی فراتر رفته و به خدمات دهی در مراکز شهرستان ها و دهستان ها منجر شود.

در ادامه این نشست تفاهم نامه همکاری این دو سازمان با موضوع انجام فعالیت‌ها و برنامه‌های مشترک آموزشی، فرهنگی، تربیتی و پرورشی در بین کشاورزان و کارمندان جهاد کشاورزی و استفاده از ظرفیت های بالقوه فضاها، امکانات و تجهیزات بلا استفاده دولتی و غیر دولتی در راستای توسعه کتابخانه های روستایی و پیشخوان های کتاب در روستاها، برای مدت دو سال به امضا رسید.

براساس این تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی فارس در زمینه ارائه مشاوره به کتابخانه های جهاد کشاورزی؛ راه اندازی کتابخانه های مشارکتی در مجموعه جهاد کشاورزی و زیرمجموعه های آن  مطابق با دستورالعمل راه اندازی کتابخانه های عمومی کشور؛ آموزش و ارائه مشاوره های لازم به مسئولین فرهنگی جهاد در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی؛ معرفی استاد برای برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با کتاب و کتابخوانی در جهاد کشاورزی؛ فراهم‌ساختن امکان برگزاری برنامه‌های فرهنگی، ترویجی و تبلیغی در زمینه کتابخوانی و نهضت مطالعه مفید در بین کشاورزان و  همکاری در برگزاری مسابقات و فعالیت های فرهنگی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه مفید در بین کارمندان جهاد کشاورزی و کشاورزان استان متعهد شده است.

همچنین انجام توصیه‌های اداره کل کتابخانه‌ها برای بهبود وضعیت کتابخانه‌ های جهاد کشاورزی و پیگیری موارد مطروحه؛ مشارکت در برگزاری مسابقات کتابخوانی ویژه کارمندان و کشاورزان استان؛ در اختیار گذاشتن امکانات جهاد کشاورزی برای برنامه های ترویجی؛ تشویق و ترغیب اهالی روستاها به ویژه کشاورزان و کارمندان جهاد به عضویت در کتابخانه های عمومی و توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی توسط مسئولین جهاد کشاورزی و ایجاد بستر مناسب جهت شرکت کارکنان و خانواده های کارکنان جهاد کشاورزی در جشنواره های کتابخوانی از جمله تعهدات سازمان جهاد کشاورزی استان در این تفاهم نامه است.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 362