منو1
Untitled
دیدار نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

دیدار نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

دیدار نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

دیدار نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

دیدار نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

دیدار نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

دیدار نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

دیدار نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس
1397/9/11 يكشنبه در دیدار روح الله منوچهری با نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس انجام شد؛ بررسی نیازهای کتابخانه ای شهرستان های استهبان و نی ریز در دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی دو شهرستان نی ریز و استهبان بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، برای رفع مشکلات کتابخانه های عمومی در دو شهرستان نی ریز و استهبان، اصغر مسعودی، نماینده مردم این دو شهرستان در مجلس شورای اسلامی، روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، مسئولان اداره کل و رؤسای ادارات کتابخانه های عمومی این دو شهرستان در نشستی به بررسی نیازها و مشکلات کتابخانه ای در نی ریز و استهبان پرداختند.

روح الله منوچهری در این دیدار با اشاره به اینکه مهم ترین مشکل کتابخانه های عمومی این دو شهرستان بحث استیجاری بودن ساختمان کتابخانه ها است، عنوان کرد: در شهرستان نی ریز ۳ کتابخانه و در استهبان ۴ کتابخانه عمومی در ساختمان استیجاری مستقر هستند که پرداخت هزینه اجاره و جابه جایی های پی درپی، به کتابخانه ها آسیب بسیاری وارد کرده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با بیان اینکه وضعیت پرداخت اعتبارات نیم درصد کتابخانه های عمومی در این شهرستان ها چندان مطلوب نیست، اضافه کرد: بیشتر اعتبار دریافتی کتابخانه ها در نی ریز و استهبان بابت اجاره بهای ساختمان ها هزینه می شود، و این قدرت کتابخانه ها را در اجرای برنامه های ترویجی و فرهنگی کم کرده است.

وی همچنین به پروژه های نیمه تمام در این دو شهرستان اشاره و بیان کرد: ساختمان کتابخانه عمومی روستای بنوان خیر در استهبان و پروژه کتابخانه مرکزی نی ریز هنوز به سرانجام نرسیده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس ادامه داد: کتابداران این دو شهرستان از جمله کتابداران برتر و خلاق هستند که در سطح استانی و ملی نیز برگزیده شده اند. طرح کتاب رسان سیار نی ریز یکی از طرح هایی است که به صورت استانی دنبال خواهد شد و کتابداران استهبان نیز در زمینه تلاش برای جذب کتاب های اهدایی بسیار موفق عمل کرده اند.

منوچهری همچنین اضافه کرد: در برخی از شهرهای این دو شهرستان زمین هایی در اختیار کتابخانه های عمومی است که لازم است با همکاری مسئولان برای جذب خیرین جهت ساخت کتابخانه اقدام شود.

منوچهری از رایزنی با دانشگاه علوم پزشکی خبر داد و گفت: در دو شهر قطرویه و مشکان نی ریز ساختمان های بی استفاده ای متعلق به سازمان بهداشت وجود دارد که در حال رایزنی برای تبدیل این ساختمان ها به کتابخانه هستیم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این دیدار از همکاری با کتابخانه های عمومی این دو شهرستان خبر داد و گفت: از فرماندار شهرستان استهبان پیگیری می کنیم که کتابخانه بنوان خیر تا پایان سال به بهره برداری برسد.

اصغر مسعودی با بیان اینکه در حال حاضر اولویت دولت، اتمام پروژه های نیمه تمام است، گفت: تعریف پروژه جدید برای ساخت کتابخانه عمومی بسیار دشوار است؛ لذا بحث ساخت زمین های موجود باید توسط افراد خیر و سازمان هایی که در این زمینه مشارکت می کنند، دنبال شود.

نماینده مردم استهبان و نی ریز  بر لزوم حمایت گسترده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از کتابخانه ها تاکید و عنوان کرد: کتابخانه عمومی از پایگاه های مهم ترویج فرهنگ در کشور است و امیدواریم که بتوانیم در بحث بودجه سال آینده، پیشنهادهای نهاد کتابخانه های عمومی و وزارت ارشاد را پیگیری کنیم.

در ادامه این نشست نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور در کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی و بخش نابینایان این کتابخانه، با کتابداران دیدار و گفتگو کرد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 498