منو1
Untitled
نشست ناشنوایان

نشست ناشنوایان

نشست ناشنوایان

نشست ناشنوایان

نشست ناشنوایان

نشست ناشنوایان

نشست ناشنوایان

نشست ناشنوایان
1397/9/26 دوشنبه یک گام دیگر برای استقبال از ناشنوایان در خانه یار مهربان؛ کارگاه آموزش خدمات کتابخانه های عمومی برای ناشنوایان در شیراز برگزار شد با هدف ارتقای مهارت برقراری ارتباط با اعضای ناشنوا، کارگاه آموزش خدمات کتابخانه های عمومی برای ناشنوایان ویژه کتابداران استان فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، کارگاه آموزش خدمات کتابخانه های عمومی برای ناشنوایان در شیراز با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس؛ محسن بهشتی، پور رئیس آموزش و پرورش استثنایی فارس و جمعی از کتابداران کتابخانه های عمومی استان و مربیان آموزش و پرورش استثنایی در سالن کتابدار برگزار شد.

روح الله منوچهری در این نشست با بیان اینکه این دوره در ادامه فعالیت های مجموعه کتابخانه های عمومی فارس در حوزه ناشنوایان برگزار شده است، گفت: کتابخانه های عمومی استان از سال گذشته و با توجه به جامعه هفت هزار نفری ناشنوایان فارس، فعالیت خود را در حوزه ناشنوایان آغاز کرده است؛ این فعالیت سبب ارتباط افراد با مشکل شنوایی با کتابخانه های عمومی شده است. به طوریکه در سال گذشته عضو ناشنوایی در کتابخانه های عمومی وجود نداشت؛ اما در سال جاری بیش از 300 فرد ناشنوا با عضویت در کتابخانه های عمومی از خدمات کتابخانه ای استفاده می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس از تداوم برگزاری کارگاه های آموزشی درحوزه ناشنوایان خبر داد و اضافه کرد: ارتقای مهارت ارتباطی کتابداران با افراد دارای اختلال شنوایی، آموزش روان شناسی برخورد با کودکان ناشنوا، ارتقای کیفیت منابع، حمایت از کودکان ناشنوا و برنامه ریزی برای آموزش ناشنوایان در زمینه استفاده از خدمات کتابخانه ای از جمله اهداف اصلی این نشست است.

وی مناسب سازی کتاب برای اعضا ناشنوا را برنامه اولویت دار این مجموعه دانست و گفت: دایره لغات افراد ناشنوا بسیار کمتر از افراد عادی است و این گروه نمی توانند از کتاب های معمولی استفاده کنند؛ کتابخانه های عمومی تصمیم دارد در حوزه مناسب سازی کتابخانه ها اقدام کند که در این راه به توانایی و همکاری کتابداران اتکا داریم.

منوچهری در ادامه با بیان اینکه نوسوادان، اقلیت ها، مددجویان زندان، بیماران و افراد با معلولیت، گروه های خاص در علم کتابداری به حساب می آیند، گفت: برای ارائه خدمات کتابخوانی به هر یک از این گروه ها برنامه ریزی های خاصی باید صورت گیرد؛ کتابخانه های عمومی استان تاکنون در زمینه نوسوادان و مددجویان زندان اقداماتی را انجام داده است و خوشبختانه خدمات دهی به معلولان همچون نابینایان و ناشنوایان نیز در کتابخانه های عمومی آغاز شده است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی فارس نیز در جمع کتابداران با بیان اینکه اقدام خیرخواهانه دستگاه ها و افراد برای کمک به معلولان ستودنی است، گفت: آموزش و پروش استثنایی، نهاد رسمی آموزش به کودکان استثنایی است و جای بسیار خوشحالی است که دستگاه های فرهنگی نیز در این خصوص احساس مسئولیت کرده اند. توجه به ناشنوایان پیش از این از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز شد و اکنون نیز کتابخانه های عمومی در این حوزه گام بر داشته است.

محسن بهشتی پور با تأکید بر ضرورت تهیه کتاب های مناسب افراد ناشنوا، افزود: تمرکز افراد ناشنوا، بر توانایی دیداری است؛ به همین دلیل باید به کتاب های مصور و ساده سازی شده رو بیاوریم.

وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری افراد و دستگاه ها به مرحله ای برسیم که فرقی میان کودکان سالم و معلول نباشد و افراد استثنایی در جمع احساس غریبی نکنند.

در ادامه این نشست کتابداران در یک دوره شش ساعته مباحث «اختلال ناشنوایی و برقراری مهارت ارتباط با افراد ناشنوا» را با تدریس دکتر لیلا بشاش، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در رشته کودکان اسثنایی؛ «خدمات کتابخانه های عمومی برای ناشنوایان» را با تدریس میثم جوانبخت، رئیس اداره امور کتابخانه های اداره کل فارس و «اصول اولیه زبان اشاره» را در کارگاه عملی با تدریس شیما صبوری زاده و مهناز زارع مهذبیه مدرسان زبان اشاره ناشنوایان فراگرفتند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 667