منو1
Untitled
بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه های عمومی شیراز

بازدید از کتابخانه عمومی شیراز
1397/10/8 شنبه تأکید نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز در پی بازدید از کتابخانه های عمومی؛ تکلیف زمین برای کتابخانه مرکزی شیراز تا پایان سال مشخص شود سیروس پاک فطرت نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز در جریان بازدید از سه کتابخانه عمومی شهر شیراز بر تعیین تکلیف کتابخانه مرکزی شیراز تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، سیروس پاک فطرت نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز؛ مهدی ظهرابی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی فارس؛ فاطمه زارع مهذبیه، مشاور امور بانوان فرمانداری شیراز و فاطمه صفری راد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز با حضور در سه کتابخانه عمومی ابوریحان، مولوی و جوانان شیراز به بررسی آخرین وضعیت و نیازهای کتابخانه های عمومی شهر شیراز پرداختند.

پاک فطرت در جریان بازدید از این سه کتابخانه با اشاره به اینکه هنوز نشاط و شادابی و معنویت کتاب در کتابخانه های عمومی وجود دارد، عنوان کرد: استقبال از کتابخانه های عمومی و میزان مشارکت و ثبت نام در این مکان های فرهنگی خوب است.

وی افزود: نکته مهم این است که کتابخانه ابوریحان و مولوی در دل خود،  کلاس نقاشی کودکان و شرایط کتابخوانی را نیز برای آنان فراهم کرده اند و این تاثیر بسزایی در انس کودکان با کتاب و آشنایی با محیط کتابخانه، آن هم از سن کودکی دارد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه با تأکید بر اینکه شهرداری و شورای شهر شیراز باید تا پایان سال تکلیف زمین کتابخانه مرکزی را مشخص کنند، گفت: اختصاص زمین برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز مصوبه شورای شهر در دوره گذشته را دارد اما هنوز عملیاتی نشده و درخواست ما این است در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

پاک فطرت با اشاره به  اینکه من در نطق های پیشین شورا هم این موضوع را متذکر شده ام، ادامه داد: تعیین تکلیف کتابخانه مرکزی شیراز باید در راستای شعر انسان محوری انجام شود.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز در ادامه با اشاره به اینکه اعتبارات نیم درصد، سهم قانونی کتابخانه هاست، اضافه کرد: در زمینه پرداخت نیم درصد در مدیریت قبلی و  فعلی کوتاهی شده است و باید به آن بیشتر توجه کنیم؛ اگر سهم کتابخانه های عمومی پرداخت نشود ضرر آن به مردم و شهر می رسد.

وی همچنین به نیاز کتابخانه عمومی ابوریحان به بازسازی اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است که برای بهسازی کتابخانه عمومی ابوریحان نیز همچون کتابخانه شهید دستغیب با حفظ قداست تاریخی اقدام شود.

 

مهم ترین مطالبه کتابخانه های عمومی، اختصاص زمین کتابخانه مرکزی شیراز است

معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز با قدردانی از سیروس پاک‌فطرت عضو شورای شهر شیراز، اظهار داشت: برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیازمند یک تعامل بین بخشی در بین دستگاه‌ها و نهادهای مختلف از جمله شهرداری و شورای شهر شیراز هستیم.

ظهرابی افزود: عمده مطالبه از شهرداری و اعضای شورای اسلامی این است که اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس را در تامین یک زمین مناسب برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز همراهی کنند و امیدواریم این مهم در کمترین زمان ممکن محقق شود تا بتوانیم با استفاده از اعتبارات موجود آن را بسازیم.

وی خاطرنشان کرد: پرداختی شهرداری شیراز بابت نیم درصدی به کتابخانه‌ها مطلوب نیست و کفاف تأمین هزینه‌های کتابخانه‌های عمومی در سطح شیراز را نمی‌دهد و درخواست ما این است نیم درصد سهم شهرداری به طور کامل و به موقع ارائه شود.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: این اداره کل، ساختمانی را از شهرداری شیراز خریداری کرده، اما شهرداری بعد از گذشت دو سال هنوز آن را تحویل نداده است؛ با توجه به اینکه اداره کل کتابخانه‌ها مکان ندارد و در یک ساختمان وقفی مستقر است،  امیدواریم شهرداری آن ساختمان را سریع‌تر به ما واگذار کند.

 

میزان مشارکت بانوان در مطالعه، خوب است

مشاور اموربانوان فرمانداری شیراز نیز در این بازدید اظهار داشت: خوشبختانه مشارکت بانوان در مطالعه و کتابخوانی از وضعیت مناسبی برخوردار است و معتقدیم این مهم باید بیش از پیش تقویت شود.

فاطمه زارع مهذبیه افزود: توجه مادران به مطالعه به عنوان یکی از ارکان اصلی خانواده، تأثیر بسزایی در تربیت فرزندان و تشویق آنان به کتاب‌خوانی دارد که باید برای فرهنگ‌سازی آن برنامه‌ریزی کرد.

وی بیان کرد: آنچه امروز به عنوان یک اصل در شیراز به آن نیازمندیم ساخت کتابخانه مرکزی شهر است که امیدواریم با یک همت جمعی مسئولان به این مهم نیز دست یابیم.

 

38 کتابخانه عمومی در شیراز فعال است

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شیراز نیز اظهار داشت: در حال حاضر 38 باب کتابخانه در نقاط مختلف این شیراز فعال بوده و به ارائه خدمت‌رسانی به دوستداران کتاب مشغول هستند.

فاطمه صفری راد افزود: با یک برنامه‌ریزی منسجم سعی شده بهترین خدمات در این کتابخانه‌ها ارائه شود تا جوانان و نوجوانان بتوانند از فضاهای موجود این کتابخانه‌ها به ویژه سالن مطالعه آن بهره‌مند شوند.

صفری راد خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی موضوعی است که همت همه جانبه دستگاه‌های و نهادهای متولی را می‌طلبد تا بتوانیم به اهداف خود در مطالعه دست یابیم.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 654