منو1
Untitled1398/11/19 شنبه در ادامه سلسله مسابقات مکتوب بزرگان دانش؛ کتابخانه عمومی ابوریحان شیراز مسابقه «دلاوران ارتش» را برگزار می‌کند نشست رونمایی از پوستر مسابقه «دلاوران ارتش»، «نشست کتابخوان»، شعرخوانی و تقدیر در کتابخانه ابوریحان شیراز برگزار شد.

به‌گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز، در نشستی با حضور مسئولان کتابخانه‌های عمومی، عقیدتی سیاسی پشتیبانی نیروی زمینی ارتش در شیراز و علاقه‌مندان، پنجمین دوره از سلسله مسابقات مکتوب بزرگان ایران‌زمین، با عنوان «دلاوران ارتش» با هدف آشنایی با عملکردها، فداکاری‌ها و دلاوران فداکار نیروهایی هوایی، زمینی و دریایی ارتش به‌ویژه در جنگ تحمیلی 8 ساله، آغاز شد.

در این برنامه که با رونمایی پوستر مسابقه، نشست کتابخوان و شعرخوانی هادی فردوسی شاعر برجسته کشور همراه بود، از برندگان چهارمین دوره از مسابقات بزرگان ایران‌زمین با عنوان «ستارگان دانش؛ زندگی و آثار ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و ابوعلی سینا» تقدیر شد.

در ابتدای این برنامه، محمدرضا ابراهیمی، مسئول کتابخانه عمومی ابوریحان، با گرامی‌داشت یاد و نام دلاورمردان ارتش که در صحنه‌های مختلف دفاع از کشور و حوادث گوناگون به انجام فداکاری‌های گسترده و خالصانه پرداخته‌اند، هدف از این برنامه را آشنایی بیشتر افراد با این اقدامات و ایثارگری‌ها از طریق مطالعه و تحقیق دانست و با ارائه گزارشی از برگزاری دوره‌های پیشین مسابقات بزرگان ایران‌زمین و استقبال گسترده از این مسابقات در سراسر کشور، شناخت چهره‌های بزرگ و درخشان تاریخ و تمدن ایران را برای ایرانیان ضروری دانست.

در ادامه، حجت‌الاسلام و المسلمین عیسی کیانی، رئیس عقیدتی سیاسی پشتیبانی نزاجا در شیراز به بیان نمونه‌هایی از مبارزات و عملیات‌های ارتش ایران در دوران دفاع مقدس و خدمات و امدادهای مختلف به هم‌میهنان در حوادث گوناگون همچون سیل، زلزله و... پرداخت و یاد هزاران شهید ارتش جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشت. وی با اشاره به اهمیت کتابخوانی و کتابخانه‌ها در پیشرفت جوامع و بهبود زندگی افراد، از کتابخانه ابوریحان به‌علت اهتمام به گسترش مطالعه، برگزاری برنامه‌های فرهنگی و ترویجی کتابخوانی و توجه به خدمات ارتش سپاسگزاری کرد.

پس از آن، سرگرد غلامحسین زارع،ی مسئول فرهنگی و روابط عمومی پادگان پشتیبانی نزاجا در شیراز، با اشاره به خدمات و ایثارگری‌های بدون منت و تبلیغ ارتشیان و همچنین فعالیت‌های مستمر فرهنگی و کتابخوانی در پادگان پشتیبانی نزاجا همچون طرح «یکشنبه‌های کتابخوانی»، دو کتاب در حوزه دفاع مقدس با عناوین: «مأموریت در ساحل نیسان؛ خاطرات سرتیپ 2 زرهی ستاد محمود فردوسی» تألیف سعید غلامیان و «تاریخ نظامی جنگ تحمیلی؛ زمینه‌های بروز جنگ» اثر سید یعقوب حسینی را معرفی کرد و این آثار را از کتاب‌های خوب و خواندنی در حوزه جنگ تحمیلی و دفاع مقدس دانست.

سپس، فاطمه صفری‌راد، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز، با بیان خاطراتی از جنگ تحمیلی به تجلیل از ارتشیان و خانواده‌های آنان پرداخت و کتاب «ازبه» رضا امیرخانی نویسنده و منتقد سرشناس ادبی را معرفی کرد. وی این کتاب را رمانی جذاب و متفاوت در حوزه دفاع مقدس برشمرد و گفت: این رمان به‌لحاظ فُرم و نوع نگاه، مجموعه نامه‌هایی‌ست که میان قهرمان‌های داستان رد و بدل شده و راوی قصه خلبانی جانباز است که به‌رغم نداشتن دو پا و ویلچرنشینی، درخواست پرواز دارد. وی افزود: نویسنده به دنبال واقعیت زندگی آدم‌های قصه بوده و نه تصویری آرمانی و ناملموس، و نشان داده که جنگ سختی‌ها و تلخی‌هایی دارد که میان جامعه هنوز چشیدنی و دیدنی‌ست، و واقع‌نگری در حوزه دفاع مقدس در کنار فُرم رمان، آن را خواندنی کرده است.

امید مسعودی گوینده و مجری صدا و سیمای فارس آخرین معرفی‌کننده کتاب در نشست بود که با اشاره به تاریخچه‌ای از شکل‌گیری ارتش نوین ایران، از ارتشیان و خدمت و ایثار آنان در عرصه‌های مختلف تقدیر کرد و به معرفی کتاب «اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟» از نیکلاس کار پرداخت. مسعودی این کتاب را تلنگری برای توجه به این پرسش دانست که آیا هنگامی که ما از مواهب اینترنت استفاده می‌کنیم، در واقع توانایی‌مان را برای خواندن و تفکر عمیق از بین می‌بریم؟ و افزود: نویسنده در کتاب با تکیه بر دامنه‌ای گسترده از مطالعات تاریخی و علمی تلاش می‌کند تأثیرات شناختی اینترنت را بر ذهن انسان بکاود و در جهانی که فناوری اطلاعات به‌سرعت پیش می‌رود، ما را به تأمل در مسیر طی‌شده و راه پیش رو دعوت کند. وی با اشاره به فواید اینترنت و ناگزیربودن استفاده از آن، خواندن این کتاب را راهی برای استفاده بهتر از اینترنت و آسیب کم‌تر به مغز و شناخت، دانش و نگرش ما دانست.

در ادامه، هادی فردوسی به خوانش اشعاری با موضوع ارتش و دفاع مقدس پرداخت.

در این دیدار همچنین از معرفی‌کنندگان کتاب و برندگان مسابقه پیشین بزرگان ایران‌زمین به شرح زیر تقدیر شد. پریسا آذرفرسا، مریم اسکندری، عالم ایزدی، پروانه حیدری و امین صمیعانی از شیراز، سیمین فراوانی و سکینه فخری از تهران، زهرا امیری از اهواز، بتول حساویان از بابل و محمدمرصاد حججی از نجف‌آباد اصفهان برگزیدگان دور پیشین این مسابقه بودند.

در پایان این نشست از پوستر مسابقه دلاوران ارتش رونمایی شد.  علاقه‌مندان برای شرکت در مسابقه مکتوب «دلاوران ارتش» می‌توانند با مراجعه به کتابخانه عمومی ابوریحان و پایگاه عقیدتی سیاسی پشتیبانی نزاجا پرسش‌نامه مربوط را دریافت و پس از تکمیل، آن را به‌صورت حضوری یا اینترنتی از طریق رایانامه aboreyhan.library@gmail.com  ارائه دهند.

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]