منو1
Untitled
چلچراغ ادب

چلچراغ ادب

چلچراغ ادب

چلچراغ ادب

چلچراغ ادب
1397/9/10 شنبه نشست ادبی با طعم چکامه، نغمه و کتاب؛ ویژه برنامه چلچراغ ادب در شیراز برگزار شد نشست ادبی و فرهنگی «چلچراغ ادب» از سری برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی شیراز در هفته کتاب در سالن «کتابدار» کتابخانه رئیسی اردکانی برگزار شد.

 به گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز، نشست ادبی و فرهنگی «چلچراغ ادب» با همکاری کتابخانه‌های عمومی ابوریحان، رئیسی اردکانی، حافظیه و شهید دستغیب و با حضور ادب‌دوستان، شاعران، اهالی کتاب، مسئولان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس و اداره شهرستان شیراز و مشاور امور بانوان و خانواده فرمانداری شیراز در سالن «کتابدار» کتابخانه رئیسی اردکانی برگزار شد. این دیدار با سخنرانی درباره زبان و ادبیات فارسی، معرفی کتاب، شعرخوانی، تقدیر از برندگان مسابقه ادبی «مهر پارسی» و اجرای موسیقی سنتی همراه بود.

در ابتدای این نشست، محمدرضا ابراهیمی، مسئول کتابخانه عمومی ابوریحان ضمن تبریک هفته کتاب، میلاد پیامبر رحمت و آغاز هفته وحدت، و سپاس از همکاران  در برگزاری برنامه، به بیان اهمیت و نفوذ زبان و ادبیات فارسی در گستره ایران و در جهان پرداخت و ضمن مقایسه میراث ادبی و تاریخی ایران‌ با دیگر کشورها، به ضرورت خودآگاهی و بهره‌برداری هر چه بیشتر از میراث عظیم ادبی و فرهنگی ایران‌زمین اشاره کرد.

وی در ادامه کتاب انگلیسی «عشق و اخلاص: از ایران و ماوراء ایران» را معرفی کرد و درباره آن گفت: این کتاب مجموعه مقالاتی درباره نسخ خطی فارسی موجود در کتابخانه بادلیِن دانشگاه آکسفورد و دانشگاه ایالتی ویکتوریا در ملبورن استرالیا است که مضمون بیشتر آنها «عشق» است. این کتاب در حدود 130 نسخه خطی مصور را شامل می‌شود که در سال 2012 با تلاش دکتر سوزان اسکولِی (تاریخ‌نگار هنر) و با همکاری دو کتابخانه مذکور به‌چاپ رسیده است.

ابراهیمی با ذکر پیشینه 400 ساله کتابخانه بادلین و قدمت 150 ساله کتابخانه ویکتوریا، این کتابخانه‌ها را یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های جهان با میلیون‌ها جلد کتاب و دارای نسخ نفیس فارسی دانست که باید مورد توجه پژوهشگران ایرانی قرار گیرد.

وی با اشاره به «عصر طلایی کتاب» که در قرون میانه اسلامی در ایران شکل گرفته است، و نیز اشاره به محتوای کلی مقالات درج‌شده در کتاب مذکور به‌ویژه درباره شعر و شاعران پارسی‌گو، لزوم توجه محققان و مترجمان به ترجمه چنین کتاب‌هایی را یادآور شد. ابراهیمی نام کتاب را برگرفته از مقاله ویراستار آن (سوزان اسکولی) درباره نسخه‌ای خطی به نام «دلسوزنامه» از شاعری ناشناخته به نام بدیع‌الدین منوچهر تجیری تبریزی دانست و در ادامه شعری از این اثر را خواند.

پس از آن، امید مسعودی گوینده و مجری اهل کتاب، با تقدیر از برگزاری نشست و فواید آن، درباره ضرورت کتاب‌خوانی، اندیشه‌ورزی و توجه به پیشینه و غنای تمدنی جامعه ایرانی سخن گفت و به معرفی سه کتاب در زمینه ادبیات پرداخت. «دفترچه خاطرات و فراموشی» و «ظلم، جهل و برزخیان زمین» از محمد قائد، و «سیصد و شصت و پنج روز با سعدی» از دکتر حسین محی‌الدین الهی قمشه‌ای کتاب‌هایی بودند که از سوی امید مسعودی معرفی شدند.

ریحانه ایزدی گوینده، مجری و دوبلور جوان شیرازی، دیگر کتابخوان شرکت‌کننده در نشست چلچراغ ادب بود که با تمجید از زبان و ادبیات سترگ فارسی، به معرفی کتاب «در سایه آفتاب: شعر فارسی و ساخت‌شکنی در شعر مولوی» اثر دکتر تقی پورنامداریان پرداخت و در پایان به دکلمه شعری زیبا از اشعار مولوی پرداخت.

شعرخوانی و معرفی کتاب از سوی اعضای «انجمن ادبی بهار نارنج» به‌ویژه غلام‌علی خوشبخت شاعر توانای شیرازی‌سرای، هادی فردوسی شاعر جوان استان فارس، محمد خالدی، محمدرضا ابراهیمی و مریم عادلیان از کارکنان مجموعه کتابخانه‌های عمومی، معرفی کتاب «یک قلب سفید بزرگ» (مجموعه اشعار سپید مریم عادلیان)، و اجرای موسیقی سنتی از دیگر بخش‌های برنامه بود که با استقبال حاضران روبرو شد.

حسن ختام «چلچراغ ادب»، سخنرانی استاد سرشناس زبان و ادبیات فارسی، دکتر سیدمحمدهادی حسینی با عنوان «کارکرد زبان و ادبیات فارسی» بود که با ذکر نمونه‌ها و مصادیق اشعار شاعران بزرگ ایران به‌ویژه سعدی و مولوی، به زیبایی ایراد شد.

در پایان این نشست ادبی و فرهنگی، ضمن تقدیر کتابخوانان، از برندگان مسابقه «مهر پارسی» (با موضوع حافظ، مولوی، شمس تبریزی و زبان و ادبیات فارسی) با اهدای هدیه و لوح، قدردانی شد؛ این در حالی است که در بخش مکتوب راضیه جوزاری، زهرا برزگر، سارا برزگر، پریسا آذرفرسا، الهام ضیایی‌نژاد، زهرا هنرجویان و فاطمه کشاورز و در بخش نقاشی حسین سجادی، امیرعلی جوانمردی و فاطمه دهقانی برگزیده این مسابقه بودند.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 499