منو1
Untitled
1396/10/5 سه‌شنبه معاون نهاد کتابخانه های عمومی کشور: پاسخ به نیازهای روز از وظایف ماست شیراز- ایرنا- معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت:کتابخانه صرفا مکانی برای امانت کتاب یا استفاده از سالن مطالعه نیست بلکه پاسخگویی به نیازهای اجتماعی روز کاربران از وظایف این نهاد به شمار می رود.

 محمد اله یاری دوشنبه در گفت و گو با ایرنا در شیراز افزود: با برنامه ریزی برای متنوع کردن منابع و کتاب ها و نشریات، اعتماد و توجه کاربران را به کتابخانه ها باز می گردانیم و در پی اثبات این هستیم که نیازها را می توانیم پاسخ دهیم.

وی اعتمادسازی کاربران را از دستاوردهای این نهاد طی سالهای گذشته دانست و گفت: افزایش سرمایه اجتماعی مهمترین امری است که تاکنون در نهاد کتابخانه ها محقق شده است برای مثال بیش از 650هزارنفر با کد ملی و به صورت صحیح در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند که نشان دهنده افزایش اعتماد و شکل گیری تعاملات بین کاربران و کتابخانه هاست.

اله یاری همچنین تأمین و به روزرسانی منابع اطلاعاتی و نشریات را از اولویت های مهم این نهاد برشمرد.

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت:‌ برای توسعه کتابخانه ها و ساخت و تجهیز شهرها و روستاها به کتابخانه عمومی به همکاری همه نهادها و دستگاه های متولی نیاز است.

وی درباره پرداخت سهم نیم درصد درآمد شهرداری ها به نهاد کتابخانه ها گفت: رویکرد کلان نهاد در سه سال و نیم گذشته رویکرد تقابل و برخورد نبوده است اگرچه طبق قانون نیم درصد از درآمدهای شهرداری به کتابخانه های عمومی تعلق می گیرد اما تلاش کرده ایم در قالب توافق نامه این موضوع را عملی کنیم و این امر تا جایی که میسر بوده صورت گرفته است.

وی افزود: تحقق پرداخت نیم درصدی، در برخی شهرها باعث شکوفایی و توسعه کتابخانه ها شده است و طبیعتاً در برخی شهرها که توفیق در این زمینه کم بوده است، شاهد پیشرفت و توسعه امکانات کتاب خوانی نبوده ایم اما نهاد کتابخانه ها تلاش می کند موضع خود را از طریق تعامل با شهرداری ها پیش ببرد؛ هرچند تعداد قابل توجهی از شهرداری ها فاقد منابع درآمدی هستند و نمی توانند سهمی را به کتابخانه های عمومی اختصاص دهند.

این مقام مسئول همچنین از نامزدی چهار شهر شیراز، صدرا، آباده و اوز برای کسب عنوان پایتختی کتاب که هشتم اسفندماه در تهران صورت می گیرد، استقبال کرد و ابراز داشت: در استان فارس طی سه دوره گذشته تلاش های درخور توجهی صورت گرفته است و مخصوصا در شهر اوز لارستان که در سال گذشته تا مرحله نیمه نهایی نیز پیش رفت.

اله یاری ادامه داد:‌ نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان عضو هیات داوران این جشنواره، همواره نظر مثبتی درباره فعالیت های شهر اوز در زمینه ترویج کتابخوانی داشته است و امیدواریم امسال هم شهرها و هم روستاهای استان فارس بتوانند در این جشنواره حائز رتبه کشوری شوند.


منبع: خبرگزاری ایرنا

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]