منو1
Untitled
افتتاخ کتابخانه عمومی جهرم

افتتاخ کتابخانه عمومی جهرم

افتتاخ کتابخانه عمومی جهرم

افتتاخ کتابخانه عمومی جهرم

افتتاخ کتابخانه عمومی جهرم

افتتاخ کتابخانه عمومی جهرم

افتتاخ کتابخانه عمومی جهرم

افتتاخ کتابخانه عمومی جهرم
1398/1/8 پنجشنبه عیدانه ای از جنس کتابخانه برای قطب آباد جهرم؛ ساختمان جدید کتابخانه عمومی امام صادق (ع) شهر قطب آباد جهرم افتتاح شد ساختمان کتابخانه عمومی امام صادق (ع) قطب آباد جهرم در آخرین روز سال 97 و همزمان با روز میلاد امام علی (ع) با حضور مسئولان فرهنگ و ادب استان گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، آیین افتتاح ساختمان کتابخانه عمومی امام صادق (ع) قطب آباد جهرم روز چهارشنبه 29 اسفندماه همراه با مراسک کلنگ زنی توسعه کتابخانه عمومی «شهید عبدالله رضایی» روستای موسویه جهرم و آخرین نشست شورای اداری شهرستان جهرم با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس؛ صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، محمدرضا رضایی، نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی؛ علیرضا صحراییان، فرماندار جهرم و دیگر مسئولان برگزار شد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس در حاشیه افتتاح ساختمان جدید کتابخانه عمومی امام صادق (ع) شهر قطب آباد جهرم با بیان اینکه این کتابخانه 1040 متر مربع زیربنا و 13 هزار جلد کتاب دارد، گفت: کتابخانه جدید شهر قطب آباد در دو طبقه شامل دو سالن مطالعه، مخزن، فضای اداری و اتاق‌های سمعی بصری، افتتاح و به همت مجموعه کتابخانه های عمومی فارس تجهیز شده است.

وی با بیان اینکه با افتتاح این کتابخانه سرانه کتابخانه‌های شهرستان جهرم از یک متر و 44سانتیمتر مربع به یک متر و هشتاد سانتیمترمربع ارتقا می یابد، اضافه کرد:  این کتابخانه حدود 320 نفر عضو دارد که در حال حاضر یک کتابدار در یک شیفت به آنها خدمات‌رسانی می‌کند.

منوچهری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در اسفندماه نیز کتابخانه مشارکتی شهید حججی در جهرم به بهره برداری رسید، خاطرنشان کرد: عناوین مختلف کتاب برای کتابخانه مشارکتی شهید حججی پادگان شهید دستغیب نیز تهیه و ارسال می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در آخرین نشست شورای اداری شهرستان جهرم با اشاره به گشایش کتابخانه امام صادق(ع) قطب آباد جهرم گفت: امیدوارم اتفاقی که امروز رخ داد و آن هم بسته شدن پرونده تلاش و جهاد حوزه عمرانی فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در سال ٩٧ با گشایش یک مکان فرهنگی  است، نویدبخش شروع فعالیت‌های بیشتر این حوزه باشد.

صابر سهرابی افزود: تجربه نشان می‌دهد که رشد، توسعه و پیشرفت هر جامعه‌ای بدون رشد فرهنگ کتاب‌خوانی امکان‌پذیر نیست و باید تأکید کرد که علی‌رغم رشد رسانه‌‌های جمعی، تاکنون هیچ رسانه‌ای نتوانسته نقشی را که کتاب در توسعه تمدن‌ها داشته است، ایفا نماید.

وی اضافه کرد: کتابخانه در انتقال علوم به افراد بسیار سازنده است. از این رو کتابخانه را می‌توان به عنوان کانون همایش صاحب‌نظران و موزه پرطراوت اندیشمندان در نظر گرفت. این نهاد کانونی می‌تواند بالندگی و شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان و دانش‌جویان را به ارمغان آورد. در واقع کسی که به کتابخانه قدم می‌نهد به گل‌گشت دل‌انگیز در مجمع دانشمندان و دانایان قدم نهاده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس خاطر نشان کرد: کتابخانه‌های عمومی در مناطق محروم و روستایی تنها امید و روزنه‌ی فعالیت‌های فرهنگی هستند؛ بنابراین وظیفه ماست که با نگاه جدی‌تری به این مسئله نگاه کنیم و در تقویت آنها نیز کوشا باشیم.

فرماندار ویژه جهرم نیز گفت: تنها برای دو کتابخانه‌ قطب‌‌آباد و خفر هر کدام به میزان هفت میلیارد ریال  و در مجموع 14 میلیارد ریال از محل اعتبارات شهرستان جهرم تخصیص یافته و لازم است همانطور که کتابخانه قطب آباد با تلاش بسیار به بهره برداری رسید، پروژه ساختمان کتابخانه عمومی خفر نیز به سرانجام برسد.

علیرضا صحراییان  همچنین بر پرداخت  اعتبارات نیم درصد کتابخانه‌ها توسط شهرداری‌های شهرستان تأکید کرد.

گفتنی است کتابخانه عمومی امام صادق (ع) قطب آباد جهرم در سال 1374 آغاز به کار کرد. پس از اهدای زمین توسط عبدالحسین قاسمی از خیرین نیک اندیش قطب آباد، کلنگ احداث ساختمان این کتابخانه در سال 1387 به زمین خورد و در سال 1397 به بهره برداری رسید. این در حالی است کتابخانه«شهید عبدالله رضایی» روستای موسویه نیز در سال 1389 در ساختمانی به متراژ 120 متر مربع به بهره برداری رسید؛ پروژه توسعه این کتابخانه با اهدای زمین به مساحت 260 متر مربع و با همت و مشارکت خیرین و اهالی روستا در سال گذشته کلید خورد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 150