منو1
Untitled

1398/4/29 شنبه همزمان با جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان استهبان؛ کلنگ ساختمان کتابخانه «خاتم الانبیا» شهر رونیز به زمین خورد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان استهبان و مراسم کلنگ زنی ساختمان کتابخانه «خاتم الانبیا» شهر رونیز با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان استهبان با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و به ریاست احمدرضا کمالی سروستانی فرماندار این شهرستان با هدف بررسی نیازهای کتابخانه ای استهبان تشکیل شد. ساخت کتابخانه شهر  رونیز، تکمیل پروژه کتابخانه بنوان خیر، توسعه کتابخانه محقق العلما و حل مشکل استیجاری بودن کتابخانه های عمومی این شهرستان از جمله مباحث مطرح شده در این دیدار بود.

روح الله منوچهری در این نشست با اشاره به اینکه شش کتابخانه عمومی در شهرستان استهبان فعالیت دارد، عنوان کرد: استهبان دارای پنج کتابخانه نهادی و یک کتابخانه مشارکتی است که از این مجموع، چهار کتابخانه به صورت استیجاری اداره می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس، استیجاری بودن ساختمان ها را مهم ترین مشکل کتابخانه های عمومی این شهرستان دانست و افزود: بخش زیادی از اعتباراتی که باید هزینه ترویج فرهنگ و توسعه کتابخانه های عمومی شود، به پرداخت اجاره بهای کتابخانه ها اختصاص می یابد و این مانع از اجرای طرح های تأثیرگذار فرهنگی در استهبان شده است.

وی همچنین با تأکید بر ضرورت فراهم کردن زیرساخت های لازم کتابخانه ای در استهبان، از فعالیت و پویایی کتابخانه های عمومی در این شهرستان خبر داد و گفت: فعالیت شهرستان استهبان از لحاظ جذب کتب اهدایی چشمگیر است؛ بر همین اساس نیز شاخص های عضویت و امانت استهبان در مقایسه با میانگین استانی بالاتر است؛ اما زیرساخت های این شهرستان مطلوب نیست و باید به آن بیشتر توجه شود. 

احمدرضا کمالی سروستانی، فرماندار شهرستان استهبان نیز در این دیدار ضمن تأکید بر ضرورت توسعه کتابخانه ها و بهبود شرایط کتابخوانی درشهرستان گفت: با موافقت اداره اوقاف شهرستان بخشی از زمین اداره اوقاف در شهر ایج به ساختمان کتابخانه عمومی در این شهر اختصاص می یابد و امیدوارم که به زودی شاهد کلنگ زنی این پروژه باشیم.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان استهبان همچنین با بیان اینکه موضوع کتاب  خواندن در دین اسلام و فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه ای دارد، از بخشدار رونیز به خاطر اهتمام در راه اندازی ایستگاه های مطالعه و محمدرضا آل ابراهیم  نویسنده پیشکسوت و پژوهشگر استهبانی برای تلاش های گسترده در ثبت و انتشار فرهنگ مردم استهبان  قدردانی کرد.

این در حالی است که همزمان با سفر مدیر کل کتابخانه های فارس به استهبان، در مراسمی با حضور مسئولان شهرستان کلنگ احداث ساختمان کتابخانه عمومی «خاتم الانبیا» شهر رونیز نیز  به زمین زده شد.

کتابخانه عمومی خاتم الانبیا، سال 1374 در شهر رونیز افتتاح شد و پس از 24 سال فعالیت، طرح بازسازی ساختمان کتابخانه به دلیل فرسوده بودن به تصویب رسید. این پروژه در مکان فعلی کتابخانه که زمین آن توسط خیر نیک اندیش شهر رونیز به کتابخانه اهدا شده است و با استفاده از اعتبارات شهرستانی و حمایت خیرین در زمینی به مساحت 370 متر و با زیربنای 220 متر کلنگ زنی شد. کتابخانه عمومی خاتم الانبیا نیز با انتقال به ساختمان شهرداری رونیز، در مدت زمان ساخت ساختمان و اتمام پروژه، خدمات خود را به اعضا و علاقه مندان ارائه می دهد.

گفتنی است مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس همچنین در سفر به شهرستان استهبان از کتابخانه های عمومی «خاتم الانبیا» شهر رونیز، «محقق العلما» و «امام علی(ع)» شهر و پروژه کتابخانه «بنوان خیر»  بازدید و با کتابداران دیدار و گفتگو کرد.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 143